Beyinsi

Şüpheli Dosyaları Nasıl Analiz Etmeliyiz?

  • 1.853 kez görüntülendi.
Şüpheli Dosyaları Nasıl Analiz Etmeliyiz?

Şüpheli Dosyaları Nasıl Analiz Etmeliyiz?

Günümüzde başarılı bir şekilde güvenlik hizmetini sunabilen anti-virüs yazılımları mevcuttur. Fakat bir o kadar da başarılı bir şekilde tasarlanmış virüsler mevcuttur. Bu virüsler bazı durumlarda son derece tehlikesiz olsalar da yine bazı durumlarda dünyanın en tehlikeli unsurları haline gelebilmekteler. Bazı virüsler profesyonel bir şekilde şifrelenmektedirler. Bu şifreleme işlemleri sayesinde anti-virüs yazılımları virüsleri asla tespit edememekteler. Tespit edilemeyen virüsler bilgisayarda arka planda diledikleri gibi fonksiyonları yerine getiriyor amaçlarını gerçekleştirebiliyorlar. Bu yüzden kullanıcıların her zaman anti virüs yazılımlarına güvenmemeleri gerekmektedir. Her ne kadar anti virüsler oldukça pahalı ücretlere satılıyor olsalar da!

 

virüs-tespiti-beyinsi

 

Şüpheli Dosya Analizi

Şüphelendiğiniz dosyaları laboratuar ortamında rahatlıkla analiz edebilirsiniz. Bu analiz işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için de yine yetenekli programlar mevcuttur. Bu programlar sayesinde oldukça profesyonel bir şekilde şüpheli dosyalar analiz edilebilmektedir. Bu dosyalardan ilki SysAnalyzer programıdır. Sysanalyzer yazılımını iyi bir şekilde kullanabilmekte önemlidir. Şüphe duyduğunuz dosyaları bu yazılımın içerisinde açıyorsunuz ve bu program da şüphe duyduğunuz yazılımı laboratuar ortamında çalıştırıyor. Yani sisteminize bir zarar vermeden çalıştırabilmektedir. Ancak bazı durumlarda virüsler profesyonel bir şekilde yapılmış oldukları için her ne kadar laboratuar ortamında çalıştırılsalar da sisteme zarar verebilmekteler. Bu yüzden son derece dikkatli olmalı ve ona göre önlemlerimizi almalıyız. Sysanalyzer programı analiz ettikten sonra sizlere ayrıntılı bir rapor sunacaktır. Sysanalyzer raporundan neler öğrenebiliriz? Bu rapor da ise virüslerin nerelere bulaştığını, nerede ne işlem yaptığını rahatlıkla görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir..  Andromeda Nedir?

 

virüs-tespiti-beyinsi

 

Virüslerin Bilgisayarınızda Neler Yapmak İstediğini Öğrenin!

Sysanalyzer yazılımı sizlere sunmuş olduğu raporda virüslü yazılımın hangi IP adresleri ile iletişime geçtiğini ve yine hangi bağlantılar ile bir araya geldiğini sizlere gösterecektir. Ayrıca kayıt defterinde hangi girdiler ile oynadığını da görebilir ve o girdilerin bulundukları konuma giderek rahatlıkla silebilirsiniz. Virüs eğer kendini sistem başlangıç bölümüne eklemek istiyorsa hangi şekilde ve hangi isimle eklemek istediğini yine programımız takdim etmiş olduğu raporda bizlere göstermektedir. Bu verileri inceledikten sonra dosyaların isimlerinin bulunduğu klasörlere giderek silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu işlemleri güvenli mod içerisinde yapmanız tavsiye edilmektedir.

 

virüs-tespiti-beyinsi

 

Virüsler Kendilerini Nasıl Korumaya Alır?

Bazı durumlarda ise çeşitli zararlı yazılımlar kendilerinin silinmelerine asla izin vermemekteler. Kendilerini korumaya alarak çeşitli güvenlik önlemlerini de en üst düzeye çıkarırlar. Bu yüzden mutlaka bilgisayarınızı açarken F8 tuşuna sürekli basın ve bilgisayarı güvenli mod ile açın. Güvenli mod panelinde virüsleri rahatlıkla tespit ederek bulundukları klasörlere gidebilir ve silebilirsiniz. Çünkü güvenli mod içerisinde virüsler sistemi kontrol ederek kendilerini korumaya alamazlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.