Beyinsi

Windows’ta Kaybolan Masaüstü İkonları Nasıl Geri Getirilir

Windows’ta Kaybolan Masaüstü İkonları Nasıl Geri Getirilir

Windows’ta masaüstü ikonları ve bazı özel ikonların kaybolduğunu fark etmek şok edici bir duruma neden olabilir. Bu durum, yanlışlıkla ikonların kaldıılrmış olmasından ya da kötü amaçlı bir yazılımın masaüstü ikonlarını etkilemesinden olabilir. Bu sorunu çözmenin 3 farklı yöntemini sizlere sunuyoruz.

 

 

Bilgisayarım, Denetim Masası, Geri dönüşüm kutusu, Kullanıcı dosyaları, Ağ, ve Geri dönüşüm gibi masaüstü ikonlarını kolaylıkla geri getirebilirsiniz. Bunun için masaüstünde sağ tıklıyoruz ve özelleştirme tıklıyoruz. Sol tarafta yer alan masaüstü simgelerini değiştirme seçeneğine tıklıyoruz. Açılan menüde ise masaüstü ikonları bölümündeki seçeneklerden gerekli olanları işaretlemeler yapıp uygula butonuna tıklıyorsunuz.

Masaüstünde sağ tıklayıp sonra sırasıyla Görünüm > Masaüstü simgelerini göster adımlarını izliyoruz. Eğer bu seçeneğin yanında işaret var ise işareti kaldırın, bu adımları izlediğinizde masaüstü ikonlarınız geri gelecektir.

 

 

Windowa Gezgini’ni Yeniden Başlatmak

Kötü amaçlı programlar Windows Gezgini’ni  bazen sonlandırarak bilgisayarın çalışmasını aksatabiliyor. Klavyenizden Ctrl+Shift+Esc’ye basarak görev yöneticisini kısayoldan başlatıp, Menüden Dosya > Yeni Görev adımlarını izliyoruz. Açılan iletişim kutusundaki boş yazı alanına explorer.exe yazıyoruz ve Tamam butonuna basıyoruz. Bu işlem, Windows Explorer’ı yeniden başlatacak ve silinen ikonları geri yükleyecektir.

Umarız yukarıda anlattığımız işlemler işe yaramıştır. Eğer yukarıda bahsettiğimiz yöntemler işe yaramadıysa, çeşitli programları kullanarak bilgisayarınızı taratmanızı tavsiye ediyoruz. Bu sorunun yaşanmasına sebep olan zararlı programlar varsa, bu uygulamaların radarına takılarak temizlenecektir. Bu sayede hem cihazınız temizlenecek hem de masaüstü ikonlarınızın geri gelmesini sağlayacaksınız.

Exit mobile version