Beyinsi

Şeker Ve Çikolata Olmadan Yaşanır Mı?

  • 1.266 kez görüntülendi.
Şeker Ve Çikolata Olmadan Yaşanır Mı?

Şeker Ve Çikolata Olmadan Yaşanır Mı?

Tatlı bir hayatı herkes sever. Mecaz anlam kullanmaz isek şöyle deriz; Çikolata ve şekeri herkes sever. Bir insan her yıl ortalama 34 kg şeker tüketir. Tüketilen her şekerin yanmadıkça vücuda olumsuz etkileri olur. Hani nasıl fazla yağlar yanmıyor ve birikiyor şeker de de bunu görmek mümkündür. Şeker vücutta birikerek değil de zarar vererek vücutta tüketilir.

Vücudumuz çeşitli vitaminlere, minerallere ihtiyaç duyar. Günlük hayatta tükettiğimiz besinlerin hemen hemen hepsinden bunları karşılıyoruz. Peki şeker ve çikolataya da vücud ihtiyaç duyar mı? Hem evet hem de hayır. Evet çünkü psikolojik olarak rahatlama sağlar. Hayır çünkü vücudun şekere ve çikolataya ihtiyacı yok! Şeker zaten karbonhidrattır. Karbonhidrat diğer besinlerde zaten bulunur. Çikolata yemeden bir hayat düşünemiyorum diyenler elbette olacaktır. Haklılar da. Nasıl yenmez şöyle bir bitter çikolata olsa:) Amaaa şeker ve çikolata olmadan da bir yaşam elbette mümkündür. En başta vücudumuzun şekeri istediği vakit gidip biraz bal yemeli. Beyin olarak da rahatlama sağlayacaktır ve bir zaman sonra şekeri hayatımızdan çıkarmaya başlayacağız. Şekersiz çay mı içilir? derken bir zaman sonra çayı şekersiz içmeye başlamak ne kadar normal ise şekersiz ve çikolatasız bir hayatta o kadar normaldir. Bu konuda bir arkadaşımız duygularını şöyle paylaşıyor.

” Çay içerken şekeri o kadar abartmıştım ki neredeyse çayın hiçbir tadını alamaz hale gelmiştim. Şekerli su içiyor gibiydim. Sonra çok şekerin vücuda zararlı olduğu bir yazı okudum etkilendim. O günden sonra şekeri azalttım ve yaklaşık 4 ay sonra artık çay kaşığının ucu kadar şeker bile bana çok şekerli geliyordu. Şekeri bırakmıştım ve şekersiz çayın gerçek tadına varmıştım.”

İlginizi Çekebilir..  Bursa-Gemlik İlkokul Ortaokul Ve Liseler

Şeker mecburi değildir. Çikolata mecburi değildir ama bunu hayatımızdan çıkarmak ta kolay değildir. Bilinmesi gereken şey şeker ve çikolatanın zorunluluk olmadığıdır. Çok önceleri hastalıklar bu kadar çok değildi. Kim biliyordu kırsal kesimlerde şekeri çikolatayı. Kentsel yerleşkelerde bulunanlar ise yeme içmelerini kısmen köylerden sağlıyordu ve hastalıklar nadiren ortaya çıkıyordu.

Çikolataya neden ihtiyaç duyarız ile ilgili bir konuda sitemizde mevcuttur. Evet arkadaşlar sonuç olarak işin özü şekersiz ve çikolatasız bir yaşam mümkündür.

 

NOT: Küçücükte olsa sizlere yardımcı olabildiysek ne mutlu bizlere. Zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Yazımız hakkında yorum yapmak isterseniz yayınlarız. www.beyinsi.com ailesi

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.