Beyinsi

Vücuttaki Benler

  • 1.474 kez görüntülendi.
Vücuttaki Benler

Vücudunuzdaki Benlere Dikkat Edin

Yaz aylarında özellikle kişileri rahatsız eden ve halk arasında “ben” olarak bilinen ancak tıp dilinde “nevüs” şeklinde adlandırılan bu oluşumları yine “melanositler” oluşturmaktadır. Deri yapısında olan bu melanosit hücreleri “melanin” adı verilen boya maddesi oluşturarak deriye renk vermektedirler. Benleri meydana getirmekte olan hücre çeşitleri de yine benzer şekilde bu maddeyi üretebilmektedirler. Fakat normal derilere göre seviyeleri daha yüksek olduğu için çok daha koyu renkler olarak karşımıza çıkmaktadır. Genel olarak bunlar zararsız olarak bilinmektedir. Sıklıkla kahverengi, siyah renkler de meydana gelmekteler. Bazı benler deri üzerinde kabarık bir şekilde durabiliyorken, bazı benler ise deri seviyesinde durmaktadır. Bazı benlerin üstünde tüyler veya kıllar olabiliyorken bazılarının üstü pürüzsüz olabilmektedir.

vücudunuzdaki benlere dikkat edin-beyinsi (3)

Benler Sonradan ve Doğumdan İtibaren Oluşabilirler

Benler, sonradan oluşabiliyorken yine doğumdan itibaren de olabilmekteler. Doğuştan olan benlerin birçoğunda düşük de olsa çeşitli deri kanseri hastalıklarının oluşma olasılığı vardır. Bu sebeple bir benin doğumdan itibaren oluşması tam anlamıyla iyi huylu, zararsız ben olduğu anlamına gelmemektedir.  Sağlıklı kişilerde ortalama olarak 13 – 15 adet ben olabilmektedir. Bu sayı da yaş beraberinde ultraviyoleye maruz kalanlar da yükselme gösterebilkmektedir. Ben oluşumları görünüşlerine, renk çeşitlerine ve bulunmuş oldukları noktaya göre köken almış oldukları hücreler beraberinde değişimler, farklı isimler de meydana gelebilmektedir. Yani her “ben” aslında farklı isimler de adlandırılabilir.

İlginizi Çekebilir..  Aknetrent Yan Etkileri

vücudunuzdaki benlere dikkat edin-beyinsi (2)

Güneş Işınları Büyük Rol Oynuyor

Benlerin birçoğu güneş ışınlarının etkileri beraberinde ortaya çıkabilmektedir. Benzer olarak yaşlandıkça da sayıların da artışlar, renklerinin koyulaşıp açılabildikleri, daha da genişleyebildikleri de gözlemlenebilmiştir. Özellikle belirtmek gerekir ki açık ten renge sahip olan kişiler uzun süre güneşe maruz kaldıkları takdir de benleri daha rahat bir şekilde görünür bir hal alabilmektedir. Benlerin önemlerine gelirsek bazı ben çeşitleri, tipleri zaman içerisinde deri kanserine dönüşebilmekteler. Yine bazı durumlar da kötü huylu benler, iyi huylu ben gibi anlaşılabilir. Bu durumda da tedaviler de yarım bırakmalar, doğru tedavi yöntemler uygulanamayabilmektedir. BU yüzden benler her zaman önem arz etmekte ve üzerlerinde itina ile durulması gerekene oluşumlardır. Benlerin yakından takip edilmeleri gerekmektedir. Bazı durumlar da ise benler alınarak patolojik şekilde incelenmeleri gerekebilmektedir. Ancak benlerin hepsinin alınmaları gerekmemekle birlikte belli kriterler benlerin alınmaları için zorunluluk teşkil edebilmektedir.

vücudunuzdaki benlere dikkat edin-beyinsi (1)

Hangi Benler Alınmalıdır?

  • 5 mm boyutundan büyük olan benler alınmalıdır.
  • Bir renk değil birçok renk içermekte olan benler alınmalıdır
  • Çevresi belirsiz, düzensiz, silik olan benler alınabilir
  • Üzerinde yara oluşan, açılan, kanayan benler
  • Sık bir şekilde tahriş olabilen, eşyaların bazı kısımları değdiği takdir de tahriş olan benler alınabilir
  • Zamanla çeşitli fiziksel değişiklikler gösteren benler alınabilir.

Hastalar da riskli olarak görülmüş olan ben oluşumları yukarı da saydığımız maddeler oluştuğu takdir de klinik ortamlar da alınmaları gerekebilmektedir. Doktor tarafınca gerekli görülmüş olan, şüpheli olan benler cerrahi yollar ile çıkartılabilmektedir. Tabi bu ben çeşitleri sonrasında çeşitli incelemelere tabi tutulmaktadır.

dermatologist doctor inspecting woman skin for moles and melanoma

dermatologist doctor inspecting woman skin for moles and melanoma

Benler ve Deri Kanseri

İlginizi Çekebilir..  Hamilelikte Alkol Tüketiminin Zararları

Benlerin deri kanserlerine dönüşmelerinde güneş ışınlarının çok önemli rolleri bulunmaktadır. Bu sebeple güneşten korunmak oldukça önem arz etmektedir. Hele ki vücudunuz da bulunan benler elbise altında kalmıyorsa bu benlere önem gösterilmelidir.  Özellikle de yaz aylarında öğle saatlerinde yani güneşin dik olduğu vakitler de güneş altında aşırı durulmamaya çalışılmalıdır. Ancak bu şekilde tam anlamıyla korunma sağlanılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.