Vizyon Ve Misyon Nedir? (Kısa Özeti)

Vizyon Ve Misyon Nedir? (Kısa Özeti)


Vizyon Ve Misyon Nedir? (Özet)
Hep karıştırılan iki farklı ama aslında birbirine bağlı kavramlardır. Vizyon varılmak istenen hedeftir. Amacınız saygın biri olmaksa ve bu amaca ulaşırsanız vizyonunuz başarıya ulaşmış demektir. Büyük sorumluluk alan her birey aynı zamanda vizyonu olan kişilerdir. Misyon bir işletmenin varlığının temel amacıdır. Gelecekte olmak istenilen yer, hali hazırdaki durumu, toplumda nasıl bir imaja sahip olduğu ve yönetenlerin dünya görüşüdür.
Vizyon: Görüş, öngörü, önsezi, görme, hayal gücü, düş anlamına gelir. Ulaşılma istenen amaçtır hedeftir. Uzun vadeli planlar da diyebiliriz. Kendiliğinden gerçekleşmeyecek olan bir hayal için çaba harcamaktır. Genel kabul gören bazı ilkeleri içinde barındırır. Başarı için iddialı olmak, açık ve anlaşılır olmak, hatırlanabilir olmak, katılımcı özellik, değerlere önem vermek, görsel olmak, mobilize etme, rehberlik etme, tüketici ihtiyaçları ile alakalı olmak bunlardan bazılarıdır.
Misyon: Bir topluluğun neden var olduğunu ifade eder. Toplumda belirli bir görevi yerine getirme de denilebilir. Toplulukların ne tür bir işletme olduklarını ve varlık nedenlerini tanımaya misyon denir. Misyon hazırlanırken şu özelliklere mutlaka yer verilmelidir; İşletmenin genel felsefesi, iş yapma felsefesi, hangi pazara hizmet sunacağı, işletmenin kendisini nasıl gördüğü, nelerin üretileceği mal ve hizmetin neler olduğu, hangi teknolojilerin kullanılacağı, verilmek istenen imajın ne olduğu.
NOT: Soru ve görüşlerinizi aşağıda yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.


single esnek reklam esnek reklam alanı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1821 3,194