Beyinsi

Strestten Uzak Kalmanın Yolları

  • 2.006 kez görüntülendi.
Strestten Uzak Kalmanın Yolları

Strestten Uzak Kalmanın Yolları

Stres, hayatımıza giren birçok hastalığın ya da olumsuz durumun ana kaynağıdır. Başa çıkılması oldukça güç olan stresten bir süreliğine uzak kalmak dahi hem fiziki hem de zihnen birçok olumlu gelişmeyi beraberinde getirir. Gerek çalışma ortamı gerekse ailevi ilişkiler nedeniyle giderek artan ve önü alınamaz bir hale gelen stresten uzak durmak için, öncelikle hayatınızda bir takım değişiklikler yapma gerekliliğinin olduğunu kabullenmeniz ve buna göre hareket etmeniz gerekir.

 

stres-beyinsi (3)

 

Hayatının zaten stresli olduğunu fark edip bunu değiştirmek yerine kabullenen kişilerde strese bağlı rahatsızlıklar da artacak ve kontrol edilemez hale gelecektir. Bazen stresin yararlı olduğu durumların varlığı da bilinmektedir. Örneğin; getirisi olumlu olacak sorumluluklar almak, ileride sizi iyi açıdan etkileyecek bir stres yaratır. Yeni ve daha iyi bir işe başlamak, evlenmek ve çocuk sahibi olmak ya da sık seyahat etmek, stresin yararlı olabileceği durumlardır.

 

stres-beyinsi (7)
Her ne kadar yararlı stresler de olsa, genel olarak stres kelimesi dahi insan psikolojisi üzerinde olumsuz ve can sıkıcı bir etki yaratabilir. Bu nedenle stresi hayattan uzaklaştırmak, en önemli amaçlardan biri olmalıdır. Stresten uzak kalmanın en bilinen yollarından bir tanesi, strese sebep olan iş ya da ailevi durumlar dışında bir uğraş edinmek ve bu uğraşta ısrarcı olmaktır. Örneğin; işten artan zamanda düzenli olarak yürüyüş yapmak, ilgi duyulan kitaplar okumak, yeni yemekler denemek ya da yaşadığınız şehirde yeni yerler keşfetmek sizi farklı yönlere çekecek ve zihninizi stresten uzak tutacaktır.

İlginizi Çekebilir..  Toplumun Ahlakı Nasıl Düzelir?

 

stres-beyinsi (1)

 

Bir diğer stresten uzak kalma yolu da bazı problemleri problem olarak değil, hayatın bir parçası olarak görmek ve kabul etmektir. İşe gitmek için yoğun bir trafiğe maruz kalıyorsanız ya da sevmediğiniz biriyle aynı ortamlarda bulunmak zorundaysanız bunu hayatınızın bir parçası olarak kabullenmeli ve bu şekilde yaklaşmalısınız. Bir diğer çözüm de konformist ve mükemmeliyetçi bir yaklaşım yerine daha esnek ve yeniliklere açık davranmak olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.