Beyinsi

Windows 10, Win 7 ve 8 Birlikte Nasıl Kullanılır

  • 2.966 kez görüntülendi.
Windows 10, Win 7 ve  8  Birlikte Nasıl Kullanılır

Windows 10, Windows 7 veya Windows 8 ile Birlikte Nasıl Kullanılır

Windows 10’u Windows 7 veya Windows 8 işletim sistemini kullanan bilgisayara yüklemeden önce dikkat edilmesi gereken birkaç önemli konu bulunmaktadır. Bunlardan ilki Windows 10 yüklemeden önce bilgisayardaki önemli dosyaların yedeklenmesidir. Dikkat edilmesi gereken ikinci konu bilgisayarda kullanılan sabit diskin en az 2 kısma sahip olması veya birden fazla sabit disk kullanmaktır. Bunun nedeni, aynı sabit disk üzerinde 2 farklı Windows versiyonu kurulamamasıdır.
Dikkat edilecek olan bir diğer nokta ise bilgisayarın Windows 10 sistem gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını bilmek gereklidir.

 


Windows 10 yüklenecek bilgisayardaki işletim sistemi ile Windows 10 kalıp dosyasının aynı yapıda olması da gereklidir. Yani 32 bit bir Windows 7 ya da Windows 8 işletim sistemi kullanılıyorsa 32 Bit Windows 10, 64 Bit Windows 7 veya Windows 8 kullanılıyorsa 64 Bit Windows 10 kullanmak gerekmektedir.

 


Windows 10 yüklemesi için gereken kontroller ve yedeklemeler yapıldıktan sonra ISO kalıp dosyası kullanarak Windows 10 yükleme işlemi başlatılabilir. Windows 10’u bir USB bellek veya DVD kullanarak yüklemek isteniyorsa bu programı kullanarak yüklenebilir bir Windows 10 kurulum USB’si veya DVD’si oluşturabilir:

Windows 10 kurulum işlemi başladığında lisans sözleşmesi kabul edilir ve sonra Windows kurulumunun nasıl yapılacağının seçileceği ekran gelir. Bu ekranda “Custom: Install Windows only (advanced)” seçeneği işaretlenmelidir. Windows 10’u Windows 7 veya Windows 8 ile birlikte nasıl kullanmak gerektiğini anlatmaya devam edecek olursak:
Bu seçimlerden sonra Windows 10’un nereye yükleneceğinin seçileceği ekran görünecektir. Eğer sabit disk 2 parça ise bu ekranda Windows 7 ya da Windws 8 işletim sisteminin kurulu olmadığı disk bölümü seçilir. Eğer yeni bir disk bölümü oluşturulmuşsa bu ekranın yanında Ayrılmamış Alan yazan disk bölümü seçilerek alttaki “Yeni” seçeneği tıklanır. Seçim yaptıktan sonra altta disk bölümünün boyutunun belirleneceği “Size” bölümü belirir. Burada hiçbir değişiklik yapmadan tüm alanı kullanmak için “Apply” seçeneği seçilir ve kuruluma devam edilir. Yeni disk bölümünü oluşturduktan ve boyutunu belirledikten sonra bu bölümün adına liste üzerinde tıklanır ve  “Next” tuşuna tıklayarak kuruluma devam edilir.

İlginizi Çekebilir..  Doğanın Baş Yapıtları

 

Bu adımdan sonra Windows 10 kurulum işlemleri başlar. Kurulum işlemleri tamamlandıktan ve bilgisayar yeniden başlatılır ve sonra bilgisayarın Windows 7, Windows 8 veya Windows 10 işletim sistemlerinden hangisiyle başlatılacağını belirlenir. Windows 10, Windows 7 ile nasıl beraber kullanılır konusu kısaca bu şekilde açıklanabilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Indian dedi ki:

    I must admit I have been drooling over the MacBook (the pro is way out of my league), though it does put on hold the buying an old truck plan. . . although th7;&#821ats at least a year off, and two, if I get the computer. I too .

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.