Topuk Testi Nedir

Topuk Testi Nedir


Topuk testi , yeni doğan bebekler için yapılan bir testtir. Yeni doğan yavrunuzun minik bedenine iğne yapılma fikri ürkütücü geliyor , insan kıyamıyor tabii ki fakat ileride daha büyük bir sorun olarak çıkabilecek sağlık sorunlarını bu test sayesinde önceden saptanabiliyor.

Yeni doğan bebekten alınan kan sayesinde yapılan testler sayesinde eğer bebekte bir hastalık var ise erken teşhis konup tedavi sürecine erkenden başlanabiliyor.

topuk kanı testi
topuk kanı testi

Topuk Testi Ne Zaman Yapılmalı ?

Bebeğin dünyaya gelmesinden sonraki 24 saatte veya 3 gün içerisinde yapılması gerekmektedir. Bebek doğduktan ve ağızdan beslenmeye başladıktan sonra olmalıdır.Bebeğinizin topuğundan alınan kan örneği özel bir filtreli kağıda 9 – 10 damla alınan kan, merkez laboratuvara gönderilir . Doğum yaptığınız hastanede bu test yapılmaktadır.

Topuk Kanı Neden Alınıyor ?

Yenidoğan bebekler için yapılan bu tarama kapsamında Sağlık Bakanlığı’nın yürüttüğü ; koruyucu sağlık hizmetlerindendir ve alınan topuk kanı numunesi sayesinde ; Fenilketonüri, Hipotiroidizm, Biyotinidaz Eksikliği, Kistik Fibrozis adında ki 4 önemli hastalık taranmaktadır.

Topuk Kanı Sonucu

Topuk kanı sonucunu bağlı olduğunuz sağlık ocağından öğrenebilirsiniz. Yapılan test sonucu eğer pozitif değerler var ise ; bebeğe kan veya idrarda yapılabilen ileri tetkikler gereklidir . Bu testler daha detaylıdır. Bu ayrıntılı testler sonucu da bebek ilgili ve yetkili birim ve doktora yönlendirilip tedavi süreci başlatılır.

Topuk Kanı Sonucu
Topuk Kanı Sonucu

İleride karşılaşacağı daha büyük bir hastalık yerine bulunan bu erken teşhis sayesinde bebek minik bir tedavi süreci sonrasında daha sağlıklı günlere kavuşacaktır.

Topuk Kanı Testi İkinci Kez Neden Alınır

Bu testin ilk kan örneği ; bebek doğduğunda ilk 3 gün içinde yapılmaktadır. Fakat tekrardan ikinci kez topuk kanı testi yaptırmanız gerekebilir. Böyle bir durum olursa hemen panik olmayınız. bu ikinci kez istenen testin sebebi ;

  • Bebeğinin ilk kanı alındığında yeterli beslenmemiş olması,
  • Kanın 24 saatten önce alınması,
  • Bebeğine antibiyotik verilmesi,
  • Prematüre doğum gibi durumlarda, sonucun kesinleşmesi için olabilmektedir.

single esnek reklam esnek reklam alanı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1861 0,795