Beyinsi

Yaratıcılığı Öldüren Şeyler

  • 1.295 kez görüntülendi.
Yaratıcılığı Öldüren Şeyler

Yaratıcılığı Öldüren Şeyler

Yaratıcılık yaşamınızın her evresinde önemlidir. Nasıl kullandığınız size geri yansımalarını ona göre getirir. Ancak yaratıcılıktan uzaklaştığınızda her şey monotonlaşır ve birçok şeyi bir yük gibi hissedersiniz. Özellikle yaşın ilerlemesinde ister kendi işiniz olsun işter bir yerde çalışın yaratıcılığınızda sıkıntı varsa her şey olumsuz etkilenebilir. Doğru parçalar yerine getirildiğinde ben hiç yaratıcı değilim etliye sütlüye karışmam diyen bir kişinin bile harikalar yarattığını görebilirsiniz. Mesele biraz da doğru yöne bakmakta. Bu yazımızda yaratıcılığı olumsuz anlamda etkileyen bazı faktörlere değineceğiz.
Benden Olmaz
Önyargıyı kırmak atomu parçalamaktan zordur demişler. Hal böyle iken kendi kendini köşeye kıstırır mı? Kendinize önyargılı olmayın. Denemeyi değer görmediğinizde birçok şeyi kaçırırsınız. İnandığınız şeyleri duygusal kaygılarla çöpe atmayın. Hissettiklerinizi paylaşın. Bunun için önce samimi ve güvendiğiniz birine paylaşmakla başlayabilirsiniz.
Ya Başarısız Olursam
Başarısız olmadan başarılı olamazsınız. Bugün kimi örnek alırsanız alın hayatında başarısızlıklar vardır. Ancak onlar bu durumdan istifade etmişlerdir ve çok daha büyük başarılara imza atmışlardır. Başarı sizi perçinler ama başarısızlık diri tutar. Hatalarınızı bilirseniz yanılmazsanız. Eğer başarısız olacağım diye en başında vazgeçersiniz pes etmiş olursunuz. Pes etmek ile başarısızlık arasında büyük kalın bir çizgi vardır, zaman zaman toplumumuzda bu durum karıştırılıyor ama başarısızlık size çok şey öğretebilir. Ancak pes etmek kabullenmektir. Ve her başınız sıkıştığında kaçacak bir delik ararsınız. Böyle bir hayatta bir farklılık yaratmak sizce mümkün olabilir mi?
Arkadaşlarla Kıyasa Girmek
Kendinizi sürekli birileriyle kıyaslarsanız bu işin sonu yok en baştan söyleyelim. Bazen değerlendirme yapabilirsiniz ama kendinizi bastırma ya da geri çekme konusunda olmamalı. Biri çok iyi bir fikre yaratıcı yaklaştıysa ben hiç bulaşmayayım anlayışı kendinize haksızlıktır. Öncelikle siz fikre farklı yönlerden bakmayı deneyin ve harekete geçin. Gelen tepkiler göre bir değerlendirme yapın.
Olumsuz Değerlendirmeleri İçerlemek
Eleştiri doğru yapıldığında çok faydalıdır. Dolayısıyla eleştirileri bir saldırı olarak görmek doğru değil. Her ayrıntıyı göremezsiniz. Sizin göremediğiniz ayrıntıları bırakın başkaları sizin için bulsun. Zaten art niyetli yorumları kolayca anlarsınız. Onlara takılmadan yolunuza gitmeyi öğrenmelisiniz. Sizin için önemli olan şey eleştirilerin gösterdiği oklar. Orada doğru planlar yapıp yeni bir ufka doğru yol almalısınız.
Geç Kalmak
Aslında bu biraz cesaret ile ilgili. Yarın söylerim, bakarız bir ara derken çok büyük bir şeyi kaçırabilirsiniz. Adım atmaktan çekinmeyin. Cesaretinizi toplamak zorundasınız muhtemelen dış etkenler sizi çok etkiliyor ve hep bir adım geriden geliyorsunuz ama bu yaratıcılığı öldürmekten başka bir şey değil. Fikrinizle her şey değişebilecekken ve fark yaratabileceğinizi insanlara gösterebilecekken geri durmak size çok şey kaybettirir. İşin kötüsü bazı şeylerin farkına vardığınızda çok geç olabilir. Dolayısıyla adım atmaktan çekinmeyin sonuçları ne olursa olsun .

İlginizi Çekebilir..  Guetzli Nedir?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.