Beyinsi

Sanal Gerçeklik Nedir? Nasıl Kullanılır?

  • 2.169 kez görüntülendi.
Sanal Gerçeklik Nedir? Nasıl Kullanılır?

Sanal Gerçeklik Nedir? Nasıl Kullanılır?

Basitçe söylemek gerekirse, sanal gerçeklik  (Virtual reality) ile insanların beyinlerinde karmaşa yaratarak kandırılması amaçlanır. Yani duyuların dış ortama kapatılarak görülen ve duyulan şeylerin gerçekmiş gibi algılanmasıdır. Sanal gerçeklik yaygın olarak gerçek hayatta var olan yada olmayan yerlerin en az 3 boyutlu olarak bilgisayar ile yeniden oluşturulması ve gerçek gibi deneyimi sunması için kullanılmaktadır. Sadece oyun ve eğlence alanında değil eğitim, sağlık, test ve bilimsel araştırmalar da oldukça fazla kullanılan bir sistemdir. Fakat biz daha çok oyun ve eğlence odaklı olarak bu azı dizisini hazırladık.

Oyun ve eğlence platformunda tüm dış vizyon gizlenir ve ve 360 derecelik bir açısı olan başlık ile bir kulaklık takılarak bu işlem gerçekleştirilir. Kulaklık vasıtasıyla size sunulan sanal dünya tam 360 derecelik bir deneyimdir. Aynı zamanda el ve diğer vücut hareketlerine duyarlı bu sistemle gördüklerinizi etkilemeniz gerçekliğin artmasını sağlayacaktır.

Son dönemde birçok oyunyun geliştiricisi, sanal gerçekliği kullanarak piyasada yer edinmeye çalışıyor ve bizlerde birçok platformda bunları görüyoruz. Özellikle bu yıl, Sanal Gerçekliğin popülaritesinin arttığını görüyoruz fakat bu kavram aslında yeni değil. Doksanlı yıllarda yabancı dizi ve birçok filmde bu teknoloji az da olsa kullanılıyorve bahsi geçiyordu (Star Trek vb). Fakat o yıllarda gerekli ilgiyi görememişti. Hatta Sega, sanal gerçeklik üzerinde çalışmalar yapmış ve bununla alakalı bir platform geliştirmişti..

Sanal Gerçeklik ile Alakalı Güncel Başlıca Geliştiriciler:
HTC / Valf: Vive

İlginizi Çekebilir..  Kahve Yapan Çalar Saat Barisieur

OCUK-VR-PCs-sanal-gerçeklik-beyinsi

Sanal Gerçeklik için hazır olun!

Optimal bir VR deneyimi sağlamak için yapılandırılmış olan bilgisayar sistemlerini bir araya getirdik.

Bunlar NVIDIA GTX grafik kartları ve Intel Core İşlemciler gibi yüksek uç parçaları, muhteşem bir performans ve minimum gecikme sağlamak için bir araya getirilmiştir. Tam sistem aralığı şunlardır oluşturur:

OcUK Gambit GTX 970, Intel Core i5 6600 3.3GHz, 8GB 1600MHz Quad Core Gaming PC
OcUK Gambit GTX 980Ti, Intel Core i5 6600K@4.5GHz, 16GB 2666MHz Quad Core Gaming PC
Yükseltme veya kendi VR hazır PC kurmak

Valve-HTC-Vive-sanal-gerçeklik-beyinsi
Sony: Playstation VR

sony-playstation-vr-sanal-gerçeklik-beyinsi

Sony PlayStation VR ile en sevdiğiniz oyunları en derinlerde hissederek oynayın.

OLED ekran, süper düşük gecikme süresi ve 3D ses teknolojisine sahip; PlayStation VR  ile gerçeği ayırt etmeniz zorlaşacak. Vizör tarzı kafa tipi ekranında bir oradan birburaya sürüklenecek, oldukça heyecanlı dakikalar yaşayacaksınız.

 

Facebook / Oculus VR: Oculus Rift

Oculus-Rift-sanal-gerçeklik-beyinsi

Oculus VR ile gelen Oculus Rift,  sizi başka bir boyuta sürüklüyor..

Ultra düşük gecikme süresi,  360 derece görüş alanı ve stereoskopik 3D görünüm özelliği ile  Oculus Rift sanal ortama alınmış mükemmel bir bilet konumunda. Başlığı takın ve arkanıza yaslanın. En sevdiğiniz oyunlar vae hayalinizdeki dünyalarda dolaşın.
Google: Google Karton
Samsung: Gear VR

Örnek bir video. Sony PlayStation VR Platformundan:

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.