Beyinsi

Windows 10’da Hızlı Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

  • 1.425 kez görüntülendi.
Windows 10’da Hızlı Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Windows 10’da Daha Hızlı Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Windows kullanan biri olarak ekran görüntüsü almanın kolay bir şey olduğunu düşünebilirsiniz.Tüm klavyelerde ekran görüntüsü almak için ayrılmış Print Screen adında bir tuş bulunur. Bu tuşa basıldığında tüm ekranın veya birden çok ekran kullananlar için tüm ekranların tam görüntüsü belleğe alınır. Bu görüntüyü Painte aktarmanız, orada düzenlemeniz ve uygun uzantıda bir resim dosyası olarak tekrar kaydetmeniz gerekir.

Windows’ta ekran görüntüsü almanın daha kolay yolları var. Ve hayır, her hangi pahalı bir uygulama satın almanıza gerek yok. İşte size bir başa yazılım satın alıp kurmadan Windowsta nasıl ekran görüntüsü alabileceğinizi anlattık.

Değiştirici Tuşlar

Windows’un 10 ile yeni bir ekran yakalama kısayol kombinasyonu tanıtıldı. Windows tuşuna basılı tutarak Print Screen tuşuna basmak ekran görüntüsünü Painte yapıştırıp düzenlemenize gerek kalmadan ekran görüntüsünü otomatik olarak görüntü dosyası halinde  kaydediyor.

Varsayılan olarak, bu ekran görüntüleri Bu PC> Resimler> Ekran olarak kaydedilecektir.

Sorun, bu yöntemin hala eğer varsa ikinci monitörünüzdeki görüntüyü de yakalaması. Diğer her şey dışında sadece açık tek bir pencereyi yakalamak istiyorsanız Print Screen tuşuna basarken Alt tuşuna da basılı tutmalısınız. Bu yöntem aktif açık pencerenizin görüntüsünü yakalayacaktır bu yüzden tuş kombinasyonunu yapmadan önce görüntüsünü yakalamak istediğiniz pencereye tıklayıp aktifleştirmeyi unutmamalısınız.

Ne yazık ki, bu, Windows değiştirici tuşu ile çalışmıyor. Windows + Alt ve PrtSc tuşlarına basmak aslında hiç bir işey yaramıyor. Yani Alt+ PrtSc kombinasyonunu kullanırken yine Paint’e gidip yapıştırmak ve farklı kaydetmek zorundasınız.

İlginizi Çekebilir..  Bilgiye Kolay Ulaşmanın Doğurduğu Sonuçlar

OneDrive veya Dropbox

Bilgisayarınıza önceden kurulu olarak gelen Microsoft OneDrive veya Dropbox kullanıyorsanız tüm ekran görüntülerinizin cloud hafızasına kaydedilmesini tercih edebilirsiniz. Bu özellik, Alt + PrtSc kombinasyonu ile yakaladığınız tüm ekran görüntülerinin Paint kullanarak editlemenize gerek kalmadan kaydedilmesini sağlayacaktır.

Onedrive’da bu özelliği etkinleştirmek için:

-Görev Bildirim Alanında Gizli simgeleri göster düğmesini tıklatın.

-Bulup onedrive simgesine sağ tıklayın.

-Ayarlar ‘ı tıklatın.

-Otomatik kaydet sekmesini açın ve OneDrive ile yakaladığım tüm görüntüleri otomatik olarak kaydet onay kutusunu işaretleyin.

Dropbox için:

-Görev Bildirim Alanında Gizli simgeleri göster düğmesini tıklatın.

-Bulup Dropbox simgesine sağ tıklayın.

-Açılan açılan pencerede sağ üst köşesinde ayarları tıklayın.

-Tercihler tıklayın ve İçe Aktarma İşlemi sekmesini açın.

-Yakalamaları Dropbox ile paylaş onay kutusunu işaretleyin.

Windows ayrıca bir ekran görüntüsü yakalama yazılımıyla birlikte gelir. Ekranın istediğiniz belirli bir yerindeki görüntüyü yakalayabilmenizi sağlayan bu aracın adı Snipping Tool.

Başlat menüsü açın ve “ekran görüntüsü” yazmaya başlayın, uygulama görünecektir. Açık bir pencerenin görüntüsünü yakalamak için yeni seçeneğinin yanındaki menüden Pencere Yakalamayı seçin ve istediğiniz bir pencereye tıklayın.

Ayrıca istediğiniz bir alanın da ekran görüntüsünü alabilirsiniz. Bunun için yeni seçeneğinin yanındaki menüden serbest yakalamayı seçin ve istediğiniz alanda bir kutu oluşturun. Bu işlem oluşturduğunuz kutu içerisindeki görüntüyü otomatik olarak kaydedecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.