Beyinsi

Turizm Fotoğrafçılığı Nedir Nasıl Yapılır

  • 16.548 kez görüntülendi.
Turizm Fotoğrafçılığı Nedir Nasıl Yapılır

Turizm Fotoğrafçılığı Nedir Nasıl Yapılır?

Fotoğraf dünyası o kadar geniştir ki kapsadığı konuların hepsi teker teker meslek haline gelmiştir. Görsel sanatların en heyecan verici dallarından biridir. Hoby olarak, koleksiyon amacıyla, sergi amacıyla, stüdyoda, basın ve haber için, özel günler için ve daha sayamadığımız birçok farklı konularda fotoğrafçılık çeşitli dallara ayrılmıştır. Gelelim bizi ilgilendiren konu olan fotoğrafçılığın en renkli dalı olarak gördüğüm turizm fotoğrafçılığına. Turizm fotoğrafçılığı, diğer fotoğraf dallarından ayrı olarak daha farklı mekanlarda, güneş ışınlarının gözümüzün gördüğü doğal renkleri azalttığı zamanlarda, hemen hemen her saatte farklı bir ayarda, sıcağa, neme(nem renkleri matlaştırır) ve yağmura maruz kalındığı, açık ve kapalı havada farklı ayarlar gerektirdiği durumlarda, her çeşit insanla çalışıldığı için nabza göre şerbet verildiği  gibi daha birçok konuyu barındıran,  yapılması gerçekten zor olan ve emek isteyen bir meslektir.

 

Standup paddling with the wildlife of Moorea, French Polynesia

Standup paddling with the wildlife of Moorea, French Polynesia

 

Turizm ve Fotoğrafçılık . Fotoğrafçılığı bu alanda yapmak tamamen farklı bir dünyaya adım atmaktır. Amaç para kazanmanın yanında birde hitap edilen farklı ülkelere bizim ülkemizden güzel anılarla evine dönen turistlere verdiğimiz unutulmaz hediyelerdir. Elbette bunu ücretsiz yapmıyoruz ama mesleğini gerçekten seven biri paranın dışında ortaya çıkardığı kusursuz işlerle mutlu olmalıdır. Bu işi turizmde yapmanın getirdiği zorluklarda az değildir tabi ki. Hani deriz ya her işin bir zorluğu vardır diye, bu mesleği yapmak da gerçekten insan üstü çabalar gerektirir(en altta bu işin zorlukları kısmında açıkladık neden insan üstü olduğunu).

Nasıl Başlanır. Öncelikle bu işe sadece zaman geçirmek, eğlenmek, dil öğrenmek, çok kısa bir zaman dilimi için çalışmak amacıyla başlayacaksanız size tavsiyemiz zaman geçirmek için kütüphaneye, eğlenmek için eğlence mekanlarına, dil öğrenmek için kurslara, kısa vadeli çalışmak içinde part-time işlere gidin. Kararınız ”Ben bu işi yapacağım” olsun.

İstekli Ve Kararlı Olmak. Artık kararınızı kesin vermişseniz turizm fotoğrafçılığına ”HOŞGELDİNİZ”. Bu işi isteyin, gerçekten isteyin çünkü ileride karşınıza çıkacak herhangi bir sorunda hemen pes etmemelisiniz. Yapılan her işte olduğu gibi bu işte de başarının yolu istek ve azimden geçer. Bunun doğru karar olduğuna inanın ve özverili bir çalışmanın içinde kendinizi bulacağınızı hayal edin.

 

turizm fotoğrafçılığı nasıl yapılır-beyinsi (8)

 

Gelişim. İşin mutfağından başlamak cümlesini kullanmanın tam zamanı. Yerleştiğiniz bir otelde, daha sonra açıklayacağım unsurlardan önce işin nasıl işlediğini, kimlere nasıl hitap edilmesi gerektiğini, zamanlamanın nasıl yapıldığını, farklı bir dünyada olunduğunu( çalışma süresi her otelde farklılık göstermekle birlikte 09.00- 24.00), öncelikli yapılması gerekenleri, hızın etkili olduğunu, memnuniyetin hem fotoğrafçının hem işverenin hemde hitap edilen müşteri bakımından ön planda olması gerektiğini, çalışma saatlerine uyum, kılık kıyafet,hal ve davranışlar gibi konularda çok dikkatli olunması gerektiğini anlamak, daha kolay bir gelişim için sizin en büyük yardımcınız olacaktır. Bunun yanı sıra daha önceden tecrübeniz yoksa(çekim konusunda) size bu işi öğretecek tecrübeli birine ihtiyacınız olacaktır. Ağzından çıkan her sözü not etmek, tecrübeli çekimcilere neyin nasıl yapıldığını sormak, çekim esnasında onların hal ve hareketlerinin nasıl olduğunu gözlemlemek, hangi durumlarda hangi makine ayarlarını kullandıklarını takip etmek gibi konular bu işin mutfağıdır.

Uyum. Kendinizi adapte ettiğiniz taktirde bu mesleğin işleyişini öğrenmeniz kolaylaşacaktır. Eğer turizme yabancıysanız uyum konusunda sıkıntılar yaşamanız mümkün. Bu nedenle daha önceden turizmle tanışmış olmak sizi daha kolay adapte edecektir. Hem işverene hemde iş arkadaşlarınıza uyum sürecinde zorluklar yaşayabilirsiniz. Bu durum her iş alanında mevcuttur ama zamanla alışılacak bir durum olduğundan bunu büyük bir sorun gibi görmeyin.

 

group of photographers

group of photographers

 

Dil Unsuru. Turizm fotoğrafçılığında dil olmadan bir yerlere gelmek imkansızdır. Meslek öğrenilebilir ama bu mesleği yabancı kökenli insanlarla yapacağınız için onların kültürlerini, nelerden hoşlandıklarını, nelerden rahatsız olduklarını bilmek işe uyum için gereklidir. Birden fazla dil bilmeniz size iş bulma ve daha fazla kitleye hitap etme gibi konularda katkı sağlayacaktır. Hiç dil konuşamıyorum ama kısa zamanda öğrenebilirim diyorsanız, bunu mesleği öğrenirken de yapabilirsiniz. Fakat bu konuda en ufak bir çekinceniz varsa eğer, mutlaka önce dili halletmelisiniz.

İlginizi Çekebilir..  Bursa-Mudanya İlkokul Ortaokul Ve Liseler

Ekipman. Kullanacağınız ekipmanları (makine gövdesi, objektifi, flaşı) seçerken öncelikle neye ihtiyacınız olduğunu belirleyin. İlk etapta alacağınız yüksek fiyatlı makinelerin size ne kadar getirisi olur bilinmez ama orta yollu bir makine ya da makine ekipmanları işinizi göreceğinden abartıya kaçmadan bu işe başlayabilirsiniz. Öğrendikten sonra da artık ihtiyacınıza göre doğru ekipmanlarla çalışabilirsiniz.

 

turizm fotoğrafçılığı nasıl yapılır-beyinsi (9)

 

Doğru Otel, İşveren Ve İş Arkadaşları. Çalışacağınız oteli seçmek en zor aşamalardan biridir. Hangi dili konuşuyorsanız o ülkenin insanlarının konakladığı bir oteli seçebilirsiniz. Sizde olmayan ama sizden beklenen çalışma temposunu gösteremezseniz işten ayrılma gibi üzücü bir durumla karşılaşabilirsiniz bu nedenle ilk etapta işveren ile detaylı bir şekilde konuşmalısınız. Her şey anlaşılır olmalı yoksa sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Otel geçmişi, işveren geçmişi gibi konuları önceden araştırmak gerekir. Aynı şekilde iş veren içinde bu durum geçerlidir. Personelin geçmişi çalışma potansiyeli hakkında ona bilgi verecektir.

 

turizm fotoğrafçılığı nasıl yapılır-beyinsi (1)

 

İşte Benim Mesleğim. Turizm fotoğrafçılığına nasıl başlanabileceği, karar aşaması, bu işi gerçekten istemek zorunda olduğumuzu, gelişim aşamasını, uyumu, dil faktörünün olmazsa olmazlardan olduğunu, kullanacağımız ekipman seçimlerini ve nerede kimlerle kimin için çalışmamız gerektiğini açıkladık. Bu aşamalarla birlikte mesleğimizi seçmiş olduk. Aynı öneme sahip ikinci bölümü(işin iç yüzünü) anlatacağız.

 

Mesleğin İç Yüzü, Çekim Nasıl Yapılır, Çekimci Nelere Dikkat Etmelidir?

Gelelim mesleğin nasıl ifa edildiğine. Nasıl yapıldığı, nelerle uğraşılmak zorunda kalındığı, en iyi performansı göstermek için nelere katlanıldığı gibi birçok unsuru bir arada barındıran çekim öncesi ve sonrası konuları detaylı bir şekilde anlatacağız.

 

Moral,Motivasyon. Moral ve motivasyonsuz bir çekimci, kendini ne kadar zorlarsa zorlasın doğal halini yansıtamaz ve verimsiz bir günü geride bırakmış olur. Her günün önemli olduğu sezonluk çalışan bir çekimci, izin kullanmadan, müşteriyle kontağı kaybetmeden her gün çalışacağı için her gün moralli bir şekilde güne başlamalıdır. Müşteriye sempatik görünmek daha fazla iş getireceğinden ailevi yada dışarıda yaşamış olduğu sorunları otele girdiğinde kafasından atması gerekir.

Performans. Yüksek performans gerektiren bir meslek olduğundan yeme-içme, uyku düzeni gibi faktörlerin eksiksiz olması gerekir. Bütün gün otelde olmanın verdiği psikoloji, bir zaman sonra dayanılmaz hale gelebilir ve performansı düşürür. Bu nedenle ayda birde olsa bir gün kafa dinlemek enerji toplamaya yardımcı olur(gün içerisinde dışarı çıkma fırsatı bulan çekimci arkadaşlar hariç).

 

Tourists

 

Oyunculuk. Sahneye çıkmaktan bir farkı olmayan çekimcilik, adeta oyunculuk gerektiren bir meslektir. Ne olursa olsun müşteriye gülümsemek, her şeyin yolunda olduğunu göstermek, eğlenmek için gelen turistleri gülümsetmek önemli unsurlardır. Oteli bir sahne olarak düşünürsek çekimciler her yeri gezerek hemen hemen herkesle kontak kurarak mesleklerini ifa etmeye çalışırlar. Kendini göstermenin ve ilgi çekmenin önemli olduğunu unutmamak gerekir.

 

turizm fotoğrafçılığı nasıl yapılır-beyinsi (7)

 

Ek Gereçler. Görünüş olarak kendini daha dikkat çekici göstermek işe yarayabilir. Aksesuar, çekimcilerin vazgeçilmez parçalarıdır. Kendilerini iyi hissederlerse işe yüklenmeleri o kadar fazla olur(yorgun,uykusuz,moralsiz olduğunuzda kesinlikle gözlük takın. Gülümsemek zorunda kaldığınızda gözleriniz görünmesin).

Kontak. Para kazanmanın yolu iyi bir hazırlıktan geçer. Otele yeni gelmiş bir müşteriyi ilk gün çekmek hayli zordur. Israr edilirse de çektirecek müşteri fotoğraftan soğur. Tanışma merasiminden sonra her gün yanlarına giderek hal hatır sorup, varsa çocuklarıyla ilgilenmek hoşlarına gider. Kontakta kaldığınız sürece o müşteriyi çekmek imkansız olsa bile sırf ilginizden dolayı size çektirebilir.

İlginizi Çekebilir..  Dikkat Bozukluğu Olanlara Nasıl Davranılmalıdır

 

Photographer_at_ocean_beach

Randevu Yada Spontane Çekimleri. Sahilde yada havuzda dolaşıp akşam gün batımından önceki saatlere yada gün içerisine çekebildiğiniz kadar randevu almalısınız. Çekimci hızına göre 15-30-45-60 dakika da bir, aile ya da kim çekiliyorsa onlar gelir. Arka planı hoş görünen daha önceden belirlenen yerlerde çekim yapılabilir. Akşama doğru güneş ışınları eğik geleceğinden renkler daha belirgin olacaktır. En güzel zaman bu vakitlerdir. Gün batımı ve gün doğumu çekimlerinin kendine has güzelliğini de inkar edemeyiz. Spontane çekimleri ise randevu gerektirmez. Gördüğünüz yerde çekersiniz. Spontane çekimleri, randevunuz yoksa günü kurtarmanıza yardımcı olur. “Ben çekilmem” diyen müşteriyi çekmenin tek yolu spontane çekimdir.

Para Kazanmak. Genellikle sezonluk bir iş olduğundan(yaz-kış açık olan oteller hariç) kısa sürede ulaşılabilecek en yüksek miktar için çabalarsınız. Dış ülkelerde gelişen krizler, turist azlığı, dünya kupası organizasyonları gibi etkenler, doğrudan ya da dolaylı olarak turizmi etkiler. Bu durumlarda sezonun iyi geçmesini ummaktan başka çaremiz yoktur. Her sezona ”bu sezon iyi olacak” dilekleriyle başlanır. Kadrolar tamamlandıktan sonra sıkı bir çalışma sizleri bekliyor. Sezon sonu giderler düşüldükten sonra cepte kalacak para sezonun durumuna göre değişim gösterir(temennimiz her zaman yüzlerin gülmesi).

Zorlukları. Birazda işimizin zorluklarından bahsedelim. Giriş bölümünde de bahsettiğimiz gibi hava unsurları işimizi zorlaştırır. Aşırı nem renklerin canlılığını alır bu durumlarda ek ayarlar yapılması gerekir. Bulutlu havada müşteriler pek çekilmek istemez ama canlı fotoğraflar bulutlu havada çıkar çünkü güneş ışınları, doğal renkleri açarak canlılığı kaybettirir(son dönemlerde çıkan makineler buna da çözüm buldu). Yağmuru hiç saymıyorum zaten. Hava unsurlarından gelelim çeken ve çekilen ilişkilerine. Bir fotoğrafçı, sorunsuz, stressiz, her şeyin yolunda gittiği temiz bir çekim ister ama bu her zaman mümkün olmaz. Çekim esnasında arıza yapan makineler, çekilen müşterinin üstüne gelen diğer müşteri, tam çekime başlayacakken unutulan batarya, sd ya da kompakt kartlar, flaş pilleri, eğer aile çekiyorsanız kameraya bakamayan bebekler, yine aile çekiyorsanız ne söyleseniz de fayda etmeyen şımarık çocuklar, ben o pozu yapamam, bu pozu beğenmedim deyipte o anda hevesinizi yerin dibine sokan çokbilmişler, aklınızdan bunlara iyi bir şeyler satarım diye geçirirken ‘biz sadece bir tane istiyoruz’ diyenler(o anda kamerayı havuza atasınız gelir ama sakın yapmayın), fotoğrafların satışına oturduğunuzda ağlayan çocuklar ve biz başka zaman bakalım diyerek o günü berbat edenler, fiyatı yüksek bulan ve ısrarla çok daha düşük fiyata almak için  kafanızı ütüleyenler, neredeyse bedava fiyata almak için her yolu deneyip istediğini alamayınca yapılan saygısızlıklar,hakaretler,çirkeflikler, satın aldığı fotoğrafı ya da her ne satmışsanız onu beğenmeyip sizi tekrar uğraştıranlar bu işte karşınıza çıkabilecek başlıca zorluklardır. Bunlara çoğu zaman göz yummalı ve elinizden geldiğince sakin kalmalısınız( insan üstü bir emek istediğini söylemiştik ).

 


 

En Güzel Yanları. Bu mesleği yapacağım diyorsanız, zorluklar kısmı gözünüzü korkutmasın. Her gün aynı şeyleri yaşamıyorsunuz. En güzel yanları kısmını biraz daha az yazacağım çünkü bunu anlatmamızın pek bir anlamı yok. Makineyi elinize alıp vizör(tek gözünüzü kapatıp baktığınız yer) den bakmazsanız bunu anlamak pek mümkün olmayabilir. O dünyaya girmezseniz, zevkini, dış dünyaya kapalılığı ve kendinizi tamamen ona verdiğinizi de anlamazsınız. Emeğinizin karşılığını alarak eve gitmenin ve sevdiği işi yapmanın mutluluğunu söylemeye gerek yok.(para kazanmayı saymıyorum bile).

 

Not: Turizm fotoğrafçılığı yapan tüm çekimci ve işveren arkadaşlara maddi ve manevi olarak tatmin olacakları hayırlı sezonlar diliyoruz.

 

.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Torrent indir dedi ki:

    :Çok detaylı ve çok açıklayıcı olmuş. Emeğinize sağlık gerçekten.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.