Beyinsi

Şermin Yaşar – Dedemin Bakkalı (Kısa Özeti)

  • 80 kez görüntülendi.
Şermin Yaşar – Dedemin Bakkalı (Kısa Özeti)

Dedemin Bakkalı Kitabı Konusu

Oyuncu Anne kitabıyla bir çok hayran kitlesi edinen, sevenlerini ve okurlarını fazla bekletmeyen Şermin Çarkacı, Dedemin Bakkalı kitabıyla harika bir hikaye kitabı daha getiriyor.

Şermin Çarkacı, daha önceki kitaplarında çocuk gelişimi ile ilgili deneyimlerini doğrudan okuyucularıyla paylaştı. Dedemin Bakkalı adlı kitabında bu kez kendi deneyimlerinden esinlenerek yetişkinlere kendilerini çocukların gözünden görme fırsatı verir.

Ayrıca Şermin Çarkacı, Dedemin Bakkalı kitabıyla çocuklara ticaret, yenilik ve insan ilişkileri hakkında bakkalı aracılığıyla farklı bir bakış açısıyla bilgi veriyor.

Dolayısıyla bu yeni kitap hem yetişkinlere hem de çocuklara hitap edecek güzel bir eser.

 

Dedemin Bakkalı Kitap Özeti

Küçük Şebnem henüz sekiz yaşındaydı. Ailesiyle birlikte Bursa’nın köyünde yaşıyordu. Çevresindeki herkes büyüyünce ne olmak istediğini sordu. Henüz karar vermedi, ama bir liste yaparak başladı. Örneğin, annesi gibi bir ev hanımı olabilir. Bütün gününü evde temizlik ve yemek pişirmekle geçirdi. Bu iş ona göre değildi. Babası gibi bir işçi olabilirdi. Bütün gün, “Çok yorgunum. Bugün çok yorgunum” dedi. O devam etti. Şebnem de değildi. Polis olabilirdi. Öğretmen olabilir. Ya da belki de büyükbabası gibi bir bakkal oldu! Şebnem bu fikri çok beğendi ve okuldan ayrılırken dedesinin çıraklığına başladı. şeker ağırlığı. Limon kolonyası dolu. Bakkalı temizledi. Bitmiş ürünü yenileriyle doldurdu. Dedesi ise sabah namazını kılmış, bakkalı açmış, gazete okuyarak yatmış. O da camiye gitmek istedi.
Bakkalda çalışmaya başlamak Şebnem için işe yaramadı. Büyümeye devam etmek ve daha fazla para kazanmak için icatlar yapmaya kararlıydı. Bir gün, bir müşteriye sunduğu içecekleri kabul etmeyince, icadı için birkaç şişeyi boşa harcadı ve sonunda vişneli soda buldu. Ama açık olduğu için kimse beğenmedi. Dedesi bunu görünce çok sinirlendi ve konu kapandı.

Bakkalın içerisinde açık çekirdek satılıyordu. Düğün gerçekleştiğinde inanılmaz satışlar yapıyorlardı. Ama üzerine çekirdekleri koyacağı bir kağıt parçası yapması gerekiyordu. Şebnem kağıt yapıp içine çekirdek koymayı düşündü. Bu şekilde çok daha hızlı satacaktı. Bu harika bir fikirdi! Çekirdekleri torbaya koydu ama kimse hazırladığı çekirdekleri almadı. Açık olmasını istediler. Şebnem itiraz edemedi. Onu boşalttıktan sonra, büyükbabası ona kızdı.

İlginizi Çekebilir..  Ömer Seyfettin-Beyaz Lale (Kısa Özeti)

Bir gün müşteri geri bildirimlerine değer verir ve herkesten bir öneri bırakmasını ve bakkal hakkındaki olumlu ve olumsuz düşüncelerini yazmasını istedi. Bir gün dedesi içerdeyken elinde bir kağıtla geldi. Şebnem’i kağıt üzerinde küçük düşürdüler. Şebnem sinirlendi. Dedesi ona hala kızgındı. Onu kimse anlamadı. Dükkanı büyütme çabaları.. Her zaman bakkala geri dönerdi. Orada istediği kadar abur cubur yiyebilirdi. Çöp daha uzağa atılsaydı dedesi yakalamayacaktı. Yazın büyükbabası şehre dondurma getirdiğinde şenlik havası vardı. Elektrikler gidince olumsuz etkilendiler. Dedesi ilçeye dondurma götürür ve erimemesi için birinin dondurucusuna koyardı. Elektrik geldiğinde geri getirirdi. Şebnem dedesi mumları iki katı fiyata satmadan bu elektrik krizinden yararlanmaya karar verdi. İkili mum yakarak dikkatleri üzerine çekmeye çalıştı. Ama kimse mum almadı ve büyükbabası ona yine kızdı.

Şebnem bir gün müşteri memnuniyetine değer veren tüm kapaklı yiyeceklere ‘Afiyet olsun’ ifadesini eklemeyi planladı ve yazdı. Müşteri dedeye şikayet etti. Ve dedesi yine kızmıştı.

Zengin bir aile köyü ziyaret eder. Anne ve oğlu arabadan inip markete girerler. Çocuk ne isterse annesi, “Yok canım bunlar sağlıksız. Ben de aynısını sana evde yaparım” dedi. Sonunda hiçbir şey almadan gittiler. Şebnem düşündü. Şebnem, komşularına bugün satılanları organik olarak yaptırıp bakkalda satabilirdi. Hemen işe gitmedi, turşu ve tarhana alıp komşularının istediği gibi bakkalda satmadı. Teyzesi için kurabiye bile yaptı. Köşesini hazırladı. Büyükbabası onu görmeye gelene kadar her şey mükemmel gitti. Ama büyükbabası yine planlarını alt üst etti. O işte yalan oldu.

Küçük Şebnem bütün o tuhaflıklarına rağmen çok arkadaş canlısıydı. O zamanlar askeri erkek arkadaşıyla ankesörlü telefon kulübesinde konuşan bir kıza yarı fiyatına  jeton verirdi. Kavga ettiklerini görünce, onu iki katına satardı. Kasabadaki fakirlere kalıp peynir ve zeytin verirdi. Büyükbabası, bütün bunları şehirdeki zengin amcası için harcamasaydı kızmazdı. Hasta teyzelere de ilaç verirdi. Bir gün bakkaldan teyzesinin şikayetlerini işitmiş, eğer onda da aynı hastalık varsa eve gidip ilacını vermiş. Sağlık ocağına gidemeyecek kadar tembel olan teyzeler müdavim oldu. Bir gün doktor bakkala geldi. Dedesi de oradaydı. Bu sırada teyzeler de gelip Şebnem’e memnuniyetsizliklerini anlatmaya başladılar. Dedesi yine Şebnem’e kızdı. Doktor kenara çekildi ve devam etti. “Oku ve doktor ol. Reçeteni yaz.” dedi.

İlginizi Çekebilir..  Nahid Sırrı Örik-Kıskanmak (Kısa Özeti)

Şebnem, “Yazar olacağım.” dedi ve ona inanmadılar.

Şimdi iki çocuk annesi ve bir yazar.

Kitapların tadı olsaydı, dedenin bakkalı bir çuval ayçiçeği çekirdeği olurdu. Çok tatlıydı. Öncelikle her yaşa hitap ediyor. Yetişkinler küçük şakalarını hatırlar. Küçük çocuklar, anlamayan tek kişinin ben olmadığımı söylüyorlar. Kitapta ayrıca sayfaları süslemek için resimler de yer alıyor. Bu kitabı hiç okumadıysanız, ancak bir kez okuyabilirseniz ve kesinlikle keyif alacağınız bir kitap.

dedemin-bakkali-kisa-ozeti

Dedemin Bakkalı Arka Kapak Bilgisi

O, tuz ruhu isteyen müşteriye yemek tuzu gönderip “ruhu arkadan gelecek” diyen bir girişimci…
O, fakir müşterilere bedava ürünler satıp ücreti zenginlerin hesabına yazan bir kahraman…
O, bakkaldaki içecekleri birbirine karıştırıp daha güzelini bulmak ve müşterilerine sunmak için uğraşan bir sivri zeka…
O, Afrikalı çocuklara yardım göndermek için arkadaşlarının ellerinden kandil yiyeceklerini toplayan bir yardımsever…
O, attığı her adım olay olan, aşırı eğlenceli, cin fikirli, fena halde yenilikçi bir bakkal çırağı…

Ticaret hayatında tam gaz koştu ama her seferinde yetişkinlerin dünyasına tosladı. Yetişkinler yüzünden başına gelmeyen kalmadı… Ve tüm deneyimleriyle, senin için harika bir rehber hazırladı.
Çocukların Yetişkinlerle İletişimde Dikkat Etmesi Gereken Hassas Konular, bu kitapta.
Tam on madde. Oku ve dikkat et…
Sana bir sır vereyim:
Yetişkinler…
Her yerdeler…

Şermin Çarkacı’nın kendi anılarından ilham alan Dedemin Bakkalı, yetişkinlere kendilerini çocukların gözünden görme fırsatı veriyor. Küçük insanlara ticaretin inceliklerine, yenilikçi düşünceye, büyük dünya ve insan ilişkilerine dair ipuçları verir. Çok güldürür, biraz üzer, uzun uzun düşündürür…

Bu kitabımızı beğendiyseniz Ahmet Batman’ın Bana İkimizi Anlat Kısa Özetini okuyabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.