Beyinsi

Televizyonun Değerlerimize Olumsuz Etkileri

  • 1.895 kez görüntülendi.
Televizyonun Değerlerimize Olumsuz Etkileri

Televizyonun Değerlerimize Olumsuz Etkileri

Merhaba arkadaşlar. İnternet çağı olarak adlandırdığımız çağda özellikle genç kesim gününün büyük bir kısmını sosyal medya, internet üzerinde ya da televizyon karşısında geçiriyor. Zamanını televizyon karşısında geçiren hemen hemen her bireyin müptela olduğu bir dizi ya da internet dizisi kesinlikle mevcuttur. Ancak izlerken farkında olmadığımız ve bizi benliğimizde uzaklaştıran senaryolar ile diziler ne yazık ki gerek kültürel gerekse dizi değerlerimizi yerle bir ediyor.

Dizilerdeki Gizli Senaryolar
Türkiye aile içi ilişkilerin sıradanlaştırıldığı diziler ile dizi izlemeye başladı diyebiliriz. Malum dizi de amcasının eşi ile birliktelik kuran ve yıllarca ailesini aldatan genç adam ile sözde masum kadının hikayesini hepimiz izledik. İzledik ve reyting rekorları kırmasına da müsaade ettik. Tüm bunlar bir yana izlediğimizin farkında olmadan uygulayan bir nesil haline dönüşmeye başladık. Farklı bir örnek vermek gerekir ise çok sevdiğimiz mafya babası dizi senaryosunda öldü diye gıyabında cenaze namazı kıldık, kıldırdık. Ancak ölen kişinin bir mafya babası olduğunu unuttuk. Bu olayların arkasından aile içi yasak ilişkilerin ne kadar sıklıkla gündeme geldiğine her zaman şahit olduk. Sokakta serserilik yaparken yakalanan başkasının canına ya da malına gasp edenlerin polis tarafından yakalanınca meşhur dizi replikleri ile kameralara gülümsediklerine defalarca şahit olduk. Kısacası gizli senaryolar ile öncelikle benliğimizi ve kültürümüzü yavaş yavaş kaybetme yoluna tam gaz devam ettik.

Başkalaştırılmaya Yeni Sezonda Hazır Mısınız
%95 kesimi Müslüman olan bir ülkede, ezanların dinmediği ve şehitlerimizin öykülerinin anlatmakla bitmediği güzel memleketimizde yeni sezon ! Bu sezon bizleri İslamdan, insanlıktan uzak yeni bir nesli izleme fırsatı karşımızda. Özellikle bazı büyük televizyon kanallarında büyük bütçeler ile çekilen dizilerde Veled-i zina olarak adlandırılan evlilik dışı ilişkilerden doğan bebekler normalmiş bir gariplik yokmuş gibi servis ediliyor. Reyting payını maksimuma çıkarmak için düzenlenen genç kızlarımızın bir meta gibi soyundurularak servis edildiği, karşılıklı hakaretlerin ve aşağılamaların her an gündeme konu olduğu bir yayın dönemine hepimiz hoş geldiniz.

İlginizi Çekebilir..  Sevgimizi Karşı Tarafa Nasıl Hissettirebiliriz?

Çözüm Nerede
Öncelikle izleyicilerin yani tüketicilerin farkında olması gereken bir nokta var. Dizileri, programları ya da diğer televizyon ögelerini bir değer haline getiren izleyicilerdir. Yani izlemezseniz yayınlanmaz diye özetle niteleyebiliriz. Ancak ailevi sohbetlerde, komşu ziyaretlerinde dahi gündem maddesi olan bu tip görsel medya unsurlarından uzak kalmak nerede ise imkansız. Kişi en azından bu tip senaryoları içeren program ve yayınlardan uzak kalır ise en azından bozulan toplum içerisinden kendisini kurtarabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.