Beyinsi

Stealer, Keylogger Amaçları Nelerdir? ve Nasıl Silinirler?

  • 2.100 kez görüntülendi.
Stealer, Keylogger Amaçları Nelerdir? ve Nasıl Silinirler?

Stealer, Keylogger Amaçları Nelerdir? ve Nasıl Silinirler?

Stealer ve Keylogger yazılımları günümüzde en çok karşılaştığımız beklide farkında olmadığımız zararlı yazılımlardır. Virüsler internetin her köşesinde gizlice saklanmış ve bizlere bulaşacakları en uygun anı kollamaktadırlar. Bu yüzden her zaman internette güvenli bir şekilde gezinmeli ve her türlü unsura dikkat etmeliyiz. Günümüzde her ne kadar virüsler eskisi kadar fazla zarar veremiyor olsalar da gün geçtikçe oldukça tehlikeli olan virüsler de oluşturulabilmektedir. Örnek vermek gerekirse Cryptolocker virüsü. Bu virüs sisteminize bulaştığı an itibari ile bütün verilerinizi şifrelemekte ve sizlerden para talep etmektedir. Stealer ve Keylogger yazılımları bu kadar profesyonel çalışmıyor olsalar da tek amaçları bizlerin şifrelerini, gizli bilgilerini çalmaya yöneliktirler.

 

stealer, keylogger nedir, nasıl silinir-beyinsi (4)

 

Stealer Nedir ve Nasıl Çalışır?

Stealer yazılımının çalışma mantığına gelecek olursak bu yazılımı oluşturan kişi, virüsün bilgisayara bulaştığında yapacağı bütün işlevleri belirlemektedir. Stealer yazılımının çalabileceği verileri ve yapabileceklerini adımlar halinde açıklayalım;

  • Sisteminizin başlangıcına yerleşirler
  • Kendisini bir programa entegre edebilir
  • Firefox, Chrome kısacası tarayıcı şifrelerinizi çalabilir
  • Skype, Dropbox, Steam ve benzeri uygulamaların verilerini çalabilir

Kısacası bu yazılımı oluşturan kişi bilgisayarınızdan ne istiyorsa, hangi yazılımın verilerini çalmak istiyorsa o bilgilere erişim sağlayabilir. Peki Stealer çalışma mantığı nedir? Virüs sisteminize bulaştığı ilk andan itibaren bilgisayar başlangıcına yerleşmektedir. Bundan sonra her sistem açılışında kendisi de açılmaktadır. Açılış verdikten sonra sizlerin verilerini, uygulamalara ait olan şifrelerini çalar. Çaldığı verileri yine mail yolu ile gerekse FTP yolu ile aktarırlar.

İlginizi Çekebilir..  İçme Suyunun Tadı Nasıl Güzelleştirilir?

 

stealer, keylogger nedir, nasıl silinir-beyinsi (3)

 

Keylogger Nedir ve Nasıl Çalışır?

Yine Keylogger yazılımları da Stealer yazılımlarına benzer bir şekilde çalışabilmekteler. Fakat Stealer yazılımlarından tek farklı uygulamalara yönelik şifre çalma girişimlerinde bulunmazlar. Tek amaçları klavyeden basılan bütün tuşları kayıt etmektir. Kaydetmiş oldukları verileri gerek gmail aracılığı ile gerekse FTP aracılığı ile sunucuya kaydeder veya mail olarak gönderirler. Fakat günümüzde gelişen Keyloggerler eskiden sadece klavyeden girilen tuşları rapor ediyorken artık belirli periyotlar dahilinde ekran kayıtları gönderebilmektedir. Sadece ekran kayıtları değil daha farklı fonksiyonlarda da artık bulunabilmekteler.

 

Tired women sitting with computer isolated on the white background

Tired women sitting with computer isolated on the white background

 

Stealer ve Keylogger Nasıl Silinir?

Keylogger ve Stealer zararlı yazılımlarını el ile silmeye kalkarsak ilk bakacağımız yer bilgisayar başlangıcı olacaktır. Keylogger el ile nasıl silinir? Bilgisayar başlangıcında çalışan uygulamaları kontrol edin ve buradaki uygulamalardan tanımadıklarınızı silin. Bunun yanı sıra kayıt defterini de incelemekte fayda vardır. Ayrıca sadece bilgisayar başlangıcına değil daha farklı noktalara da yerleşebilmekteler. Bu yüzden o noktalara da dikkat etmekte fayda var. Anti virüs programları ile silmeye kalkarsak veritabanı güncel, sağlam olan bir anti virüs yazılımı ile tam tarama başlatarak silebiliriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.