Beyinsi

Sharon M. Draper – İçimdeki Müzik (Kısa Özeti)

  • 6.160 kez görüntülendi.
Sharon M. Draper – İçimdeki Müzik (Kısa Özeti)

İçimdeki Müzik Kitap Özeti

11 yaşındaki Melody, doğuştan engelli, konuşamayan ama içinde bambaşka bir dünya olan bir kızdır. Çocukluğundan itibaren ailenin özeni ve şefkati, hayatın zorluklarını görmezden gelmesine izin verdi. Melody’nin çocukluğunu babası defalarca videoya çekmiştir ve Melody bu videoyu izlerken sürekli kendini araştırmaktadır. Bu videoda Melody’nin kolları ve bacakları hiç hareket etmiyor, ağlamıyor ve yastık desteği olmadan oturamıyor. Bütün bunlar şimdilik onun için devam eden bir sorun olarak görülüyor. Melody’nin konuşamama nedeniyle birçok kişi tarafından zihinsel engelli olduğu düşünülmektedir. Doktorlar bile annesine ne Melody’nin zihinsel bir bozukluğu olduğunu söylüyor. Ancak annesi bunu şiddetle reddeder. Kızının tepki veremese bile etrafındaki her şeyi anladığını biliyor. Aslında öyle. Melodi olup biten her şeyi anlayabilir ve analiz edebilir ve hatta kendi içinden tepki verebilir. Fotoğrafik hafızası çok güçlü olan kahramanımız, gördüğü her şeyi kafasında kaydeder. Bunun yanı sıra Melody, müziğe çok meraklı olan annesinden miras kalan bir alışkanlıktır.

Melody ve ailesinin sıradan hayatı devam ederken kahramanımız okula gitmeye başlar. Melody heyecanlandığında, üzüldüğünde veya utandığında bir tür kriz yaşar. Vücudu istemsizce titrer ve garip sesler çıkarır. Bir gün okula giderken bu krizlerden birini yaşar. Öğretmenleri zaten öğrencilere yetmeyeceğini düşündüklerinden, onlara aylarca aynı şarkıyı, aynı dersi gösterir. Bir kriz annesini acilen okula çağırır ve durumu öğrenip sebebini anlayınca anne çıldırır. Çocukları hor görmesine dayanamaz ve olaydan sonra Melody’nin derslerini değiştirmeye ve normal öğrencilerle aynı dersleri almaya karar verir. Melody daha önce hiç böyle bir ortama girmediği için bu çok sinir bozucu bir süreç olacaktır. Kendisi gibi özel çocuklardan başka arkadaşı yoktu ve artık normal öğrencilerin derslerine katılmak zorunda kalacaktı. Ailesinin desteğiyle Melody bu durumu kabullenir ve yeni bir sınıfta derslere başlamak için okula döner. Bu, sınıftaki diğer çocuklar için de çok zorlayıcıdır. Nereden bakarsanız bakın Melody’nin özensiz duruşu ve tavrı onları korkutuyor.

İlginizi Çekebilir..  Tarık Buğra Kitapları Kısa Özetleri

Melody yeni sınıfına alışmaya çalışırken haberler aileyi bombalar. Melody’nin annesi hamile, bu da hepsi için biraz karışık duygular olduğunu gösteriyor. Annesi, bu çocukların Melody gibi bir engelli doğacaklarından derinden korkuyor. Melody de aynı korkuyu hissediyor. Bebek normal olarak dünyaya gelse bile kendimden üstün olacağım ve yapamadığım şeyleri yapabileceğim düşüncesi beni biraz rahatsız etmeye başlamıştı. Melody hayatlarının içinde yer alır ve annesinin hamileliği sırasında ona bakması için onu çağırır. Melodi ve Ms. Vs arasında çok güçlü bir bağ oluşur. Bu süreçte beklenen bebek sağlıklı bir şekilde aileye katılacaktır.

Hayatını bu şekilde sürdüren Melody’nin okulda kendisine yardımcı olacak bir asistanı vardır. Bu, Melody’nin derslere katılmasını ve çalışmasını kolaylaştırır. Ancak bu yardım yeterli değildir. Aklında olan şey, düşüncelerini yüksek sesle söyleyebilen bir bilgisayara sahip olmasıdır. Bunu asistanları ve ailesiyle paylaşır, çünkü önünde Bayan V ve annesinin kendisi için hazırladığı taşınabilir bir mektup vardır. Uzun bir mücadele sonucunda ailesi bir bilgisayar talebiyle karşılaşır ve bu Melody’nin dünyasında bir değişimin başlangıcı olur.

Arkadaşlardan ve okul öğretmenlerinden yeterince önemsenmeyen Melody, okullar arası bir sınav için seçmelere katılmak istiyor ve olağanüstü başarıyla bir takıma dahil ediliyor. Bu herkesin beklemediği bir gelişmedir. Takıma katıldıkça arkadaşlarıyla ilişkileri gelişmeye başlar. En azından Melody için öyle görünüyor. Ta ki yarışma günü sabahı arkadaşlarının ve öğretmenlerinin kendisini beklemek yerine yarışmaya gitmek için uçağa bindiğini öğrenene kadar. Ne yaparsa yapsın ve rekabete ayak uydursun, Melody orada da harikalar yarattı ve topluluk bununla çok ilgileniyor. Bu kız çok akıllı ve cihazıyla konuşabiliyor. Yarışma sonunda arkadaşlarla ve öğretmenlerle buluşan melodiler onlara büyük bir ders veriyor. Eve döndükten sonra yaşadığı yılı düşünen Melody, hayatının gelecekte eskisi gibi olmayacağına artık daha çok inanıyor.

İlginizi Çekebilir..  Anna Sewell-Siyah İnci (Kısa Özeti)

İçimdeki Müzik Konusu

Sade bir dille yazılmış bir kitap ve okuyucuyu büyüleyen akıcı bir hikayesi var. Kitabın konusu birçok mesaj içeriyor. Bir okuyucu olarak engelliler konusunda bir farkındalık oluşturduğu açıktır. Bu kitap çıkmadan önce tekerlekli sandalyede gördüğüm bir insanın aklının nasıl olacağını hiç düşünmemiştim ama şimdi onun hislerini ve duygularını daha iyi biliyorum. Kitaptaki karakterler de çok iyiydi. Bu başarı bana kitapları sevdiren en büyük etkenlerden biri. Karakteri zihninizde net bir şekilde görselleştirebilmek, hikayeye daha fazlasını katabilmenizdir. Bu yüzden kitabı keyifle okuyabilirsiniz. Modern düzeyde sade ve akıcı bir dil olması hızlı bir okuma sağlıyor, okurken sıkılmıyorsunuz. Bu küçük ama kocaman kızın hikayesini okumanızı ve dünyanıza eklemenizi şiddetle tavsiye ederim.

icimdeki-muzik-kisa-ozeti

İçimdeki Müzik – Arka Kapak Bilgisi

Şimdiye kadar tek kelime konuşmadım. Neredeyse on bir yaşındayım. İngiltere’nin saygın edebiyat ödüllerinden Coratta Scott King ödüllü yazar Sharon M. Draper’dan hüzün ve umut dolu soluksuz okunacak bir roman. Gerçek bir yaşam öyküsünden ilham alınarak kaleme alınmış. 11 yaşındaki Melody’nin hastalığının adı Spastik ikili kuadripleji yani beyin felci. Yürüyemiyor, konuşamıyor, tekerlekli sandalyeye mahkum. Hiçbir uzvuna komut veremeyen bu küçük kızın beyni ise mükemmel işliyor. Hikâye Melody’nin öğretmenlerine, arkadaşlarına, komşularına kısaca dış dünyaya kendini kanıtlama çabasını anlatıyor. İncelikli, naif, akıcı, komik ve ilham verici bir eser. Sesini asla unutamayacağınız bu cesur kızla tanışmaya hazır mısınız?

Kitabı satın almak isterseniz eğer İçimdeki Müzik Kitabını D&R dan satın alabilirsiniz.

Bu kitap özetimizi beğendiyseniz eğer Kitap Özetleri sayfamızdan diğer kitap özetlerimize göz atabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.