Soğuk Savaş Nedir? (Kısa Özeti)

Soğuk Savaş Nedir? (Kısa Özeti)


Soğuk Savaş Nedir? (Özet)
Soğuk savaş, bire bir etkileşim olmadan uzaktan iki devletin birbiri üzerinde üstünlük kurma çabası, yarışı, mücadelesidir. Soğuk savaş askeri güç kullanılarak yapılmaz. Askeri güç ülke içinde güçlendirilir. Her alanda en iyisi olma çabasıdır. Soğuk savaşın en iyi örneği iki süper güç olan Amerika ve Rusya arasında olanıdır. Batı bloku ülkelere ABD önderlik etmiştir. Doğu bloku ülkelere de Rusya önderlik etmiştir. Uluslar arası bir gerginlik olan bu soğuk savaş tam 44 yıl sürmüştür. Silahlanma yarışı, teknolojik yarış, eğitimde yarış kısacası her alanda yarışlar yaşanmış ve bu yarış kimi zaman mantığa sığmayacak şekilde sonuçlanmıştır. Soğuk savaş dönemi aniden savaşın patlak vereceği bir havada geçmiştir. Tüm dünya devletleri stresli, taraflı zamanlardan geçmiştir. Bu kadar uzun süren bir dönemden sonra dünya rahat bir nefes almıştır. Soğuk savaşın bitişi Berlin duvarının yıkılması, kominizmin çöküşüne zemin hazırlanmış, Sovyetler Birliğinin dağılması ile soğuk savaşta bitmiştir.
Soğuk savaş dönemine ait bazı istatiksel bilgileri paylaşalım. Bilindiği gibi iki blok karşı karşıya gelmişti. Doğu ve batı bloku ülkeler. Bu ülkelerin birleşimi ile elde edilen askeri güçler vs. yaklaşık olarak şu şekildedir;
Doğu Bloğu Ülkelerin Ordusu: 1800 Bombardıman uçağı, 38.000 tank, nükleer 12, geleneksel 495 denizaltı, 30 kruvazör, 7.7 milyon insan gücü, 700 MFBM, 75 ICBM nükleer füzeler
Batı Boğu Ülkelerin Ordusu: 2260 Bombardıman uçağı, 16.000 tank, nükleer 32, geleneksel 260 denizaltı, 66 kruvazör, 76 zırhlı ve taşıyıcı, 8 milyon insan gücü, 250 MFBM, 450 ICBM nükleer füzeler.
Yaklaşık 15 milyon insanın savaşa girdiği düşünülse yarattığı tahribat ve kayıp sayısı belkide dünya tarihinde bir daha asla yaşanmayacak derecede büyük bir savaş olurdu. Askeri alanda yapılan soğuk savaş aynı zamanda sanatta, sporda, edebiyatta da yaşanmıştır.
NOT: Soru ve görüşlerinizi aşağıda yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

single esnek reklam esnek reklam alanı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2001 2,014