Beyinsi

Rüyaları Hatırlamanın Yolları

  • 1.365 kez görüntülendi.
Rüyaları Hatırlamanın Yolları

RÜYALARI HATIRLAMAK

Neden ve nasıl rüya gördüğümüz, gördüğümüz rüyaları nasıl anlamlandırabileceğimiz üzerine birçok teori bulunmaktadır. Birçok kişi rüyalarımızın, hayatımıza ve duygularımıza dair bize fikir verebileceğine inanıyor. Ancak rüyaları hatırlamak oldukça zordur. Bilinçli olarak verilen bir çabayla gördüğümüz rüyaların pek çoğunu hatırlayabilir ve ayrıntıları daha iyi canlandırabiliriz. Peki rüyalar nasıl hatırlanır?

 

  • İyi bir gece uykusu planlayın. Rüyaları vücudumuz REM uykusundayken görürüz. REM, “hızlı göz hareketleri” anlamına gelir. (Rapid Eye Movement) uykunun bu evresinde, bedenimiz dinlenme halindedir. Eğer geceleri yeterince uyumazsanız ya da uykunuz sürekli bölünürse, daha az REM uykusunda kalırsınız ve daha az rüya görürsünüz.

 

Günde 6 saatten az uyuyan insanlar rüyalarını hatırlamakta güçlük çekerler. Çünkü uyku süresi uzadıkça, uyku döngümüzde daha canlı rüyalar ortaya çıkmaya başlar.

 

Derin uykuya geçmenizi engelleyecek dikkat dağıtıcı etkenleri ortadan kaldırın. Gerekli görürseniz, kulak tıpası kullanabilirsiniz. Perdelerinizin dışarıdan gelen ışığı engellediğinden emin olun.

 

2- Yatağınızdan ulaşması kolay bir yere kalem ve defter koyun. Defterin sade ve desensiz olması, dikkatinizin dağılmasını önler. Bu defteri yalnızca rüyalarınızı not etmek için kullanın.

 

Uykudan uyandığınızda aramamak için, kalemi hep aynı yere koyun. (Uyumadan önce, kaleminizi nereye koyduğunuzu yazabilirsiniz. Böylece daha sonra bulmanız kolaylaşır.)

 

3- Çalar saatinizi yatağınıza yakın tutun. Eğer alarmı kapatmak için yataktan kalkarsanız, gördüğünüzü rüyayı unutabilirsiniz. Saatinizi, siz yeterli uykuyu aldıktan sonra çalacak şekilde ayarlayın.

İlginizi Çekebilir..  Bilgi Edinme Hakkı Nedir? (Özet)

 

Mümkünse nazikçe uyandırılmanın bir yolunu bulun. Birinden, odanızın ışığını açmadan ya da sizinle konuşmadan, sizi nazik bir şekilde uyandırmasını rica edin.

 

Çalar saatinizin üzerine büyük harflerle “Rüyanda ne gördün?” yazabilirsiniz. Böylece uyanır uyanmaz gördüğünüz ilk şey bu olacaktır. Sonra alarmı kapatın.

 

4- Yatmadan hemen önce yemek yemeyin, alkol ya da ilaç almayın. Bunların içindeki maddeler beyninizin rüyayı hatırlamasına engel olabilir.

 

5- Uyumadan önce bedeninizi ve zihninizi sakinleştirin. Beyniniz özellikle yatmadan önce mi meşgul oluyor? Sürekli stresli olmak rüyaları hatırlamayı zorlaştırır.

  • Yatağa telefonla ya da bilgisayarla girmeyin. Uyumadan önce böyle şeylerle meşgul olmak, zihninize rahatlama fırsatı vermez.
  • Zihninizi rahatlatmak için meditasyon ya da koyunları sayma tekniğini deneyebilirsiniz.

 

6- Rüyalarınızı hatırlamak için bilinçli bir karar verin. Rüyalarınızı hatırlamayı gerçekten isterseniz, hatırlama şansınız yükselir. Kendinize rüyanızı hatırlayacağınızı söyleyin.

7- Uyumadan önce duygusal durumunuzu veya bir sorununuzu gözden geçirin. Kitap okuyun. Çözümleri veya sonuçları değil, olayın kendisini değerlendirin. Sadece sorunu düşünmek yeterlidir. Bu rüyalarınızı hatırlamanıza, hatta çözüme dair ipuçlarını rüyanızda bulmanıza yardımcı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.