Sinema Nedir? (Kısa Özeti)

Sinema Nedir? (Kısa Özeti)


Sinema Nedir? (Özet)
Sinema geniş bir kavramdır. Toplumda önemli bir yeri olan sinema, sosyal aktivite denildiğinde akla ilk gelen aktivitelerden biridir. Bir toplumun duygu ve düşüncelerini etkileyebilir. Olmayan bir şeyi kabul ettirecek derecede etkili bir sanattır. Bazı devletler sinemayı kullanarak sosyal ve politik emellerine ulaşabilirler. Milli bir duyguyu bir film ile uyandırabilirsiniz. Şimdi sinemayı tanımlayalım. Sinema, bir hareketi düzenli aralıklarla parçalara bölerek bunların resimlerini belirleme ve sonra bunları gösterici yardımıyla karanlık bir yerde, bir perde üzerine yansıtarak hareketi yeniden oluşturma işidir. Yapılan filmin bir makine yardımıyla beyaz bir perdenin üzerine yansımasına sinema denir. Sinema Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda şöyle tanımlanır; Tespit edildiği materyale bakılmaksızın, elektronik veya mekanik veya benzeri araçlarla gösterebilen, sesli veya sessiz, birbiriyle ilişkili hareketli görüntüler dizisidir.
Sinemanın pateni ilk olarak Fransa da alınmıştır. 1895 yılında Lumiere kardeşler ilk sinemayı icat eden kişilerdir. Halka açık olarak makine gösterime sunulmuştur. Yine aynı yılda Paris te bir kafede toplanan kalabalığa film izletilir böylece modern sinemanın ilk adımları atıldı. İlk sinema filmini sadece 25 kişi izledi. Sinemaların yönetmeni ya da senaryosu yoktu. Rastgele günlük yaşamdan bir parça da film kabul ediliyordu. Belgesel tarzında çekilen bu filmler bir bahçıvanın bahçesini sulaması, fabrikadan çıkan işçiler şeklindeydi. Fransa dan sonra Almanya, İngiltere ve Amerika da da sinema toplum hayatına girdi.
Sinema günümüzde büyük bir ekonomi ile sanat dalları arasında birinci sıradadır. 100 milyar dolara yaklaşan bütçesi ile milyonlarca kişinin çalıştığı bir sektördür. Hollywood, Bollywood gibi devler sinema sektöründe ön plana çıkmaktadır. Milyon dolarlar harcanan filmler izleyenleri büyülemektedir.
NOT: Soru ve önerileriniz için aşağıda yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

single esnek reklam esnek reklam alanı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2011 2,271