Beyinsi

Split Filmi Neden Boykot Edildi?

  • 5.677 kez görüntülendi.
Split Filmi Neden Boykot Edildi?

Shayamalan’ın Split’i, İçerdiği Zararlı Akıl Hastalığı Mesajından Ötürü Boykot Edildi

Reklamın iyisi kötüsü olmaz ve sinema tarihindeki bazı küçük çekişmeler de, bir korku filmine hiçbir zaman zarar vermez. Fakat M. Night Shyamalan’ın yaklaşan gerilim filmi “Split” bir bildirinin konusu oldu. Bildiri, filmi boykot çağrısında bulunuyor ve muhtemelen haklı sebepleri var.

Bildiride Split’in transfobik olduğu ve ruhsal hastalıklar çevresinde dönen zararlı bir hikâye işlediği öne sürülüyor. Aynı fikri paylaşan herkes bildiriyi “Care2”den imzalayabiliyor. Bildiride, ayrıca Split’in cinsel kimlik ve ruh hastalıkları konularına ters bir bakış açısı getirdiği iddia ediliyor.

Filmde, James McAvoy dissosiyatif kimlik bozukluğu olan ve yirmi dört bölünmüş kimliğe sahip olan erkek bir karakteri oynuyor. Karakter genç kızları kaçırıyor ve onları esir tutuyor. Filmin fragmanında karakterin elbise ve topuklu ayakkabılar giydiği görülüyor. Care2 bildirisinin yazarı Sarah Rose bunun, toplumun transfobik zihniyetinin kışkırtılarak izleyicileri korkutmak için kullanılması olduğunu düşünüyor.

Amerika’da son zamanlarda politikacılar ve aktivistler ruh sağlığı konusunun üstünde daha fazla durulması gereken bir konu olduğunu düşünüyor. Hillary Clinton ilk başkanlık münazarasında ruh sağlığı konusunun, adalet sisteminin ıslahında önemli bir rolü olduğunu belirtmişti. Aynı zamanda boykot bildirisinin yazarı Sarah Rose bildiride şu sözlere de yer veriyor.

“Film yapımcıları ilk defa toplumun transfobik zihniyetini körükleyip prim yapmaya ilk defa çalışmıyor. Norman Bates’in The Silence of the Lambs’inin psikopat Buffalo Bill karakterini hatırlayın. M. Night gibi film yapımcılarının bu kışkırtıcı kinayelerden artık uzak durmaları gerekir.”

İlginizi Çekebilir..  Devamsızlık Sildirmek
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.