Beyinsi

Ülkemizde Bilinçsiz İlaç Kullanımı

  • 1.523 kez görüntülendi.
Ülkemizde Bilinçsiz İlaç Kullanımı

Ülkemizde Bilinçsiz İlaç Kullanımı
Sağlık köşemizde üzerinde durulması gereken bir konu olan ülkemizde bilinçsiz ilaç kullanımına değinmek istedik. Kaybedildiğinde yerine konulacak hiçbir şeyin olmadığı sağlık, maalesef ülkemizde yeteri kadar önemsenmiyor. En basit örneği ile Avrupa da ki sağlık bilincidir. Çocukken öğretilen ve insan olma bilincinin en kıymetli varlığı sağlık hak ettiği değeri bulmaktadır. Fakat ülkemiz için aynı şeyleri söylemek mümkün değildir.
Sağlıklı olmak için en iyi ilaç hiç hasta olmamaktadır. Hayatında hiç hasta olmamış biriyle karşılaşmak neredeyse imkansızdır. Ama gerçekten hiç hasta olmamış biriyle karşılaştığımızda ve bunun nasıl mümkün olduğunu sorduğumuzda bize Sağlıklı olmak için en iyi ilaç hasta olmamaktır demişti. Evet herkes kendi yaşam kalitelerini yükseltebilir ve hiç ilaç almadan uzunca bir süre yaşayabilir. Gelelim esas konumuz olan ilaç kullanımına. Bilinçsiz bir birey kendi kendinin doktoru olmaya çalışır. Doktora danışmadan kullanılan ilaçlar yüzünde hayatını kaybedenlerin sayısı azımsanmayacak kadardır.
Bilinçsiz ilaç kullanımı oldukça yaygındır. Özellikle kırsal bölgelerde çok sık görülür. Bu da imkansızlığın bir sonucudur. Hekime ulaşmakta zorluk çekenler daha önceden edindikleri tecrübelere dayanarak kendi kendilerini iyileştirmeye çalışırlar. Bu elbette üzücü bir durumdur. Ama eğer imkan yoksa da herkes bildiğini okur.
Baş ağrısından doktora gittiğimizde bize A ilacını yazar. A ilacını bir sonraki baş ağrısında kullanmak yanlıştır. Çünkü o baş ağrısı başka bir hastalık kaynaklı olabilir. Bu sadece bir örnekti. Eminiz ki her vatandaşın evinde bir sonraki hastalıkta kullanılmak üzere bir kaç çeşit ilaç bulunur. Bunu söylemesi bile üzücü. Bir sonraki hastalıkta aynı ilacı kullanmak tamamen yanlış olabilir ve belkide doktor o ilacı kesinlikle tavsiye etmeyecektir. Bu nedenle ille de doktor diyoruz.
Tavsiye üzerinden ilaç kullanımı da çok görülür. Şuram ağrıdı şu ilacı kullandım geçti şeklinde söylemler vardır. Benzer ağrı çeken biri aldığı tavsiye ile kendisi de aynı ilacı kullanır. Bunlar olmaması gereken acı gerçeklerdir. Bu şifalı bitkiler kullanımı konsunda da aynı hatalar yapılıyor. Bu konuya da uzun uzun değindik.
Bilinçsiz ilaç kullanımı yüzünden her yıl birçok insan ya sakat kalmakta ya da hayatını kaybetmektedir. Umarız bunun önüne geçilir ve sağlığımızı korumak adına daha temkinli davranırız. Kıymeti bilinmesi gereken ilk şey sağlıktır. Boşuna söylenmemiş herşeyin başı sağlık diye.
Sağlıcakla kalın!

İlginizi Çekebilir..  Spam Mailler Nasıl Oluşur? Ne İşe Yararlar?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.