Beyinsi

Teknolojinin Sınırı Varmıdır ?

  • 5.987 kez görüntülendi.
Teknolojinin Sınırı Varmıdır ?

Teknolojinin Sınırı Varmıdır ?

 

Teknoloji

Teknoloji denildiğinde akla ilk gelen insanlığa faydalı işlerin başarılmasıdır. Günler, haftalar, aylar hatta yıllar alan çalışmalar sonucunda ortaya çıkan teknoloji, günlük yaşamımızı kolaylaştıracak yeniliklere imza atar. Bununla da kalmaz ulaşım, haberleşme, sağlık, iş hayatı ve daha bir çok konuda bizlere kolaylık sağlar. Teknoloji hep olumlu gelişmeler mi gösterir elbette hayır. Silahlar ve insana zarar veren birçok araç gereçlerde teknolojiden nasibini almaktadır. Artık yaşantımızın her anına etki edişi ve vazgeçilmezliği ile hiçbir zaman bırakılmayacak olan bir gelişimdir.

 

teknoloji-beyinsi

 

Teknolojide Sınır

Bir gün insan oğlunun dünyaya uzaydan bakacağı ya da dünyanın bir ucundan diğer ucundaki kişinin sesini duyacağı akla hayale bile gelmezdi. Her yüzyılda bir insan oğlunun devrim yarattığını düşünecek olursak artık her yüzyılda bir değil her yılda bir adeta insanoğluna çağ atlatan gelişmeler yaşanmaktadır. İlk çıktığında hayranlıkla bakılan telefonlar şimdi yüzüne bakılamaz durumda. Acaba bundan daha gelişmiş bir telefon çıkarmı dediğimiz an yeni özelliklere sahip telefonlar gözleri kamaştırmaktadır. Bu sadece haberleşme bazında değildir. Kullandığımız araçlara da bir göz atacak olursak bir zamanlar hız sınırı sabitti ve daha hızlısını imkansız olarak tanımlardık. Şimdi hız rekorları kırılmakta ve ışık hızına çıkmak için gün saymaktayız. Bir özellik geliştirilebilir ve sınırı yoktur. Hızın sınırı yoktur. Teknolojide sınır yoktur. İnsanlık için tehlike arz eden bir gelişme bilinçli olarak sınırlandırılabilir.

İlginizi Çekebilir..  İstanbul-Küçükçekmece İlkokul Ortaokul Ve Liseler

 

technology-beyinsi

 

Bilinçsiz Teknoloji

Teknoloji, hizmet için yapılmalıdır. Teknoloji bir hastanın iyileşmesi için geliştirilmelidir. Teknoloji amaçları insanlara zarar vermek olan bir bireyin, kurumun ya da devletin elinde olursa tamamen soğuk ve korkutucu gelir. Günümüz devletler çağın gereksinimi olduğunu savunarak hızla silahlanma yarışına girmişlerdir. Çeşitli topluluklar zaman zaman insanlık için iyi olmayan bir amaçla gelişen teknolojiye karşı çıkmaktadır. Ne olursa olsun ne kadar muhteşem görünürse görünsün bir insan zarar verecek her şey teknolojinin çirkin yüzünü gösterir. Kontrol altına alınmayan teknoloji, teknoloji değildir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.