Beyinsi

Tolstoy – İnsan Ne ile Yaşar (Kısa Özeti)

  • 15.697 kez görüntülendi.
Tolstoy – İnsan Ne ile Yaşar (Kısa Özeti)

Tolstoy – İnsan Ne ile Yaşar (Kısa Özeti)

 

Tolstoy’un İnsan Ne ile Yaşar kitabında insanlara ders vermek ve birşeyleri aşılamak anlatmak için bazı hikayelere yer veriyor. Adından da anlaşılacağı gibi, kitabın başlangıcı bir insan ne ile yaşar?

Simon adında tüccar ailesinin yanında küçük bir kasabada yaşıyordu. Durumları pek iyi değildi. Kış gelmiştir ve ısınmak için deriye ihtiyaçları vardır. Adam ayakkabı tamircisiydi. Fakat onu satın almak için yeterli parası yoktur. Adam, kendisine ödünç verdiği köylülerden para alarak deriyi alabileceğini düşündü. Ama köylüler Simon’a parası olmadığını söylediler. Simon çok kızgındı. Elinde parayla bara gitti ve şarap aldı. Meyhane çıkışında; Kilisenin önünden geçerken çıplak bir adam görür. Adamı giydirip evine götürür. Adamın karısı ilk başta bu adama sempati göstermedi ama zamanla alışmıştır. Bu adam ilk defa gülümsemiştir. Simon buna çok şaşırmıştı. Adam Simon ile bir ayakkabı mağazasında çalışmaya başlar.Bu çıplak adamın adı ise Michael’dır.

Günlerden bir gün dükkâna zengin bir adam gelir. Özel ayakkabı yaptırmak ister. Michael adama bakar ve iki kez güler. Michael çok çalışır ve ustasından daha iyi performans göstermeye başlar. Ama bu adama ayakkabı yerine terlik diker. Simon bunu görünce çırağına çok kızar. Bir süre sonra zengin adamın yardımcısı gelir; adamın öldüğünü ve ayakkabı yerine terlik dikmesi gerektiğini söyler. Simon ve karısı bu duruma şok olurlar.

Başka bir gün ikiz kızı olan bir kadın Simon’ın evine gelir. Bunu gören Michael üçüncü kez güler. Kadın, Simon’ın karısına bu kızların onun kızları olmadığını söyledi. Kızları için ayakkabı yaptırmak ister. Kadın gittiğinde, Michael aniden bir melek şeklini alır. Simon ve karısı şok üstüne şok olmaktadırlar artık. Michael aslında bir melek olduğunu ve Tanrı’ya isyan ettiği için cezalandırıldığını söyledi. Allah’ın onu dünyaya gerçeği görmesi ve bazı soruların cevaplarını bulması için gönderdiğini söyledi. Ve şimdi bu sorunun cevabını kendisi buldu.

İlginizi Çekebilir..  Ömer Seyfettin-Primo Türk Çocuğu (Kısa Özeti)

Zengin adam dükkana geldiğinde Simon, karısının sevgiyi şefkatli bir muamele ile sevildiğini fark etti. Arkadaşı yanındaki ölüm meleğine gülümsedi ve ikiz kızları görünce yalnız yaşayamayacağını anladı. Sonunda gitmesi gerektiğini söyledi ve ortadan kayboldu…

 

Üç Soru

Bir zamanlar bir ülkede bir kral yaşarmış. Aklına takılan bir soru varmış. Doğru zamanda işe nasıl başlayacağını bilirse, kimi dinleyeceğini ve kimden uzak duracağını bilirse başarısız olmayacağını hep düşünürmüş.

Bu sorunun cevabını bulmak için memleketin her yerinden bütün sihirbazları ve âlimleri bir araya toplamış ve hepsine sormuş, aldığı cevaplar onu tatmin etmemiştir. Sonra başka bir köyde çok ünlü bir alimin yaşadığını duyar ve oraya gider.

Kral, bu alimin yeri kazdığını görünce, eline bir kazma alıp ve alime yardım etmek ister. Saatler geçer ve bilge sessizce oturur sadece. Kral bir anda sinirlenir ve “Soruma cevap vermezsen saraya gideceğim” der.

O sırada oradan yaralı biri oradan geçiyordu. Kral adama yardım etti ve adamın yaralarını temizledi. Sonra adam kalktı ve kraldan özür diledi. Aslında kralı öldürmek istediğini söyledi ama kraliyet sarayına gittiğinde kralı bulamayınca buraya geldi. Kral adamı affetti. Sonra bilge krala dedi ki, “Hayattaki en önemli an şimdidir, en önemli şey yanınızdaki kişidir ve en önemli arayış iyiliktir.”

 

İnsana Ne Kadar Toprak Lazım

Bir çiftçi olan Pahom, köyde arazi satın almak için para toplamıştır. O günden sonra hırsları daha da artmıştır. Bir gün bir adam geldi ve daha az paraya daha çok arazi veren bir yer olduğunu söyledi. Pahom adamı dinledi ve sözü edilen yere gitti. Oradaki adamlara hediyeler dağıttı.

İlginizi Çekebilir..  Orhan Pamuk-Benim Adım Kırmızı (Kısa Özeti)

Ev sahipleri ona bir şartla toprak vereceklerdi ve o da tarlalarını işaretleyerek yürüyüş yaptığı kadar toprak alacaktır ve güneş batana kadar yürümeye başlar. Pahom adamın talimatlarını takip etti ve öğlen yürüyüşe çıktı. Öğleden sonra Pahom zor zamanlar geçirdi. Sıcakta bayıldı ama hırsı onu daha da zorladı. Daha fazla toprak almak için kendini çok zorladı ve sonunda öldü. Hırsları nedeniyle bu kadar çok arazi satın almak yerine 180 santimetrelik bir toprak satın alabildi.

 

Tek Kıvılcım Tüm Evi Kül Eder

Ivan köyde yaşamını sürdüren iyi bir insandır. Bütün oğulları ve gelinleri ile birlikte yaşıyordu. Ayrıca baktığı yaşlı bir babası vardı. Bir gün Ivan’ın gelini komşusuyla kavga eder ve  ardından tüm aile kavgaya katılır.

Komşusu Gabriel, Ivan’ı mahkemeye verdi. Ivan’ın babası bunun daha fazla devam edemeyeceğini ve bir komşu olduğunu söyledi. Ivan babasını dinlemedi. Gabriel, Ivan’ın gelinine elini kaldırdığında, Ivan da Gabriel’i mahkemeye verdi ve Gabriel dövülmeye cezası aldı.

Gabriel bunun intikamını almak istiyordu. Ivan’ın evini ateşe vermek istedi ve sonunda onu ateşe verdi. Bu yangında köydeki hemen hemen her ev ateşe verildi. Ivan’ın babası öldüğünde, Ivan bu kavgayı daha fazla büyütmek istemedi.

Evi yanan Gabriel ve Ivan’ın ailesi, evi yeniden inşa etti, aile kavgası sona erdi ve sonuna kadar mutlu bir hayat sürdüler.

Ayrıca Tolstoy Kitapları Kısa Özetleri adlı konumuzda Tolstoy’un kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.