Beyinsi

SQL(Microsoft, IBM DB2, MS SQL Server, Oracle, MySQL) Nedir?

  • 1.160 kez görüntülendi.
SQL(Microsoft, IBM DB2, MS SQL Server, Oracle, MySQL) Nedir?

SQL Nasıl Çalışır?

SQL bir sorgulama dilidir. Daha açıklayıcı olursak verilerin yönetilmesini sağlayan bir araçtır. Structured Query Language (Yapılandırılmış Sorgu Dili) kısaltması ile kullanılır. Veri tabanları için olmazsa olmazdır. Veri tabanı sisteminin farklı modelleri vardır. Bunlar MS SQL Server, IBM DB2, Oracle, MySQL, Microsoft Access’dir. Bu veri tabanları SQL’yi kullanrak sorgulama yapar ve verileri yönetir. Veri tabanı verilerin belirli sistem ve nizam içinde saklanmasını ve zamanı geldiğinde bu verilere erişim imkanı sunan bir sistemdir. Bu sistemi kullanan veri tabanlarını ait oldukları şirketlerle beraber verecek olursak MySQL (Açık kaynak kodludur). DB2 (IBM şirketine aittir), Oracle (Oracle şirketine aittir), SQL Server, Access (Microsoft şirketine aittir) ve Sybase‘dir.

 

 

SQL yardımı ile şu işlemleri gerçekleştirebiliriz; Veri tabanına veri kaydedebiliriz, Veri tabanında veri depolayabiliriz, Veri tabanına ulaşım izinlerini denetleyebiliriz, Veri tabanındaki milyonlarca veri üzerinde sorgu gerçekleştirebiliriz, Veri tabanından veri çekebiliriz, Veri tabanındaki verileri güncelleyebiliriz, Veri tabanındaki kayıtları silebiliriz, Yeni veri tabanları oluşturabiliriz, Veri tabanında yeni tablolar oluşturabiliriz.

Kullanımında ise sıralama şöyle olur; Sorgulamayı çalıştırırız, sorgulama server bilgisayarına gider, sorgulama server bilgisayarı üzerinde çalışır, sorgu sonuçları gönderilir ve sonuçlar gönderilir.

İlginizi Çekebilir..  Taşınabilir Bellek Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.