Beyinsi

Uykunun Amacı Nedir?

  • 1.708 kez görüntülendi.
Uykunun Amacı Nedir?

Uykunun Amacı Nedir?

Neden uyuruz? Uykunun amacı sadece vücudun dinlenmesi midir? Uyku, bilim insanlarının üzerinde çalıştığı geniş kapsamlı konulardan biridir. Her geçen yıl bilim insanları neden uyuduğumuz ile ilgili bir sürü fikir üretti. Bazıları uykunun amacının enerjiden tasarruf etmenin bir yolu olduğunu savunuyor. Bazıları ise uykunun beynin hücresel atıklarını gidermek için olanak sağladığını savunuyor.

ABD de bir bilim dergisinde yayınlanan bir çalışma bize bambaşka bir kanıt sunuyor. Uykunun amacının her geçen gün öğrendiklerimizin bir kısmını unutmak olduğunu söylense ne düşünürdünüz? İlk akla gelenlerden biri beynin bir bilgisayardan daha gelişmiş olduğudur. Bilgisayar saklar depolar. Bilgisayar kaydeder ama unutmaz. Beyin saklar depolar ve unutur.

 

 

Öğrenmek Ve Sonrada Unutmak İçin Beyin Neler Yapar?

Biraz bilimsel takılacak olursak;

Öğrenmek için beyinlerimizdeki nöronlar arasındaki bağlantıları veya sinapsları arttırmamız gerekir. Bu bağlantılar, nöronların birbirlerine hızlı ve etkili bir şekilde sinyal göndermelerine olanak tanır. Bu ağlarda yeni anılar saklanır. Bir grup bilim adamı beyin devrelerinin gürültülü olduğu gün boyunca sinapsların coşkulu bir şekilde büyüdüğünü tespit etmiştir. Biz uyurken beyin sinyali gürültüye kaldırmak için bağlantıları geride tuttuğunu savunmuşlardır.

Uyku ilacı alındığında beyne müdahale edilmiş olur. Bundan yola çıkan bilim adamları anıların unutulması ya da hiç unutulmaması için araştırmayı derinleştirdiler. Uyku halinde iken anıları yavaş yavaş silen beyne müdahale edilirse  anıların kalacağını savunuyorlar. Buda savundukları tezi hem güçlendirir hem de yeni bir tartışma konusu açar. Uyuyan bir metabolizmaya müdahale etmek var olan sistemi bozabileceğinden dolayı küçük çapta hasarların da kalma ihtimali olacağı öne sürüldü.

Tüm bunlardan nasıl bir sonuç çıkabilir diye sorarsak, araştırmaların her geçen yıl daha da arttığını ve bu konu üzerinde de derin çalışmalar olduğunu görüyoruz. Bu nedenle uykunun amacı nedir sorusu belki de önümüzdeki yıllarda daha farklı cevaplarla karşımıza çıkacak. Son araştırmalar uykunun amacının öğrendiklerimizi yavaş yavaş unutmak olduğunu savunuyor.

Daha nice bilinmeyen çıkacak ortaya. Hadi ya bu demek öyle değilmiş! dediğimiz çok farklı şeylerle karşılaşacağız.

NOT: Küçücükte olsa sizlere yardımcı olabildiysek ne mutlu bizlere. Zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Yazımız hakkında yorum yapmak isterseniz yayınlarız. www.beyinsi.com ailesi

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.