Beyinsi

Ruhlar Alemi Nedir? Ölünce Ruhumuz Nereye Gidecek?

  • 2.015 kez görüntülendi.
Ruhlar Alemi Nedir? Ölünce Ruhumuz Nereye Gidecek?

Ruhlar Alemi Nedir? Ölünce Ruhumuz Nereye Gidecek?
Rahman Ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla
Selamünaleyküm arkadaşlar. Diniz bilgiler köşemizde bu makale ile birlikte ruhlar alemini konuşacağız. Ruhlar alemine ilk giriş nasıl olur bundan bahsedelim. Öncelikle toplumumuzda kabul edilen bir inanış vardır. Bu inanış vefat eden kişinin defninin ardından başında birinin(imam) kalması ve vefat eden kişiye Tek ilahın Allah olduğunu, dininin İslam olduğunu ve Peygamberinin Muhammed (s.a.v) olduğunu söylemesidir. Bu davranış emrolunmamıştır ama toplum olarak bunu yapmak zorunluluğu hissetmişizdir. Çünkü azhaptan ve tabiiden gelen haberlere göre bu davranışı kabul etmişizdir. Ölü zaten öldüğü andan itibaren yani ruhun cesetten ayrılmasından sonra öldüğü anlar. Ruhun cesetten ayrılması nimetin ve azabın başlaması ile pareleldir. Yani ruh ayrıldıktan sonra nimet ve azap başlar.
Her şeyin en doğrusunu sadece Rahman ve Rahim olan Allah bilir. Bizim bildiklerimiz sınırlıdır. Ruh bedenden ayrıldıktan sonrasını insanlar olarak bizzat bilemeyiz ama ŞER’İ naslarda haber edilen her şeye kesin olarak inanıyoruz. Bizde bu şer’i naslardan gelen haberler üzerinden bilgileri aktarıyoruz. Ayetler ve sahih hadisler ile insanığa aktarılan bu bilgiler ışığında ölümün eğer iyi amel işlenmişse kolay olacağını biliyoruz. Kötü amel işlenişse ölümün çok zor olacağını da biliyoruz.
Hadis-i Şerif’ten şöyle naklediliyor ” Peygamber Efendimiz ile birlikte ensardan bir adamın cenazesine gittik. Kabre vardığımızda mezar henüz kazılmamıştı. Peygamberimiz oturdu, biz de yanı başına oturduk. Sessiz duruyorduk. Resulullah elindeki bir odun parçası ile toprağı karıştırıyordu. Birde bire başını kaldırdı ve 2 ya da 3 kere “kabir azabından Allah’a sığının!” dedi. Ve sonra şöyle buyurdu. “Mümin kul dünyadan ayrılmak ve ahirete göçmek üzreyken ona semadan yüzleri güneş gibi parlayan melekler, Cennetten getirdikleri kefen ve kokularla gelip baş ucuna oturur ve şöyle der: Ey iyi ruh, çık ve Allah’ın mağfiretine rızasına kavuş, 15 Kabın ağzından suyun aktığı gibi ruhu çıkar ve onu ölüm meleği alır. Hazır olan melekler, göz açıp kapayıncaya kadar bir zaman içerisinde mümin ruhunu ölüm meleğinin elinden alıp, getirdikleri kefen ve güzel kokular içine koyarlar ki, ondan çıkan miskten daha güzel bir koku yeryüzüne yayılır. O ruhu hemen yükseltir. Rastladıkları her melaike topluluğu bu hoş kokunun ne olduğunu sorarlar. Meleklerde falan oğlu falan derler. Dünya semasına varınca gök kapılarının kendisine açılmasını isterler. Gök kapıları açılır ve son semaya kadar çıkarlar. Bu çıkışta her semadakiler onu uğurlarlar. Yedinci kat semaya varınca Allahu Teala: “kulumun kitabını İlliyyun’ai yani Leh-i Mahfuz’un bir kıtasına yazın ve onu yeryüzüne iade edin. Ben Azimuşşan onları topraktan yarattım. Yine toprağa çevireceğim ve ikinci defa ondan çıkaracağım.” buyurur ve melekler ruhu yeryüzüne indirirler. Ceset kabre girdikten sonra da ruh cesede iade olunur.

İlginizi Çekebilir..  2019 Asgari Ücret Ne Kadar Oldu?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.