Telefon Batarya Ömrü Nasıl Korunur?

Telefon Batarya Ömrü Nasıl Korunur?


Telefon batarya ömrü uzatma konusunda telefon kullanıcılarının araştırmaları bulunmaktadır. Bu araştırma sonucunda Google Play veya App Store üzerinden çeşitli uygulamalar indirmektedirler. Halbuki indirdiğiniz uygulamalara gerek kalmadan doğru batarya kullanım şekliyle daha sağlıklı bir batarya sahibi olabilirsiniz. Telefonunuzun %50 şarjı varken aniden kapanmasını istemiyor, uzun süreler boyunca priz başında beklemek istemiyorsanız sizler için hazırladığımız bu bilgilendirici yazımızı okuyabilirsiniz.

Telefonun Orijinal Şarj Aletini Kullanın

Sıfır olarak satın aldığınız telefonlar içerisinde şarj aleti ile beraber gelmektedir. İçerisinde bulunan şarj aletleri o telefonlara göre üretilmiş şarj aletleridir. O yüzden farklı şarj aletleri kullanmaktan kaçının. Aynı zamanda merdiven altı üretim diye tabir edilen şarj kablolarını kesinlikle kullanmayın. Orijinal ama başka telefonlara ait şarj cihazlarını sürekli olmadan kullanmanızda bir sakınca olmayacaktır. Şarj aleti kaybolma veya bozulma durumunda ise resmî yetkili servislerden telefonunuz için orijinal şarj cihazını tekrardan ücreti karşılığında alabilirsiniz.

Telefon Batarya Ömrü Nasıl Korunur?

Gece Uyurken Telefonu Şarja Bırakmayın

Bataryalar içerisinde Li-ion teknolojisi kullanılmaktadır. Li-ion teknolojisine sahip olan bataryalar uzun süre şarj edildiği zaman uzun süre zarfında size sıkıntı çıkarırlar. Yani telefonu ilk aldığınız zamanlarda gece yatarken şarja bırakmanıza rağmen gözle görülür kötü farklar yaratmasa da ilerleyen zamanlarda pilinizde ağır hasarlar meydana gelebilir. Bu hasarlardan en belirgin olanı ise %50 veya daha fazla şarjınız varken telefonun aniden kapanmasıdır.

Telefonun Şarjını Tam Bitirmek veya Tam Doldurmamak

Günümüzde Tesla model araçlarda dahil şarj dolumu tam olarak yapılmamaktadır. Fakat telefonlarda bu durum biraz daha karışıktır. Piliniz %100 dolduğu zaman prizden elektrik akımını keser ve şarj almaz. Bu durum yaklaşık olarak 400 defaya kadar tekrar edebilir. Bu işlemde pil yorulacağı için bir müddet sonra gelen elektrik akımını kesmez ve telefonunuzun şarjı çok daha hızlı bitmeye başlar. O yüzden şarj olurken telefonunuzu takip edin, %100 olduğu zaman uzun vakit geçirmeden şarj ile ilişkisini kesin. Uzmanların görüşüne göre de telefonun şarjı %15 civarı olduğunda şarj edilmeli, %10’un altına düşmesi beklenmemelidir. Tüm bunları dikkate aldığınızda çok daha uzun ömürlü batarya sahibi olabilirsiniz.


single esnek reklam esnek reklam alanı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1881 2,089