Beyinsi

Romatizma Hastalıkları ve Çeşitleri

  • 2.177 kez görüntülendi.
Romatizma Hastalıkları ve Çeşitleri

Romatizma Hastalıkları ve Çeşitleri

Romatizma; kas ve kemikler, eklemler bu gibi unsurların birleşmiş olduğu çeşitli bağ kısımlarında ağrı ve hareket kısıtlıkları gibi oluşturan hastalıklar çeşididir. Genel de şişlik ve şekil bozukluklarına da neden olabilmektedir. Romaizma hastalıkları genelde hem iltihaplı hastalıklar hem de iltihapsız olanlar diye ayrılabiliyor. Romatizma hastalıkları kişiler de oldukça can sıkıcı belirtilere neden olabilmektedir. Özellikle de yaşlılar da görülebilen bu hastalık çeşidinden kurtulabilmek oldukça uzun bir tedavi süreci de gerektirebilmektedir. Bu yüzden erken teşhis yine bütün hastalıklar da olduğu gibi romatizma hastalıkları içinde de çok önem arz etmektedir. Romatizma hastalıklarının türevlerine gelirsek;

  • Osteoartrit
  • Romatoid artrit
  • Ankilozan spondilit
  • Behçe hastalığı
  • Akdeniz ateşi

Osteoartrit hastalığı eklemler kısmında oluşan kireçlenmelere denilmektedir. En çok görülmekte olan eklem hastalığıdır. Eklem kıkırdaklarının yapılarının çeşitli nedenlerden dolayı hızlı bir şekilde işlevini kaybetmesine ve zamanla yok olması bu hastalığı getirebilmektedir.

İltihaplı Romatizma

Romatoid artrit hastalığına gelirsek yine halk arasında iltihaplı romatizma şeklinde tanınabilmektedir. Yetişkin kişilerde görülme olasılığı tam olarak %1 olarak bilinmektedir. Bu hastalık iltihap kaynaklı olması nedeni ile eklem dışında çeşitli organlarımıza da büyük ölçüde zararlar verebilmektedir. Erkenden teşhis edilmesi son derece önem arz etmektedir. Erkenden teşhis edilerek tedavi sürecine başlandığı takdir de şekil bozuklukları ve yine fonksiyon yok olmalarının tamamen önüne geçilebilmektedir.

Akciğer ve Beyne Hasar veren Behçe Hastalığı

İlginizi Çekebilir..  3 Günde 3 Kilo Şok Diyet

Behçe hastalığına gelirsek ağız ve cinsel bölgelerde bulunan ağrı olarak kendini gösteren hastalıktır. Genelde gözlerde iltihaplanmalar ve deri dökülmeleri olarak da kendini gösterebilir. Hastalık ise deriyle sınırlı gibi gözüküyor olsa da uzun zamanlarda akciğer ve beyne hasar verebilen ölümcül hastalıklar arasında yerini alabilmektedir.

Ankilozan spondilit hastalığı ise genel olarak omurgalarda meydana gelebilen ağrı çeşitleridir. Kronik olarak romatizma hastalığı olarak bilinmektedir. Bu hastanın belinin bükülmesi ve çeşitli bölgelere doğru eğilmesine engel olmaktadır. Erkek bireyler de görülme sıklığı son derece yüksek olarak bilinir. Bu hastalığa yakalanmış olan çeşitli hastalar da egzersiz yapmaları önemlidir. Bu yüzden yaş kaç olursa olsun mutlaka egzersizler yapılmalıdır.

Ailesel Akdeniz ateşi hastalığına gelirsek birkaç ayda bir olarak belirli periyotlar halinde tekrarlamakta olan ve birkaç gün sonra kendi kendine geçebilen ateş, göğüs ağrıları, karın ağrıları ve eklemlerde şişkinlikler gibi çeşitli belirtileri vardır. Genel olarak çocuk bireylerde ve genç bireyler de oldukça sık gözükebilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.