Beyinsi

Solucan Gübresi Nedir Nasıl Üretilir

  • 3.027 kez görüntülendi.
Solucan Gübresi Nedir Nasıl Üretilir

Solucan Gübresi Nedir Nasıl Üretilir

Ayda yaklaşık 20 ton solucan gübresi üreterek güne damgasını vuran Türk kadın girişimci herkese örnek oldu. Öncelikle bakmaya bile iğrendiği solucanlar ile şimdi ticaret yapan genç bayan Türkiye ve ABD’nin bu tip girişimleri desteklediklerini belirtti. Peki solucan gübresi nedir, nasıl yetiştirilir ?

Solucan gübresi tahmin edileceği üzere solucanların atıklarından elde edilir. Solucanlar tamamen bitkisel gıdalar ile beslendikleri için ürettikleri gübre de kesinlikle hiç bir kimyasal malzeme içermeyen bir gübre çeşididir ve başta organik tarım olmak üzere tarımın hemen hemen her alanında kullanılmaktadır. 20 milyon solucandan ortalama ayda 20 ton gübre üretimi yapılabilmektedir. Ve bu üretilen tamamen kimyasallardan arınmış organik gübrenin kilogram fiyatı ise ortalama 4 Türk lirasına alıcı bulabiliyor. Düşük sermaye ile % 40’lara varan kar marjı sağlayan bu üretim şekli ülkemizde pek yaygın değil. Ancak girişimciler için de kaçırılmaz bir fırsat sayılabilir.

Sistem Nasıl işliyor

Bitkisel atık olarak nitelendirilen ürünlerin bir elek üzerinde solucanlara verilmesi ile elde edilen bu gübre için pek fazla bir şeye ihtiyacınız yok. Hatta her çiftçi kendi gübresini bile yetiştirebilir. Bir elek üzerinde bitkisel atıklar ile beslenen solucanların atıkları elekten elenerek bir alt sisteme düşüyor. Burada da daha ince bir elek aracılığı ile dışkıları elenen solucan atıklarından ciddi anlamda kaliteli ve organik bir gübre üretilmiş oluyor. Özellikle organik tarım üreticilerinin bu gübre türüne olan talepleri hayli fazla.

İlginizi Çekebilir..  Doğal Cilt Bakımının Püf Noktaları
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.