Beyinsi

Spam Mailler Nasıl Oluşur? Ne İşe Yararlar?

  • 1.790 kez görüntülendi.
Spam Mailler Nasıl Oluşur?  Ne İşe Yararlar?

Spam Mailler Nasıl Oluşur? ve Ne İşe Yararlar?

Spam mailler yani istenmeyen mailler günümüzde popüler olan zararlılar arasındadırlar ve kullanıcıların  güvenliklerini tehlikeye sokan unsurlardırlar. Bu unsurlara spam denilmesinin sebebi istenmeyen, zararlı postalar  olmalarıdır. Yani spam kelimesinin anlamı art arda göndermek, istenmeyen mail olmasıdır. Bazı durumlarda  tehlikeli olan bu mail çeşitleri otomatik bir biçimde spam mail listesine alınabilirler. Spam mailler nasıl olur?  Spam mailler genel anlamda bir çeşit ürünün reklamını yapma amacı ile olabiliyorken bazen de farklı prostestoların mailleri veya şirket davetiyeleri gibi mailler olabilirler. Bu mailler kötü niyetli kişiler tarafından aynı anda yüzlerce  kişiye gönderilirler. Ancak spam mailler gün geçtikçe çeşitli evrimlere uğramışlardır ve daha farklı güvenliğinizi son derece tehdit edecek şekillere bürtünmüşlerdir. Bazı durumlarda da art niyetli kişiler tasarladıkları bazı virüsleri yani sisteminizi çökertecek düzeydeki virüsleri dahi spam mailler ile sizlere açtırabilirler. Yani bir tıklama ile yüzlerce  kişiye virüs göndererek birkaç dakika içerisinde bir sürü bilgisayara virüs bulaştırabiliyorlar.

Spam Mesajlara Örnekler

Spam maillere ek olarak sosyal medya üstünden de rahatlıkla görebileceğiniz üzere  “bu yazıyı şu kadar kişiye açtır” “bu yazıyı burada paylaş” gibi mesajlar olabilirler. Tabi ki de bu mailler tespit  edildikleri durumlarda e posta sunucuları tarafından spam mail listesine otomatik olarak alınırlar. Spam kategorisinde listelenmeleri nedeni  sizlerin güvenliğini sağlamak olacaktır. E posta şeklinde gelebilen bazı spam mailler imza kampanyaları, virüsler, bilgilendirme mesajları, ürün tanıtımları gibi birçok türevler de gelebilmektedirler.

İstenmeyen Maillerden Korunma

Spam, istenmeyen maillerden tamamen korunabilmek için her daim bir internet kullanıcısı olarak aşırı derece de  bilinçli olmamız gerekmektedir. Bazı hususlarda da yüzlerce bireye yollanan bu istenmeyen maillerde sizleri çeşitli  kurumlara, kuruluşlara rızanız olmadan dahil edildiğinizi belirtebilirler. Yine bu kuruluşlardan üyeliklerinizi iptal  edebilmek için şu linke tıklayın şeklinde mailler gelebilir ve sizlere bu mail adresine geri dönüş sağlayınız şeklinde  mail atabilirler. Bunun amacı kötü niyetli kişiler mail gönderilen kişilerden kaç kişinin geri dönüş yapacağını  kontrol etmek istiyor olmasıdır. Bu yüzden mutlaka sizlere gelen maillere asla güvenmemeli ve gelen bazı mailleri  internette araştırarak spam olup olmadıklarını araştırmalısınız. Yine anti virüs yazılımınızda anti spam özelliği de bulunmalıdır.

İlginizi Çekebilir..  Dinimizde Uyku Adabı Nasıl Olmalı?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.