Beyinsi

Video Hakem Uygulaması Sistemi (VAR)

  • 0
  • 1.099 kez görüntülendi.
Video Hakem Uygulaması Sistemi (VAR)

Video Hakem Uygulaması Sistemi (VAR)

Video hakem uygulaması aslında geç kalınmış bir uygulamadır. Çünkü hakemlerin yanlış kararları kimi zaman bir dünya emeği çöpe atabiliyor. Anın tekrar yaşanması mümkün olmadığından alınan karara itiraz edilemiyor. Video hakem uygulaması ülkemizde de nihayet uygulanmaya başlandı. Hakem bir pozisyonda verdiği kararı pozisyonu tekrar izleyerek değiştirebiliyor.

Futbolda hakemlere olan baskıyı ortadan da kaldıracak olan bu uygulama haksız kararların da önüne geçecek böylece futbol daha adaletli oynanacak. Saha içindeki hakem dilerse gidip kendisi pozisyonun tekrarına bakacak eğer kararı yanlışsa düzeltecek eğer değilse devam ettirecek. Kulaklık yardımı ile de bilgi alabilecek.

VAR

Video hakem fikri ilk olarak 2010 yılında ortaya atıldı. Almanya-İngiltere maçında topun çizgiyi geçmesine rağmen hakem devam kararı vermişti. Uzunca bir süre tartışılan bu konu ile ilgili atılan ilk ciddi adım olaydan bir yıl sonra oldu. Gol çizgisi teknolojisi kullanılmaya başlandı ve sonuç alındı. Bunun üzerine alınan başarı sonuçlar ile kapsamı genişletilmek istendi. Sadece golde değil saha içindeki diğer durumlar içinde bir sistemin olması yönündeki fikirler güçlendi ve VAR sistemi doğdu. İçeride bulunan iki hakemden biri oyunu takip ederken diğer hakem görüşlerini saha hakemine aktarabilecek.

VAR sistemi ilk olarak 2016 yılında İtalya ve Fransa arasında oynanan maçta denendi. Hakem penaltı kararını videoyu izleyip değiştirdi. Burada alınan başarılı sonuç ile artık liglerde VAR sistemini görmemizi sağladı.

Tweetle
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.