Beyinsi

Verilerinize Tam Koruma Sağlamanın Yolları

  • 2.070 kez görüntülendi.
Verilerinize Tam Koruma Sağlamanın Yolları

Verilerinize Tam Koruma Sağlayın

Günümüzde internet kullanıcılar çeşitli videolar çekmekte, fotoğraflar çekmekte ve yine birçok videolar izlemektedir. Ayrıca önem arz eden kurumsal belgeler ile de çeşitli işler yapabilmekteler. Bu belgeler, fotoğraflar ve diğer verilerinizi sisteminiz üzerinde saklamaktaysanız başka kullanıcılar tarafınca kolay bir şekilde erişim sağlanabilmektedir. Bilgisayar açılışına şifre koymak yeterli mi? Bilgisayar açılışına şifre koymak asla yeterli değildir. Bu hiçbir şeyi değiştirmemektedir. Bunun sebebi ise Windows sistemlerde koruma amaçlı bilgisayar açılışlarına koyulmakta olan parolalar kolay bir şekilde atlatılabilmektedir. Bu nedenle önemli verilerinizi sakladığınız bilgisayarlarınızı çeşitli yazılımlar beraberinde şifrelemeniz çok önem arz eder. Kullandığınız şifreleme programlarında profesyonel, kaliteli bir biçimde işlem yapmaları, asla hiçbir şekilde kırılamayacak bir yapı türüne sahip olmaları gerekir. Bu yazılımlara ücretsiz bir şekilde rahatlıkla ulaşabilmektesiniz.

 

keyboard message , lock

keyboard message , lock

 

Hangi Korunma Yazılımlarını Kullanmalıyım?

Veri kilitleme programları hakkında bilgisi olan ve uzun yıllar boyunca kullanan kullanıcılar dahi bazı durumlarda kullanmış oldukları şifreleme programlarından şüphe edebilmekteler. Bu yüzden de bu yazılımları sık bir şekilde değiştirme yoluna başvurabilirler. Şimdi sizlere ilk tavsiye edeceğimiz yazılım Microsoft şirketine ait olan ve Windows işletim sistemleri ile beraber bir şekilde gelmekte olan Bitlocker yazılımıdır. Bitlocker nedir? Bitlocker yazılımı son derece güçlü olan ve seçmiş olduğunuz diski tamamen şifreleyen, kilitleyen kaliteli bir veri şifreleme yazılımıdır. Şifreleme mantığına gelirsek verilerinizi çeşitli parçalara ayırmakta ve her parçayı ayrı olarak şifrelemektedir. Bitlocker programı şu an için en sık kullanılmakta olan veri şifreleme programlarındandır. Microsoft yetkilileri ise Bitlocker yazılımının hiçbir şekilde çeşitli yazılımlar ile kırılamayacağını iddia etmekteler. Bu yüzden de verilerinizi şifrelemeniz için Bitlocker yazılımını güvenle kullanabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir..  Ankara-Çankaya Anaokulu İlkokul Ortaokul Ve Liseler

veri-koruma-yazılımları-beyinsi

 

Truecrypt İle Verilerinizi Şifreleyebilirsiniz

Yine veri şifreleme programları arasında oldukça popüler olan Truecrypt programı günümüzde bilgisayar kullanıcıları tarafınca oldukça sık bir şekilde kullanılmaktadır. Özellikle de yurt dışında yaşayan Avrupa da bilgisayar kullanıcıları şifreleme programları arasında en çok Truecrypt yazılımını tercih ederler. Truecrypt özellikleri neler? Bu yazılım oldukça kolay kullanılabilen bir ara yüz ekranına sahiptir. Seçtiğiniz diski şifreleyebileceğiniz takdir de size hangi yöntemler ile şifrelemeyi tercih ettiğinizi sorar. Metodu seçtikten sonra sizden şifre istemektedir. Bu şifreyi girdiğinizde de yine birkaç anahtar dosya belirlemenizi isteyecektir. Anahtar dosyalar sayesinde sadece parolanızı öğrenen biri şifrelenen diske erişim sağlayamaz. Anahtar dosyalarında elinde olması gereklidir. Ayrıca Truecrypt yazılımı ile sahte bir alan oluşturabilmekte ve bu alana da yine parola girebilirsiniz. Her hangi bir durumda şifrenizi istedikleri zaman sahte şifreyi vererek sahte alanın açılmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede asıl önemli alan alanınız kesinlikle şifreli olarak kalmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.