Beyinsi

Ücretsiz Online Eğitim Alabileceğiniz En İyi Web Siteleri

  • 1.511 kez görüntülendi.
Ücretsiz Online Eğitim Alabileceğiniz En İyi Web Siteleri

İnsanların kendilerini sürekli geliştirmeleri, yeni bilgi ve becerilerle donatmaları çok önemlidir. İnternetin eğitim platformu, bilgiye erişimi daha kolay ve daha uygun maliyetli hale getirdi. Peki ücretsiz online eğitim dersleri almaya ne dersiniz? Bu konuyla ilgili bu makalede birkaç büyük web sitesi ve uygulamayı sizler için uyarladık.

 

Online Dersler Veren Websiteleri

Boğaziçi Enstitüsü

Boğaziçi Enstitüsü TÜBİTAK’ın düzenlediği “Girişimcilik ve Yenilikçilik” isimli yarışmada finale kalan, e-öğrenme üzerine kurulu bir proje. Fakat günümüzde bu proje, bir platforma dönüşmüş durumda ve platformda hukuk, sağlık, işletme, psikoloji gibi alanlarda online eğitim veriliyor. Bu eğitimlerin sonunda kişiler hem üniversite hem enstitü hem de uluslararası onaylı sertifika aldıkları için iş dünyasında bir adım önde olabiliyorlar.

 

Udemy

 

Türkiye’den San Francisco Silikon Vadisi merkezli bir şirkete dönüşen Udemy, 30 milyon öğrenci, 50 dilde 42.000 eğitmen ve 22 milyon dakikada 100.000 kurs ile dijital eğitimde pazar liderlerinden biridir. Ayrıca Udemy, üniversite içerikleriyle şekillenen diğer eğitim platformlarından farklı olarak içerik oluşturucuların kendi kurslarını oluşturmalarına olanak tanır. Sitede bolca Türkçe içerik de bulunuyor. Udemy’de Ücretsiz kurslar ve ücretli kurslar bulunuyor.

 

Khan Academy

 

“Herkese, her yerde, ücretsiz, dünya standartlarında eğitim” misyonuyla yola çıkan Khan Academy, öncelikle çocuklara ve gençlere yönelik eğitimler veren gönüllü eğitmenlerle tamamen ücretsiz bir platformdur. Khan Academy hem öğrenciler hem de öğretmenler için ücretsizdir ve anaokulundan üniversiteye kadar matematik, dilbilgisi, bilim, tarih, SAT hazırlığı ve daha pek çok konuda dersler sunar. Khan Academy’nin kurucu ortakları arasında Bill ve Melinda Gates Vakfı ve Google gibi önemli isimler var. Hatta iOS ve Android uygulamaları sayesinde dersleri telefonunuzdan da takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir..  Dikkat Bozukluğu Olanlara Nasıl Davranılmalıdır

 

Coursera

 

49 milyonu aşkın öğrencisi, 190 ortak üniversitesi ve 4.000 kursuyla Coursera, alanında lider platformlardan biridir. Programda ücretli kursların yanı sıra yüzlerce ücretsiz kurs bulunuyor ve hatta belirli bir ücret karşılığında çevrimiçi sertifika bile alabilirsiniz. Ayrıca anlaşmalı üniversitelerde yüksek lisans programlarına kaydolabilir ve Coursera aracılığıyla çeşitli uzmanlıklar ve dereceler kazanabilirsiniz. Tabii ki, bu seçenekler çevrimiçi kurslardan nispeten daha pahalıdır.

 

Codeacademy

 

Codeacademy, size çeşitli programlama dillerinde nasıl kod yazılacağını öğreten etkileşimli bir platformdur. Ücretsiz kursların çoğu 11 saat içinde tamamlanabilir. Öncelikle web geliştirme, programlama, bilgi işlem ve veri bilimi gibi konularda 45 milyondan fazla öğrencisi vardır. Codeacademy ayrıca aylık ücret karşılığında premium hizmetler sunar.

 

edX

 

edX, Harvard ve MIT tarafından kurulan ve iletişimden ekonomiye, kimyadan müziğe 31 disiplinde çevrimiçi kurslar sunan programlar sunan bir platformdur. Geleneksel eğitimin üç engelini (maliyet, alan ve erişim) ortadan kaldırmayı amaçlayan küresel bir kar amacı gütmeyen kuruluş olan edX, 20 milyondan fazla öğrenciye ve 2.400’den fazla içeriğe sahiptir. Ücretsiz derslerin yanı sıra ücretli dersler de vardır. Ayrıca kursta belirli bir ücret karşılığında sertifika da alabilirsiniz.

 

FutureLearn

 

FutureLearn, dünyanın önde gelen İngiltere üniversitelerinden bazılarında ücretsiz kurs programları sunan başka bir çevrimiçi eğitim alternatifidir. Derslerinize hem bilgisayarınızdan hem de cep telefonunuzdan ulaşabilirsiniz. Eğitime katılabilmek için yeterli düzeyde İngilizce bilgisine sahip olmanız gerekmektedir. Tüm eğitimler videolar, testler ve tartışmalar yoluyla verilmektedir. Eğitimi bitirdikten sonra belirtilen makul bir ücret karşılığında sertifika da alabiliyorsunuz.

İlginizi Çekebilir..  Fark Edemediğimiz Ya Da Bilmediğimiz Pratik Bilgiler

 

Udacity

 

Udacity, diğer programlardan daha fazla niş öğrenme fırsatı sunan, kar amacı gütmeyen bir platformdur. Veri bilimi, yapay zeka ve programlama gibi bilgisayar bilimlerine odaklanan programlar sunan Udacity’de tamamen ücretsiz (ancak sertifikasız) yaklaşık 200 kurs vardır.

 

Alison

 

Alison, öncelikle finans, yazılım ve girişimcilik gibi iş odaklı becerilere odaklanan kurslar sunan çevrimiçi bir öğrenme platformudur. Alison ile ilgili en iyi şey, tüm derslerin ücretsiz olmasıdır. Bugüne kadar 195 ülkede 14 milyon öğrencisi bulunan Allison, 1000’den fazla farklı kurs içeriğine sahiptir.

 

Yabancı Dil Eğitimi Veren Websiteler

 

Cambly

 

İngilizce bilmemek hayattaki en büyük dezavantajlardan biridir. Bazı temel bilgilere sahipseniz, İngilizce konuşma ve pratik yapma platformu Cambly ile her yerde ana dili İngilizce olan bir İngilizce öğretmeniyle İngilizce pratik yapabilirsiniz. Bu uygulamanın temel amacı konuşma becerilerinizi geliştirmektir. Bu doğrultuda belirli hedeflerle de pratik yapabilirsiniz. Örneğin burada bir eğitmen yardımıyla iş yerinde bir röportaj veya sunum hazırlayabilirsiniz.

 

Duolingo

 

Duolingo, dünya çapında 20 milyondan fazla kişi tarafından kullanılan ücretsiz bir çevrimiçi dil öğrenme platformudur. Oyunlaştırmayı kullanan Duolingo, kullanıcıların istedikleri dilde okuma, yazma, konuşma ve dinleme becerilerini kısa sürede geliştirmelerine olanak tanır. Oyunda olduğu gibi, kullanıcılar yeni konuların kilidini açmak için puan toplar ve hata yaptıkları için puan kaybeder. Hatta arkadaşınızın performansına göre yarışabilirsiniz. İyi derecede İngilizce bilmeyenler için Duolingo’nun Türkçe sayfası bulunmaktadır. Türkçe dil seçeneği olan sayfasında şuanlık sadece İngilizce, Almanca ve Rusça öğrenebilirsiniz.

Bu yazımızı beğendiyseniz eğer sizin için faydalı olabilecek bir diğer yazımız Bilmeniz Gereken En İyi 5 WhatsApp İpuçları ve Püf Noktaları gönderimize göz atabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.