Beyinsi

Sarımsak Çayı Diyeti

Sarımsak Çayı Diyeti

Gün geçtikte yaygınlaşan Sarımsak Çayı Diyeti tv ekranlarında da on zamanlarda izleyiciler ile sık sık karşı karşıya geliyor. Kokusu ve sonradanda sindirim sisteminde yaptığı bazı olumsuz etkiler nedeni pek çok kişi tarafından tercih edilmese de sarımsak çayının faydaları saymakla bitmiyor. Özellikle son dönemlerde ünlü modellerin zayıflama yöntemi olarak bilinen sarımsak çayına ülkemizde de ilgi günden güne artıyor.

Sarımsak çayı son dönemlerde çok popüler oldu. Sarımsak çayının diyet sürecinde yağ yakımına yardımcı olduğu belirtiliyor. Dünyada Angelina Jolie’nin zayıflama yöntemi olarak bilinen ‘sarımsak çayı’na Türkiye ’den de yoğun ilgi var. Dr. Ender Saraç da sağlıklı yaşam ve zayıflamak isteyenler için sarımsak çayını tavsiye ediyor. Zayıflamanın beyinde başladığını ve ağızda devam ettiğini belirten Ender Saraç, zayıflama sürecini hızlandırmak isteyenlere isesabah – akşam sarımsak çayı içmelerini öneriyor. Dünyaca ünlü oyuncu Angelina Jolie’nin tam 11 kilo vermesini sağlayan bu çayı, Türk insanın beslenme alışkanlıklarına göre yeniden yorumlayan Saraç, bu çayın nasıl yapıldığını şöyle anlatıyor:

“2 bardak suyun içine 4-5 adet parmak ucu büyüklüğünde taze zencefil veya 4-5 adet parçalanmış kuru zencefil koyun. Yaklaşık 6 dakika kadar kaynatın. Daha sonra karışımın içine 2 adet büyük veya 3 adet küçük sarımsak ve yarım tatlı kaşığı taze sıkılmış limon suyu katın. Ilınınca 2 küçük kahve kaşığı bal ekleyin. Bu çaydan her sabah ve akşam birer fincan için. Sarımsak çayını, çok açken veya çok tokken içmeyin. Hedeflediğiniz kiloya inene kadar birkaç hafta süreyle belirtilen oranda tüketmeye devam edin.”

Uyarı: Kan sulandırıcılarla birlikte içmeyin

Sarımsak çayı her ne kadar popüler olsa da kul­lan­ma­dan ön­ce iki bit­ki hak­kın­da bil­me­niz ge­re­ken­ler var. Diyetisyen Gizem Şeber zencefil ve sarımsağın ilaç etkileşimlerini şöyle anlatıyor:

Amerika Besin ve İlaç Örgütü’ne (FDA) göre zencefilin güvenli kullanımı kişinin kg başına günde 2 gramdır. Yoğun egzersiz yapanlarda güvenilir tüketim miktarı aşılmasa dahi, yorgunluğa sebep olabilir. Zencefil çayı, kan sulandırıcı ilaçlar, aspirin ve anti-inflamatuar (iltihap önleyici) ilaçlar ile etkileşmektedir. Bu tür ilaç kullanan kişilerin doktora danışmaları gerekir. Ameliyat olacak bir kişinin, ameliyat öncesinde uzun süredir zencefil çayı tüketmesi kan pıhtılaşmasını güçleştirebilir. Bu nedenle ameliyattan en az bir hafta önce tüketiminin kesilmesi önerilir.

Aynı zamanda tansiyon düşürücü ilaçlar kullananlarda da kan basıncının aşırı düşmesine yol açabilir.

Sarımsağın da yetişkinler için günlük güvenilir tüketim miktarı 2-4 diş arasındadır. Kan sulandırıcı ilaç kullananların sarımsak çayı tüketiminden mümkün olduğu kadar kaçınması gerekiyor. Ameliyat olacaksanız da en az 2 hafta önce sarımsak çayı tüketiminin kesilmesi öneriliyor. Gastrit, ülser, reflü gibi sindirim sistemi rahatsızlığı olanlarda da sarımsak suyu mide yanmasına neden olabilir.

Uzmanlar diyet yaparken sık sık ve küçük porsiyonlarla yenilmesini aralarda günde an az 2 kere, 1 büyük fincan sarımsak çayı içilmesini önermektedirler. Salata ve çorbanın diyet listelerinde eksik edilmemesini, ekmekten özellikle de beyaz ekmekten uzak durulmasını önermektedirler.

Uzmanlar ekmek olarak kepek ekmeğini tavsiye ediyor.

Exit mobile version