Beyinsi

Uyku ve Panik Atak Arasındaki İlişki

  • 1.933 kez görüntülendi.
Uyku ve Panik Atak Arasındaki İlişki

 

Uyku ve Panik Atak Arasındaki İlişki

Panik atak, genellikle ilaçlar ile tedavi edilebilen temeli psikolojik rahatsızlıklara ve beynin yanlış sinyaller almasına dayalı olan bir hastalıktır. İlaç tedavisine alternatif tedavi yöntemleri olan kişiye özel psikolojik destekler ile nefes egzersizleri de panik atak tedavisinde oldukça etkili olmaktadır.

 

young businessman having heart attack or chest pain
Panik atak hastalığı olan kişilerde hastalık kendini kalp atımlarının artması, titreme, terleme, soluğun kesilmesi, uyku düzeninde bozukluklar, ölüm korkusu, depresyon, sık sık sıkılma hissi ile göstermektedir.Ayrıca panik atağın birkaç çeşidi olmakla birlikte, en tehlikeli türlerinden biri nokturnal panik denilen uykuda gelen ve kişiyi uyandıran nöbetlerdir. Uyuyan hastada ani bir çarpıntı ve korku oluşur. Hasta uykusundan uyanır ve pencereyi açarak hava almaya, nefesini düzenlemeye çalışır. Daha sonralarda ise hastada uykuda panikle ölme düşünceleri oluşur. Bu nedenle hasta bilinçli olarak uyuyamamaya başlar. Hasta bilinçaltında kendini uyumaması gerektiğine inandırır. Zamanla hastada uykusuzluğun getirdiği problemler ortaya çıkar. Bu problem neredeyse tüm organizmaya zarar verebilecek düzeye gelir. Solunum sistemi hastalıkları, kalp ritminin bozulması, kabızlık, algı bozukluğu gibi sorunlar yaşanmaya başlanır.

 

uyku-ve-panik-atak-beyinsi (1)

Öte yandan panik atağın uykuda gelmesi sonucunda bireylerin uyku düzeninde bozulmalar görülebildiği gibi atakların uykuda gelmemesi sonucunda da uyku düzeninde bozulmalar görülebilir. Çünkü hastalığı ilerleyen kişilerde, ölüm korkusu her an yaşanır. Her an başlarına kötü olaylar geleceğini yaşayarak, özellikle en savunmasız oldukları anlarda yani uyku saatleri içerisinde kendilerine zarar geleceğine inanırlar. Bunun sonucunda da gün içerisinde ya çok az uyurlar, ki durumda da sürekli yorgun kalan bir vücut meydana gelir, ya da hiç uyuyamazlar.

İlginizi Çekebilir..  Polislikte Disiplinin Önemi Nedir?

 

uyku-ve-panik-atak-beyinsi (1)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.