Beyinsi

Vladimir Tumanov – Kraliçeyi Kurtarmak (Kısa Özeti)

  • 0
  • 83 kez görüntülendi.
Vladimir Tumanov – Kraliçeyi Kurtarmak (Kısa Özeti)

Vladimir Tumanov  – Kraliçeyi Kurtarmak Kitap Özeti

Aleks Isaac Fog çok zeki bir çocuktur. Matematik dışındaki tüm derslerde okulda iyidir. Bir gün okul otobüsü beklerken yerde rakamlarla dolu bir kalem bulur. Ve Aleks, kaleme bakarken duyduğu ayak seslerinden gerginleşip, hızla okul otobüsüne biner ve gider.

Önce kalemi en yakın arkadaşı Sam’e gösterir. Sam, Aleks ile bir kalem takas etmeyi teklif eder, ancak Aleks reddeder ve her Pazartesi yeni bir kalemle matematik sınavına gireceğini söyler.

Ve sınava girme zamanı geldiğinde Aleks şok oldu. Çünkü kalem, Aleks’in elini kendi başına harekete geçirir ve tüm sorunları çözmeye başlar. Aleks hemen Sam’e bu utançtan ve sihirli kaleminden bahseder ve kanıtını sunar. İkilinin birbirleriyle konuştuklarını duyan Vanessa, bu büyük sırrı öğrenir ve bir üçlü kurmaya karar verir.

Öğle yemeğinde buluşurlar ve kütüphanede dünyanın en zor matematik problemini çözmeye başlarlar. Bir gün Aleks, arkadaşlarının yaptığı bir şaka yüzünden kaleminin küçüldüğünü fark eder. Aleks’in kaleme ihtiyacı vardır ve arkadaşlarına haber vermek ister ama kalemi kaybettiği gerçeği ortaya çıktığında hissettiği suçluluk duygusuna rağmen yalan söylemeye devam eder.

Birkaç dakika sonra okul dolabının gizli bölmesine baktığında kalem gerçekten kaybolmuştu ve Aleks şaşırmıştı. Eve döndüğünde her zamanki gibi okumaya çalışır ama kitaplığında hiç görmediği bir yazarın bilinmeyen bir kitabıyla karşılaşır. Kitabın adı Kraliçeyi Kurtarmak. Ve Aleks kitapla birlikte okumaya başladığında kitap gerçekten dikkatini çeker.

Kraliçeyi Kurtarmak’ta, İdilya krallığının nazik kraliçesi Jayden’den bahseder. Zümrüt gözleriyle sempati yansıtan kraliçe o kadar cömertti ki ülkeyi neredeyse başarı ve gayretle yeniden inşa etti. Yılın belirli zamanlarında partiler düzenler ve diğer rakip ulusların krallarını davet ederdi. Düşman krallar böyle bir dürüstlük ve dürüstlük karşısında savaşa girmeyi akıllarına bile getirmediler. Lugubrya Krallığı’nın kralı Recher dışında…

Balonun ortasında Recher, Kraliçe Jayden’a evlenme teklif eder. Ancak, Kraliçe Jaden ilk başta kibarca sadece onu tanımadıkları için arkadaş olabileceklerini söyledi. Kibir ve öfkeyle öfkelenen Lecher, sarayına döner ve Jayden’i elde etmeyi planlamaya başlar.

Bir sabah kraliyet görevlilerinden biri kraliçenin odasına girdi ve kraliçeden esen rüzgarı gördü. Recher, Jayden’ı kaçırır ve onu zindanın en derin yerine kilitler. Zindanın içinde iki kapı vardır. Eğer birini geçerse Recher ile evlenmeli. Diğerinden geçin ve çıkışa ulaşmak için korkunç canavarlarla bodrum kapısından bilmeceyi bulması gerekir. Kraliçe Jayden elbette kendisini çıkışa götürecek kapıdan geçmeye karar verdi.

Ve Aleks sayesinde hikaye burada başlıyor. Sorduğunuz bilmecelerin hepsi matematikle ilgili. Ve ne yazık ki Aleks sihirli kalemi kaybetti. Birkaç bilmeceyi kendi başına çözer, ancak arkadaşlarının yardımına ihtiyacı olduğunu düşünür ve Vanessa’ya bilmecenin olduğu kitabı anlatır. Çünkü Sam’le ilişkisi iyi değildi.

Vanessa ile birlikte bir bilmeceyi çözmek için her gün evlerinde buluşurlar ve bir süre sonra Sam’e ihtiyaçları olduğunu anlarlar ve onu özlerler. Bu arada Pazartesi günkü devam eden matematik testi Aleks’i korkutur, ancak kendi kendine iyileşir.

Sam ekibe katıldığında, çözmeleri gereken 400 yapbozu yarı yarıya çözüyorlardı. Ancak Aleks’in başka bir Pazartesi sınavında karşılaştığı sorun onu şaşırttı. Bu Jaden için bir soruydu ve bilmece çözülüp kasadan çıkana kadar belirli bir süreyi hesaplamaktı ve Alex dört hafta kaldığını hesapladı. Bunu Monoculus adlı gizli bir arkadaşı aracılığıyla öğrenmiştir.

Monoculus, ilk bilmecesindeki tek gözlü yaratıktı ve görünüşe göre Aleks’in tarafını tutuyordu. Yaz tatili geldi. Sorun çözüldü ve Kraliçe Jayden kurtarıldı. Ama yine de büyük bir sorun vardı. Kraliçe Jayden kasanın sonuna ulaştı ama son kapıda muhafızlar ya da bilmeceler yok muydu?

Bundan sonra asıl macera başladı. Aleks, Sam ve Vanessa birlikte Waconda Kampına gittiler. Ve gerçek bulmacayı daha yeni çözmeye başlarlar. İlk yapbozun kalecisi Monoculus’un da yardımıyla tabii ki. Ve bilmeceyi biliyorlardı ve Kraliçe Jayden’ı kurtardılar. Ancak bu sefer, Kraliçe eve dönmeden ortadan kaybolduğunda ve Recher ortaya çıkıp Aleks ve arkadaşlarını tehdit ettiğinde işler ters gitmeye başlar. Yeni bir bulmacayı çözmenin Recher’ı sonsuza kadar kilitleyeceğini bilen küçük arkadaşlarımız onu bulmak için yola çıktı. O zaman 16.709 sayısına karşılık gelen kelimeyi bulmalı, sihirli kelimeyi söylemeli ve Lecher’ı kilitlemelisiniz. Peki ya bu sihirli kelime nedir?

 

kraliceyi-kurtarmak-kitap-ozeti

 

Vladimir Tumanov  – Kraliçeyi Kurtarmak Arka Kapak Bilgisi

Kim korkar matematikten!

Rus asıllı Kanadalı profesör Vladimir Tumanov‘un, oğluna matematiği sevdirmek için kaleme aldığı Kraliçeyi Kurtarmak adlı romanı, 100. baskıya ulaştı! Türkiye’de yüz binlerce okurun katıldığı macera, şimdi daha da heyecan verici. Çocukları soluksuz bir serüvene sürükleyen kitap, Günışığı Kitaplığı’nın 20. yılında, Sadi Güran’ın özgün desenleri ve yeni tasarımıyla renklendi. Kalın kapaklı, renkli özel baskısının yanı sıra, yeni desenlerin siyah-beyaz yer aldığı baskısıyla da okurlarına matematiğin eğlenceli dünyasını yansıtmaya devam ediyor.

Matematikle arası iyi olmayan Aleks, yolda bulduğu ilginç kalemin matematik problemlerini çözdüğünü keşfeder. Sınavlardaki başarısının tam tadını çıkaracağı sırada, gizemli bir kitap onu da, yakın arkadaşlarını da sayılar dünyasında tehlikeli ve olağandışı bir maceraya sürükler. Kötü kalpli bir kralın esir aldığı Zümrüt Kraliçe’yi ve onun ülkesini kurtarmak için, üç arkadaşın tam 400 problemi çözmesi gerekmektedir. Ama nasıl?..

 

Bu kitabımızı beğendiyseniz eğer Orhan Pamuk’un kitabı Veba Geceleri Kısa Özetine göz atabilirsiniz.

Tweetle
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.