Spor Yapmak Kalbi Nasıl Etkiler?

Spor Yapmak Kalbi Nasıl Etkiler?


Spor yapmak kalbi nasıl etkiler sorusu birçok kalp hastası tarafından sorulan sorudur. Aynı zamanda kişiler kalp hastalıklarına yakalanmamak için de spor yaparak bunun önüne geçilip geçilemeyeceğini merak ederler. Televizyonlarda gördüğümüz doktorların kalp sağlığınız için spor yapın, egzersizlerde bulunun sözleri ne kadar güvenilir olduğu konusunda içinizde şüphe mi var? O halde tamamen doğru olan yazımızı okuyabilir, spor yapmak kalbi nasıl etkiler sorusuna kesin olarak cevap bulabilirsiniz.

Egzersiz Yapınca Vücudumuzun Tepkisi Ne Olur?

Egzersiz yapmanın faydaları olarak sıralayabileceğimiz birçok unsur vardır. Aralarındaki faydalı maddelerin de tümü kalp sağlığına iyi gelecek şekilde karşımıza çıkar. Alt kısımdan egzersiz yaptığınızda karşılaşacağınız iyi olayları okuyabilirsiniz.

  • Oksijen tüketimi artar, daha dinç vücuda sahip olursunuz.
  • Kanınızdaki pH miktarı artar.
  • Reaktif oksijen radikallarinde artış meydana gelir.
  • Glikojen gibi enerji depoları vücuttan azalır ve yenileri için zemin oluşturulur.

Yukardaki saydığımız maddeler vücudunuza iyi gelecek unsurlardan sadece birkaçıdır.

Düzenli Egzersiz Yapmak Kalbe Çok İyi Geliyor!

Spor Yapmak Kalbi Nasıl Etkiler?

Kardiyolog uzmanlarının ortak noktası olan fikir ise düzenli egzersizin kalp hastalıklarını önemli ölçüde engellediğidir. Ayrıca kalp kriz riski olanlar düzenli egzersiz yaparak kal krizi geçirme risklerini yarı yarıya düşürebilirler. Bunun için istikrar ve düzen gerekmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda hareketsiz yaşayanlara nazaran spor yapan kişiler 1/3 oranında çok daha az kalp krizi geçirmektedir.

Düzenli spor kalp krizi önlediği gibi sadece yürüyüş bile önemli ölçüde etkiler yaratmaktadır. Günde sadece yapacağınız 30 dakikalık yürüyüş bile kalp krizi riskini minimuma indirmektedir. Fakat yapacağınız yürüyüşler markete gitmek, betonlar arasında dolaşmak olmamalıdır. Yürüyüşü yaptığınız ortamlarda bol miktarda oksijen bulunmalıdır. Dolayısı ile yürüyüşlerinizi doğal ortamda yaptığınızda tam olarak kalbinize yönelik yürüyüş yapmış olursunuz.

Spor Salonuna Gitmek Zorunda Değilsiniz

Günümüzde birçok uzman kalp krizi riski taşıyanları spor salonlarına yönlendirmektedir. Fakat kardiyologlar için bu durum böyle değil. Spor salonuna gitmek yerine doğa ile iç içe yapacağınız 30 dakikalık tempolu yürüyüş kalbinize çok iyi gelecek. Tüm bu aktivitelerden önce kalp üzerinde kapsamlı bir kontrolden geçmeniz de gerekmektedir.


single esnek reklam esnek reklam alanı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1841 1,107