Beyinsi

Wındows’a Giriş Yapan Pc’nin Birden Donması

  • 2.161 kez görüntülendi.
Wındows’a Giriş Yapan Pc’nin Birden Donması

Wındows’a Giriş Yapan Pc’nin Birden Donması

Windows’un farklı sürümlerini değil de kısada Windows adı altında piyasaya sürülen tüm sürümleri kapsayarak anlatacağımız bu yazımızda amaç bilgisayarlarının birden donmasının nedenlerini anlatmak ve çözümler üretmek.

Bu sorun sadece Windows 7 ya da diğer sürümler dahil olmak üzere Windows 10’u da kapsıyor. Sorun ise işte tam da burada başlıyor. PC’nin Windows’un işletim sistemine girmesi gerekirken birden donması üzerine kuruluyor. Sizin de Windows işletim sisteminiz bilgisayarınız açıldıktan sonra giriş yapmak isterken donuyor ise gelin çözümüne birlikte bakalım.

Windows İşletim Sistemini Açarkan Neden PC Donar?

Windows İşletim sistemini kullanan çoğu insanın başına gelen bir sorun olan PC donmalarında aslında ana sebep giriş ekranının görüntülenmesinden sonra oluşmaktadır. Bazı durumlarda bu ekran işlemi ayarlama sistemi atlanabilmektedir.

Ancak ne kadar atlanırsa atlansın yine de donma olayları meydana gelmektedir ve bu yüzden de PC’yi yeniden başlatmak gerekmektedir. Ve bu durumda da sadece sadece fare imleci çalışıyor, bilgisayarınız hiçbir şekilde bir başka tepki vermiyor. Tüm bu anlatılan sorunları düzeltmek ve sorunu ortadan kaldırmak için ise bakın neler yapılması gerekiyor;

Birinci İşlem; Güvenli Mod Sistemi

Windows’a giriş yapan PC donmasına engel olmak için ilk yapılacak işlem Windows işletim sistemini güvenli mod ile birlikte çalıştırmaktır. Windows 7 ve Windows 8.1 için belirlenen güvenli mod sistemi gelenekseldir. Ancak bu durum Windows 10 için aynı değildir. Bu yüzden de Windows 10 kullanıcılarının güvenli mod sistemini araştırarak PC’lerini öyle çalıştırması daha uygundur. Diğer sürümler için bilgisayarlar açılırken F8 tuşuna basmak yeterli olacaktır. Böylece direk güvenli mod sistemine geçecektir. Ancak şu unutulmamalıdır ki; F8 tuşu için mutlaka Windows logosunu görmememiz gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir..  Sivas İftar Çadırı Nerede?

İkinci İşlem İse En İyi Konfigürasyon

Geldik ikinci işleme…Bu işlem aslında Windows’a giriş yapan PC’nin donması olayını yavaş yavaş ortadan kaldıracak işlemlerden bir tanesidir. İlk işlemde olduğu gibi Windows sistemi güvenli modunda açıldıktan sonra sistem özellikleri ayarlarından sistem korunması seçeneği ve daha sonra da sistem geri yükleme butonu takip edilerek, Windows işletim sisteminin en son ya da en iyi çalışmış olduğu sistem algoritmasına geri dönülecektir.  Bir yandan da F8 tuşu ile birlikte çıkacak olan seçenekler arasında son konfigürasyonu yükle seçeneği seçilebilir. Hatta bilgisayar uzmanları bilgisayarın safe modu açmadan önce bile ilk olarak bunu demelerini önermektedir.

Hedef; Windows Kurulumunu Onarmak

Bu işletim sisteminin klasik sorunlarından biri haline gelen Windows’a giriş yapan PC donma sorunu için sıradaki hedef Windows işletim sisteminin kurulumunu onarmaktır. F8 tuşu ile karşımıza çıkan bu seçenek ile Windows’u kontrol edebilir ve yeniden başlayarak hataların bir kısmının da olsa giderilmesini sağlayabilirsiniz. Başlat ya da onar seçeneği altında da karşımıza çıkabilecek olan bu işlem sayesinde Windows işletim sistemi önemli dosyalarını bularak sistemi yeniden başlatmaktadır.

Sıradaki işlemden sonra sistemi geri yükleme seçeneği geliyor. Bu işlem ile de Windows İşletim Sistemi geçmişinde çalıştığı en iyi dönemine dönerek sistemini geri yüklüyor. Bu işlem sırasında unutulmamalıdır ki mutlaka geri yükleme durdurulmamalı ve bilgisayarın kendini yeniden başlatması sağlanmalıdır.

İlginizi Çekebilir..  Sözleşmeli Er Alımı Başvuruları

Virüslerden Kurtulun!

Bilgisayarınızı güvenli mod’da çalıştırmaya başlattığınız zaman mutlaka aktif ve sürekli güncel tutulan bir virüs tarayıcısı ile tarattırın. Hatta bu işlemlerden sonra derinlemesine bir temizlik yapılması önerilmektedir.  Böylece tarattığınız bu virüs tarama sistemi sayesinde Windows dosyaları tekrardan bir gözden geçirilebilmekte ve hatalı ya da virüslü dosyaların olup olmadığı tespit edilebilmektedir.

Eğer bahsedilen tüm bu eylemler Windows işletim sisteminizi kurtarmıyor ise o zaman yapılacak tek şey yeniden bir Windows kurmaktır.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.