Beyinsi

Şermin Yaşar – Babaannem Geri Döndü (Kısa Özeti)

  • 117 kez görüntülendi.
Şermin Yaşar – Babaannem Geri Döndü (Kısa Özeti)

Şermin Yaşar – Babaannem Geri Döndü Kitap Özeti

Kahramanımız Çınar çok yaramaz ve meraklı bir çocuktur ve yaramazlığının sebebinin can sıkıntısı olduğu söyleniyor. Okulda ve evde çeşitli şakalar yapar. Annesi Leyla ve babası Yusuf da çalışıyor ve eve döndüklerinde çoğunlukla yorgun ve Çınar’a bakamayacak durumdadırlar. Çınar ile oynamazlarsa Çınar daha da çok sıkılmaktadır. Ailesi ise sürekli Çınar’ın yaptığı şakalardan şikayet etmekte ve bir an önce büyümesini istemektedir. Çınar’ın teyzesi Ayşe ve kocası Murat, Çınar’ın kuzeni Beren ile yan evde yaşamaktadır. Beren ve Çınar pek anlaşamazlar ama sonuç olarak aynı yaşta kuzenlerdir. Ayşe, Beren ve Yusuf, Çınar’ın büyükannesi Hasibe Hanım’a sürekli olarak Çınar’ı şikayet ederler. Hasibe Hanım onlara bir zamanlar çocuk olduklarını hatırlatmak için bir oyun oynamaya karar verir.

Bir gün kapıyı açtıklarında Hasibe Hanım iki kedi, bir köpek, bir muhabbet kuşu, bir balık ve bir kaplumbağa ile 15 bavulla kapıya gelir ve onlara Çınarlar’da yaşayacağını söyler. Ama normalden çok farklı. Çocuk gibi davranmaya başlar. Sürekli mızmızlanan, her şeyi mahveden, yaramazlık yapan genç bir çocuğa dönüştü. Yusuf, Ayşe, Leyla ve Murat ne yapacaklarını bilemezler ve Hasibe Hanım’ın peşine düşerler, Çınar ve Beren’in de kafası çok karışıktır.

Getirdiği valizlerin arasında taş, sopa, küçük kağıt parçaları, eski gelinlik, boya gibi çeşitli eşyaların bulunduğu 15 valiz gelir ve artık beraber aynı evde kalacaklarını söylerler. Hep duvarları boyar, çizgi film izler, evde futbol oynar, taşları boyar ve bu taşları tezgahlarda satmaya çalışmışlar. sokak. , eski bir gelinlik giymek ve bütün gün onu taşımak, külotlu çorap ve pardösü ile dışarı çıkmak ve bir sürü şey yapmak istedi. Yusuf, Leyla, Ayşe, Murat, Çınar ve Beren, Hasibe Hanım’ı durdurmak için çeşitli yollar denedi.

Ayşe’nin psikolog arkadaşına gittiler ve bana Hasibe Hanım’da Davranışsal Çocuk Sendromu olduğunu söyledi. İnternette bu sendrom hakkında bilgi yoktur. Ne yapacağını şaşıran Çınar, Hasibe Hanım’a ailesinin istediği gibi davranmaya karar verir ve aile faaliyetlerinin sayısını artırır. Ailesi ve anneannesi Hasibe Hanım ile ormanda yürüyüş, çeşitli piknikler, ormanı tanıma ve anneannesi ile resim yapma gibi birçok etkinlik yaptılar.

İlginizi Çekebilir..  Victor Hugo-Sefiller (Kısa Özeti)

Hafta sonunda çocuklarının ve torunlarının yorgun olduğunu ve onu özlediğini anlayan Hasibe Hanım, kahvaltı sofrasını hazırlar ve anne ve babalara bir zamanlar çocuk olduklarını, Çınar ve Beren’in yaptıklarının çok normal olduğunu ve çocukları Yusuf’un yaptıklarını söyler. Leyla Murat ve Ayşe böyle büyüdüler. Hasibe Hanım onlardan ayrılır ama Çınar ve Beren’in ailesi artık onları daha iyi anlıyor ve onlarla vakit geçiriyor.

 

babaannem-geri-dondu-kisa-ozeti

 

Şermin Yaşar – Babaannem Geri Döndü Arka Kapak Bilgisi

Dedemin Bakkalı ve Abartma Tozu kitaplarıyla her yaştan yüz binlerce çocuğun en sevdiği yazarlardan biri olan Şermin Yaşar‘ın son kitabı Babaannem Geri Döndü yine bol bol ironi, kahkaha ve katıksız sevgi içeriyor.

7’den 70’e tüm okurların sayfalarında kendilerinden bir parça bulacağı Babaannem Geri Döndü, aslında son derece tonton ve şefkatli bir babaanne olan Hasibe Hesapoğlu’nun hiç beklenmedik bir şekilde çocuklarının evine yerleşme macerasını anlatıyor. Torununun ağzından dinleyecek olursak olaylar tam olarak şöyle gelişiyor:

Her şey babaannemin âniden kapıda belirmesiyle başladı. Ayağında pateni, üstünde balerin eteği ve pembe saçlarıyla bir babaanne ancak bu kadar kapıda belirebilirdi! Neredeyse bir barınağı dolduracak kadar evcil hayvanın yanı sıra legolar, yapraklar, taşlar, hayalî bir arkadaş ve daha bir sürü tuhaf şeyle dolu 15 valiziyle bize yerleşmeye karar verdi!

İnsanın babaannesinin yaramaz bir çocuğa dönüşmesi çok acayipti. Bazen oturup bağıra çağıra ağladı, bazen de olur olmadık kahkahalar attı! Kıyafetleri de arkadaşları da fikirleri de oyuncakları da birbirinden garipti.

İlginizi Çekebilir..  Hasan Ali Toptaş-Gölgesizler (Kısa Özeti)

Babaannem yüzünden ne uyuyabildik ne oturabildik ne de eğlenebildik.

Tek istediğimiz eski tonton, şefkatli babaannemizdi. Gerçek babaannemi o kadar özlemiştik ki…

Ve tam da artık ümidimizi kestiğimiz anda işler değişti.

Ne mi oldu?

Babaannem geri döndü!

 

Bu kitabımızı beğendiyseniz eğer Şermin Yaşar’ın Dedemin Bakkalı Kısa Özetine göz atmanızı tavsiye ederiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.