Beyinsi

Windows’ta Toplu Dosya İsmi Nasıl Değiştirilir?

  • 2.139 kez görüntülendi.
Windows’ta Toplu Dosya İsmi Nasıl Değiştirilir?

 Windows’ta Toplu Dosya İsmi Nasıl Değiştirilir?

Çağımızın en büyük buluşlarından birisi şüphesiz bilgisayardır. 90 yıllarda ortaya çıkan bilgisayar teknolojisi büyük bir hızla gelişerek günümüzdeki halini almıştır. Bilgisayar ve internet sayesinde, bilgiye ulaşmak daha kolay olduğu gibi bilgiyi depolamakta kolaylaşmıştır.
Kişisel bilgisayarda istenilen her bilgi dosyalanarak depolanabilmektedir. Dosyalar için ayrı ayrı klasörler oluşturmak sizin işinizi daima kolaylaştıracaktır.
     Peki, Bu Toplu Dosyaların İsmini Değiştirmek İstediğinizde Ne Yapacaksınız?
Toplu dosyaların adını değiştirmek için birçok seçenek vardır. Ancak biz burada fazladan bir program gerektirmeyen ve zamandan tasarruf sağlayan en kolayından bahsetmek istiyoruz.
Öncelikle bilgisayarınızdan Windows gezgini açın. Dosyalarınızı uzantılarına göre aynı klasör içinde dosyalayın. Zaten bu işlemi bilgisayarınız otomatik olarak yapacaktır. Klasör içine girmeyen dosyalarınız varsa bunları sürükleyerek hangi klasöre koymak istiyorsanız oraya taşıyın.
Klasörün içindeki tüm dosyaları seçin. Dosyaların tümünün seçildiğini çerçeve renginin mavi olmasından anlayabilirsiniz. Bunun için klavye kısa yol tuşlarını kullanabilirsiniz. Ctrl+A yaparak bütün dosyaları seçebilirsiniz.
Seçtikten sonra, dosyaların bir tanesinin üstüne mause ile gelip sağ tıklayın. Ekrana gelen listeden Ad değiştir üzerine gelip tıklayın. Beyaz küçük kutucuğun içine toplu dosyalarınıza vereceğiniz adı yazın. Dosyalarınıza vereceğiniz isim tümünü kapsayacağı için klasördeki bütün dosyalara uygun bir isim vermenizi tavsiye ederiz.
Dosyalarınıza vereceğiniz adı belirledikten sonra ismi seçili dosyaya girin. Böylece toplu dosyalarınızın adını küçük bir işlemle değiştirmiş olacaksınız.

İlginizi Çekebilir..  Cilt Alt Tonu Ne Demek, Nasıl Belirlenir?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.