Beyinsi

Türkiyede Futbol Fanatikliği

  • 2.031 kez görüntülendi.
Türkiyede Futbol Fanatikliği

Türkiyede Futbol Fanatikliği

Türkiye futbola önem veren ülkelerin başında gelir. Kimi zaman yaşam biçimi olarak benimsenir kimi zaman hafta sonunu değerlendirmek adına emek ve zaman verdiğimiz bir spor dalı olur. Spor denilince akla ilk gelen futboldur. İspanya, İngiltere ve Almanya gibi ülkelerde bu ileri düzeydedir.

Fanatiklik maddi ve manevi olarak destek vermektir. Fakat bu aşırıya kaçabilir. Böyle durumlarda da fanatikliğin tadı da kaçar. Ülkemizde futbol fanatikleri çoktur. Her 3 kişiden 1 i herhangi bir futbol takımını destekler. Kimi manevi olarak kimi de maddi olarak destekler. Aşırıya kaçma durumunda istenmeyen olaylar çıkar. Kavga dövüş, gürültü patırtı futbolu çirkinleştiren olaylar ne yazık ki görülmektedir. Fanatiklikten çıkıp holiganlığa dönüşür.

Son yıllarda kulüplerin girişimiyle bu tür olaylar azalmıştır. Olması gereken de budur. Fanatikliği tadında bırakmak en güzelidir. İlk yıllarda futbol fanatikliği bambaşka bir boyuttaydı. Çok değil bundan 20 sene öncesine gidelim. Sahalar şimdiki gibi değildi. Teknoloji bu kadar üst düzeyde değildi. Forma yaptırmak için halkın desteğini alan takımlar vardı (Hala da var). Bir futbol büyüğümüzle yaptığımız söyleşiden bir kısmını sizlerle paylaşalım. Bakın 80 li yıllardaki fanatikliği nasıl anlatıyor.

”İlçemizin futbol takımı ilk maçına çıkacaktı fakat kulubün maddi sıkıntıda olmasından dolayı bir gurup arkadaşla ilçeye bağlı köylerden başlayarak elimizin ulaştığı her yeri gezdik. Köy halkına durumu izah ettiğimizde her evden elimiz dolu çıktık. Para yardımı yapamayan bir çuval buğday verdi ki satın parasıyla ihtiyaçlarınızı giderin diye. O gün gururlu ve müteşekkir bir şekilde kulübe geldiğimizde başkanımızın gözleri doldu. Forma, krampon, top ve yardımcı araç gereçler temin edildi. Maç günü geldiğinde stad tıklım tıklım doluydu. Biz hayretler içerisinde kalmıştık. Yanımdaki arkadaşıma sorduğumda bana şunları söyledi. ”Hemşerim gördüğün insanlar köylerden kamyon kasalarında ve traktör römorklarında yolculuk yaparak buraya geldi. Bir kaç kişiyle konuşma fırsatım olduğunda bana söyledikleri müthişti. Köyün muhtarı bugün maç olduğunu ve takıma destek olunması gerektiğini söylemiş. O anda işi olan işini bırakmış. Köyde erkek kalmamış hepsi maça gelmiş” dedi. Bunun üzerine biz bu destekle şampiyonluğu garantileriz dedim ve o yıl şampiyon olduk.

İlginizi Çekebilir..  Kapasiteye Göre Dünyanın En Büyük 5 Stadyumu

Futbola gönül vermiş bir büyüğümüz o yılları işte böyle anlatıyor. İnanıyoruz ki aynı fedakarlık günümüzde de devam etmekte fakat farklı şekillerde karşımıza çıkmaktadır. Umarız fanatiklik hep tadında kalır ve futbolu güzellikleriyle beraber ülkece daha da üst seviyelere çıkartırız.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.