Beyinsi

Vişne Şerbeti Nasıl Yapılır?

  • 1.201 kez görüntülendi.
Vişne Şerbeti Nasıl Yapılır?

Vişne Şerbeti Nasıl Yapılır?

Merhaba arkadaşlar sizlerle yazın en güzel meyvelerinden biri olan vişnenin şerbeti nasıl hazırlanıyor bunu anlatacağız. Vişne bahar döneminde ve yazın yediğimiz meyvelerin başında gelir. Ekşi ve tatlı olmak üzere 2 tür vişne vardır. Ekşi vişne zevke göre tuzlanarak yenir. Tatlı vişne ise sade yenir ve tatlı vişne farklı yemeklerde, konservelerde, turşularda, şerbetlerde kullanılır. Eğer şerbet ekşi vişneden yapılırsa şeker katılarak tadlandırılır.
Vişne kurutulan meyvelerden biridir. İçindeki vitaminden pek bir şey kaybetmez. Kurutulabilen diğer meyveler gibi kuru halindeki yararı yaş halinden daha fazladır. Bu konuda bir örnek verecek olursak kuru kayısının faydaları en iyi örnek olurdu. Evet arkadaşlar özellikle hanımlar kış için yaptığınız konserveler, turşular derken bir de bunun içine vişne katın. Vişneyi kurutun.
Vişne Nasıl Kurutulur?
Vişne ortasından ayrılarak çekirdeklerinden ayrılması şeklinde kurutulur. Bütün kurutmak elbette istenileni vermez. Ortadan ayrılan vişne bir tepsinin ya da gazetenin üzerinde kurumaya bırakılır. Dokunulduğunda sert bir hal alan vişne toplanır ve yıkama aşamasına geçilir.
Vişne Şerbeti Nasıl Hazırlanır?
Vişne yıkanır. Suda birazcık bekletilir. Tencereye konur.Vişnenin üzerini kaplayana kadar su koyulur. vişneler iyice yumuşayana kadar kaynatılır. Kaynayan vişnenin suyu dökülmez. Vişneler kaynadıktan sonra bir süzgeç yardımı ile posası çıkartılır ve su ayrı bir kaba konur. Vişnenin posası iyice ezilir ve kendi suyuna dökülür. Tadına bakılır ve eğer çok ekşi ise şeker atılıp tatlandırılır. Şeker ile de biraz kaynatılabilir. Vişne şerbeti içilmeye hazır hale gelir.
NOT: Yardımcı olabildiysek ne mutlu bizlere. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz. Cevaplayıp hemen yayınlarız. Teşekkür ederiz www.beyinsi.com ailesi

İlginizi Çekebilir..  Diyet Levrek Salatası Tarifi Nasıl Yapılır?

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.