Beyinsi

Yapay Zeka Nedir? Ne İşe Yarar?

  • 789 kez görüntülendi.
Yapay Zeka Nedir? Ne İşe Yarar?

Yapay zeka son zamanlarda Hacettepe Üniversitesinin programına girmesiyle Türkiye’deki kişilerin merak konusu olmasında popülerlik kazanmıştır. Geleceğin meslekleri arasında da görülen yapay zeka günümüzde robotlarda ve diğer teknolojilerde kullanılır durumda. Yapay zeka sayesinde robotların hareket edip kendini geliştirebildiğini görebilmekteyiz. Aynı zamanda fabrika, Google, Amazon, Facebook gibi mecralarda da yapay zekayı görebilmekteyiz. Yazımızın devamında yapay zeka hakkında bilgilere, Türkiye’de yapay zekanın önemine ulaşabileceksiniz.

Yapay Zeka Nedir?

Yapay zeka adından da anlaşılacağı üzere herhangi bir canlı organizmaya bağlı olmadan insan gibi davranışlar sergileyebilen makineler üzerinde kullanılır. İnsana özgü olan yürüme, parçaları bir yerden alıp bir yere koyma gibi durumlar makineler üzerinde de uygulanabiliyor. İşte bu uygulama yapay zeka sayesinde karşımıza çıkıyor. Geliştirilebilir olan yapay zekalar hissetme ve dürtü gibi özelliklere de sahip olabiliyorlar. Bu tür özelliklerin sahip olduğu yapay zekalara ise genel olarak robot adını koymaktayız. Yapay zekalar üzerinde internet ortamında birçok tartışma dönmektedir. Bizleri ileride iyi ve kötü olmak üzere iki senaryonun beklediğini söyleyen uzmanlar, kötü senaryoda yapay zekanın insanlığı yok edeceğini savunmaktadırlar.

Yapay Zeka Nedir? Ne İşe Yarar?

Yapay Zekayı Kim Keşfetti?

Yapay zekanın tarihi bilişim teknolojilerinin gelişmesine kadar uzanmaktadır. O dönemde ortaya atılan makineler düşünebilir mi sorusu ile Mathison Turing ön plana çıkmıştır. Bu sorunun sorulmasının ardından ikinci dünya savaşı sırasında bilgisayarlar ile şifre çözme işlemlerinin devreye girmesi yapay zekanın önünü açmıştır. Filmlere de konu olan algoritmalar ile ikinci dünya savaşında düşmanın bilgilerine sızmak yapay zeka sayesinde yapılmıştır. Yapay zeka ismini ise 1959 yılında Mc Carthy tarafından ortaya atılmıştı.

Türkiye’de Yapay Zeka

Türkiye yapay zeka konusunda gelişmiş Avrupa ülkelerine bakıldığında oldukça geri durumdadır. İlkokul müfredatlarında yazılım konusunda derslerin eklenmesi yapay zeka üzerine çalışmaların da bir nebze olsun önünü açmıştır. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi bölümleri arasında eklediği Yapay Zeka Mühendisliği 2019 yılında öğrenci almaya başlayacak. Bölüm Türkiye’de ilk olma özelliğini taşırken müfredat gibi pürüzleri de tamamen oluşturulmuş durumdadır. Bu hareketin diğer üniversitelere de öncülük edeceği konusunda tahmin yürütülmektedir.

İlginizi Çekebilir..  Sanal Gerçeklik Nedir? Nasıl Kullanılır?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.