Beyinsi

Sosyal Medya Kullanımının İnsan İlişkilerine Olumsuz Yönleri

  • 763 kez görüntülendi.
Sosyal Medya Kullanımının İnsan İlişkilerine Olumsuz Yönleri

Sosyal medya son yıllarda işimizi, ilişkilerimizi ve hayatımızı domine etmeye başladı. Özellikle ilişkiler konusunda baskın rol oynamaya başladı. Bazıları eşleriyle sosyal medya üzerinden tanışırken, bazıları ise sosyal medya yüzünden ayrıldılar.

Sosyal medyanın insanlar, özellikle evli çiftler arasında bir tartışma yaratması hiç şaşırtıcı değil. Sosyal medyanın evlilik ve ilişkiler üzerindeki olumsuz etkisini öğrendikten sonra çoğu insanın sosyal medyanın zararlı olduğunu kabul edecektir. Sizlerde bunlardan bir kaç tanesini anlatmaya çalışacağız.

 

Özgüven Sorunları

Kız arkadaşınız veya eşiniz güzelliğiniz/yakışıklılığınız konusunda ne kadar güven verici olursa olsun, sosyal medyayı kullanmaya devam ettiğiniz sürece, şüpheler ve düşük özgüven sorunlarıyla boğuşmaya devam edeceksiniz. Bunun nedeni, sosyal medyanın güveninizin ve itibarınızın zararlı bir tüketimi olmasıdır.

Sosyal medya, kendinizi diğer insanların mükemmel yaşamları ve evlilikleriyle kıyaslamaya sürükler. Sonuç olarak, çoğu insan ilişkilerini sosyal medyada gördükleriyle karşılaştırır. Bu da gergin ve mutsuz bir evliliğe yol açar.

Ancak, her şey özgüven ile sınırlı değildir. Sosyal medya ve farklı bağlamlar arasındaki araştırmalar, daha geniş bir yelpazede ruh sağlığı sorunlarının ortaya çıkacağını göstermektedir. Yalnızlık sorunları ve duygudurum sorunları bunlardan bazılarıdır.

 

Aldatma Eğilimi Olması

Eski sevgilinin fotoğrafına yapılan küçük bir konuşma veya yorum, evlilikte bir ilişkinin aldatılmaya yönelimi belirtilerine neden olabilir. Araştırmalar, insanların sanal dünyalar veya sosyal medya aracılığıyla aldatma olasılığının çok yüksek olduğunu gösteriyor. Bu, birçok ilişkinin bitmesinin en önemli nedenlerinden biridir.

Sosyal medyada çok fazla zaman geçirmek, herkesi şüpheye düşüren en önemli etkenlerden biridir. Kız arkadaşınızın neden sosyal medyada bu kadar çok vakit geçirdiğini merak ediyor olabilirsiniz. Sonuç olarak, aldatma ile hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

 

Sevgiliye Daha Az Vakit Ayırmak

Instagram gönderilerinde gezinmek, sevgilinizle en sevdiğiniz TV programı hakkında konuşmaktan veya muhabbet etmekten daha çekici gelir çoğu insana. Telefonunuzda ne kadar uzun zaman harcarsanız, sevgilinizle birlikte yaşayabileceğiniz o güzel anları ve mutlulukları kaçırırsınız.

Burada dengeyi korumanın önemli olduğunu unutmamalıyız. Sosyal medyayı hiçbir şekilde kullanmamaktan bahsetmiyorum. Ancak ilişkinizin sağlıklı bir şekilde devam etmesini istiyorsanız ve ilişkilerinizde dinamik olmak istemiyorsanız, Sosyal Medya yerine sevgiliniz veya eşinizle daha fazla vakit geçirmelisiniz.

İlginizi Çekebilir..  Travocort krem nedir? Ne işe yarar?

İnternet bağımlılığı gibi durumları ruhsal bozukluk olarak kabul etmek mümkün değildir. Bununla birlikte, araştırmacılar her ikisini de yaşam kalitesine müdahale edebilecek bağımlılık sorunları olarak görüyorlar.

Sosyal medyadaki dopamin patlamasına ne kadar çok bağlanırsanız, hayatınız o kadar sakin olur. Basit anlar daha az heyecan verici olabilir. Bir dahaki sefere eşiniz veya kız arkadaşınızla vakit geçirdiğinizde, telefonunuzdan uzak durduğunuzdan emin olun. Bu, duygusal yakınlığı artırmaya yardımcı olacaktır.

 

sosyal-medyanin-olumsuz-etkileri-nelerdir

Kıskançlığın Ortaya Çıkması

Kıskançlık, bir kişiyi birçok çelişkili şekilde etkileyebilecek çok olumsuz bir duygudur. Sosyal medyayı yoğun bir şekilde kullanan çiftler, çevrimiçi arkadaşlarına ve etkinliklerine karşı kıskançlık ve aşırı sahiplenme ile karşı karşıyadır. Başkalarıyla artan sosyal medya etkinliği, eşler arasındaki ilişkileri zorlaştırabilir.

Bazı araştırmalar, sosyal medya kullanımını, üniversite öğrencileri arasında artan kıskançlık ve ilişki memnuniyetsizliği ile ilişkilendirmiştir. Güvensiz bağlanma stiliniz nedeniyle kıskançlık eğilimindeyseniz, eşinizin etkinliklerine göz kulak olmak için sonsuz kaydırmada sıkışıp kalmanız çok olasıdır.

 

Özel Hayat Paylaşımı

Pek çok kişi hayal kırıklıklarını sosyal medya üzerinden çevrimiçi arkadaşlarıyla evlilik sorunları hakkında konuşarak ifade ediyor. Evlilik çatışmalarının küçük ayrıntılarını paylaşmakta sakınca yoktur. Ancak, evliliğinizin her detayını onlarla paylaşmak zorunda olmadığınızı bilmelisiniz.

Neden mi? Bu, eşinizle açık iletişim için tüm fırsatları ortadan kaldıran bir adımdır. Çünkü sahip olduğunuz sorunları dile getirmek için sosyal medya arkadaşlarınıza güveniyorsunuz. Geriye dönüp düşününce, ne kadar kötü bir düşünce olduğunu farkedeceksiniz.

Beklentilerin Artması

Sosyal medya aracılığıyla paylaşılan faydalı kaynaklar var, ancak çoğu filtrelenmiş ve özenle hazırlanmış. Ölçmeye çalışmak sizi ve eşinizi ilişkiden uzaklaştırabilir. Kaçınılmaz olarak, gerçek hayat sosyal medyada gördüğünüz sonsuz olaylar gibi görünmeyecektir.

Bu hem siz hem de eşiniz için sinir bozucu olabilir. Birinin eşiniz hakkında ne kadar çok gönderi paylaştığını kıskanmaya başlayabilirsiniz. Bu durumda sevgilinizin de aynısını yapmamasına üzülebilirsiniz. Araştırdığınız yaşam tarzı sizinkinden daha iyiyse, ilişkinizden memnuniyet duymayabilir.

 

Hayatın Çekiciliğinin Azalması

Bu kısım aslında çok önemli. İlişkimiz olmasa bile bizi etkileyen durumlardan biridir. Tatilde bir çiftin fotoğrafını gördüğünüzde nasıl hissediyorsunuz? Genelde sevinebilirsin ama tatile gidemezsen, içten içe kıskançlık hissedersin. Sosyal medya bu şekilde hayatı daha az ilginç hale getiriyor.

İlginizi Çekebilir..  WhatsApp Mavi Tık Özelliği Nasıl Yapılır?

Sosyal medya, evlilik hayatının zorlu ve sıradan yönlerini görmezden gelme eğilimindedir. Sıkıntıdaki küçük zaferler – mücadele, ev işleri, uzlaşma, samimiyet – buna değer. Bir tatilin sizi mutlu ettiğini söylemeye gerek yok, ancak size nihai memnuniyet getirecek günlük bir an olacaktır. Lütfen bunu aklınızda bulundurun.

 

Kavgaların Çoğalması

2013 yılında yapılan bir araştırma, Facebook’ta daha fazla zaman geçirmenin, üç yıldan daha az süredir birlikte olan çiftler arasında daha fazla çatışma ve kavgaya yol açtığını buldu. Bu durumda sosyal medyanın daha olumsuz ilişki sonuçlarıyla ilişkili olduğunu söylemek mantıklıdır.

Başka bir araştırma, sosyal medyada daha fazla gönderi paylaşan insanlarla çıkan kişilerin daha düşük ilişki doyumuna sahip olma eğiliminde olduğunu buldu. Tüm bunları bir araya getirdiğimizde sosyal medyanın aşırı kullanımının daha fazla tartışmaya yol açacağını söylemek yanlış olmaz.

 

Sizi Narsist Bir İnsan Yapabilir

Aşırı sosyal medya kullanımı bazı durumlarda narsistik özelliklerle ilişkilendirilir. Araştırmalar, bağımlılık yaratan sosyal medya kullanımının benlik saygısını artıran ve benlik saygısını artıran narsistik özelliklerle ilişkili olduğunu göstermiştir.

Ancak, farklı sosyal medya türlerinin narsisizmin farklı yönlerinde rol oynadığını unutmamalıyız. Örneğin, sık sık tweet atanlar veya özçekimler paylaşanlar, narsisizmin ortak özelliklerinden birine doğru bir adım atmış olabilirler: “büyüklüğü ortaya çıkarmak”.

Peki bu ilişkiler için ne anlama geliyor? Kişisel bir durum gibi görünebilir ancak narsist olan biriyle ilişki kurmak zordur. Onu yönetmek, ona göre hareket etmek ve ihtiyaçlarını karşılamak sağlıklı değildir. Bu da daha sonra çeşitli travmalara yol açabilir.

 

Mental Sağlığın Bozulması

Ne yazık ki, aşırı sosyal medya kullanımı ruh sağlığınıza zarar verebilir. İnansanız da inanmasanız da bu doğrudur. Sosyal medya sizi anında mutluluk ve memnuniyetle memnun edebilir. Ama sonunda seni mutsuz edecektir.

Sevgilinizle vakit geçirmek yerine sosyal medyada vakit geçirmeyi tercih ettiğinizde ilişkinizin verdiği tatmin duygusundan uzaklaşmış olursunuz. Bu sizi yakında endişe veya depresyon gibi sorunlara itecektir. Başka bir deyişle, bir ruh sağlığı sorununu ortaya çıkarır.

Bu yazımızı beğendiyseniz eğer Genel Konular adlı kategorimizdeki diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.