Beyinsi

Sarı Nokta Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

  • 1.820 kez görüntülendi.
Sarı Nokta Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sarı Nokta Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sarı nokta hastalığı makula veya sarı nokta hastalığı olarak bilinen bir hastalıktır. Bu bölge damar barındırmayan ve uzağı görerek renkleri de algılamamızı sağlayan bir noktadır. Aydınlıkta görüş açısından sorumlu olan çeşitli hücreler bu noktada vardır. Bu hastalık, sarı noktanın yaşa bağlı olarak oluşan dejenerasyon şeklidir. Bu da görmemizin %90 bir oranını oluşturmakta olan makula bölgesinin fonksiyonlarının hasar görmesine neden olmaktadır. Bu hastalığın en çok yaşandığı yaşlara gelirsek 50 – 55 yaşlar sonrasında meydana gelebilmektedir. Yaş ilerlediği zaman da görülme olasılığı gittikçe yükselmektedir. Bu hastalıpğa sahip kişiler günlük işlerini rahatlıkla yapamayabilirler, araba kullanamayabilirler ve alışveriş yapma gibi olası işleri farklı kişilere yaptırmak zorunda kalabilirler.

 

sarı nokta tedavisi-beyinsi (2)

 

Sarı Nokta Belirtileri

Kuru tip olan sarı nokta hastalığının çeşitli belirtileri oldukça yavaş ilerlemektedir. Çeşitli hastalar görme kalitelerinde birçok çeşitli zararlara veya baktıkları bölgeyi bulanık görebilmektedirler. Hatta bazı hastalar etrafı görebildiklerini ancak net göremediklerini belirtiler. Bu hastalığın en ileri düzeylerinde görme fonksiyonu %95 azalabilmektedir. Tam anlamıyla görme işlemi körlük seviyesine inmektedir. Bu hastalıkta sevindirici tek şey insanlar ışığı kaybetmezler. Kuru tipi sarı nokta ve yaş tipi sarı nokta olarak ayrılmaktadır. Yaş tipi sarı nokta ise çok daha tehlikeli olabilmektedir. Bu yüzden kuru tip hastalığın çok erken zamanlarda teşhis edilmesi önem arz etmektedir.

İlginizi Çekebilir..  4 Günlük Özel Öğrenci Diyeti

Sarı Nokta Hastalığından Korunma

Sarı nokta hastalığının kuru olan şeklinde koruyucu amaçlı A, C, E vitaminleri verilebilmektedir. Ayrıca çinko, selenyum, zeaksantin ve omega 3 de kullanılabilmektedir. Bütün bunlar yine oldukça önem arz eden maddeler olarak bilinmektedir. Ayrıca lutein maddesi havuç, kabak, ıspanak, portakal, kivi, domates gibi yiyeceklerde oldukça yoğun olarak bulunmaktadır. Bu yüzden yemek yenilirken bu besinlere ağırlık verilmesi son derece önem arz etmektedir. Ayrıca Akdeniz diyetine de başvurabilirsiniz. Bu diyet omega 3’ten oldukça zengin olarak bilinmektedir. Fazla balık yeşil sebzelerden zengin diyetlerin yapılıyor olması hipertansiyon, diyabet, damar sorunları gibi çeşitli hastalıkları azaltır. Ayrıca güneş ışınlarından da korunması çok önem arz eder.

Görme Kalitesi İçin Yapılması Gerekenler

Görme kalitesi açısından bolca balık yenilmelidir. Omega 3 ve omega 6 açısından oldukça zengin alabalık gibi balıkları yemelisiniz. Sebze ve meyveleri tüketmeli, brokoli, ıspanak gibi sebzeleri bol tüketmelisiniz. Bitkisel yağlar ve zeytin yağı en başta tercih edilenler arasında olmalıdır. Sigara içilmemeli ve fazla kilolardan kesinlikle uzak durulmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.