Beyinsi

Reklam Virüslerinin Amaçları Nedir ve Nasıl Silinirler?

  • 1.827 kez görüntülendi.
Reklam Virüslerinin Amaçları Nedir ve Nasıl Silinirler?

Reklam Virüslerinin Amaçları Nedir ve Nasıl Silinirler?

Günümüzde reklam virüsleri birçok bilgisayar kullanıcısının başının belası olmuş durumdadır. Bu virüsleri kolay bir şekilde temizlemek oldukça zordur. Reklam virüsleri nasıl bulaşır? Bu virüsler genel olarak indirmiş olduğunuz programların içerisinde gelebilirler. Her ne kadar indirmiş olduğunuz yazılım oldukça faydalı bir program olsa dahi yine de içerisine reklam virüsü bulaşmış olabilmektedir. Bazı durumlarda da oldukça bilindik, tanınan programlar reklam şirketleri ile anlaşarak bu virüsleri içerisine barındırabilmekteler. Bu virüslerin ilk işleri kendilerini bilgisayarın her yerine kopyalamak ve yine bildiğiniz gibi tarayıcı içerisine yerleşmektir. Reklamların çıkış şekilleri ise oldukça rahatsız edici olabilmektedir. Her hangi boş bir noktaya tıklasanız dahi reklam yeni pencere de açılarak çıkabilmektedir.

 

reklam virüsleri silme2-beyinsi

 

Reklam Virüsleri Nasıl Temizlenir?

Reklam virüslerini temizleyebilmek için birkaç farklı yöntem kullanılabilmektedir. Fakat aşağıdaki adımları ilk başta uygulamak en doğrusu olacaktır;

  • Virüsün tarayıcı içerisinden silinmesi
  • Virüsün sistem içerisinden temizlenmesi
  • Diğer virüsler için tarama işleminin gerçekleştirilmesi

Şimdi bu adımları uygulamak için işe koyulalım. İlk adımımız için sistemde kullanmış olduğunuz tarayıcı komple silin. Sildikten sonra tarayıcının bulunduğu klasöre gidin ve kalan artık dosyalarını da temizleyin. Bir diğer işlemimiz ise Adware Remover programını temin edin ve bu programla bir tarama işlemi gerçekleştirin. Tarama işlemini başlattıktan sonra sistemde bulunan reklam virüslerinin hepsini siliyoruz. Kendisi sizlere zaten bulduğu virüsleri gösterecek ve silme işleminiz için hazır da bekliyor olacaktır.

İlginizi Çekebilir..  1 Nisan Şakası Nasıl Ortaya Çıktı?

 

Örnek Reklam Virüsü

Örnek Reklam Virüsü

 

Sistemdeki Zararlıların Temizlenme İşlemi

En son adımımız olarak ise sistemde kalmış olan başka virüslerin temizlik işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Bilgisayardaki virüsler nasıl silinir? Bu virüsleri tabi ki sıradan temizlik programları ile temizleyemeyiz. Bu yüzden oldukça sağlam veritabanına sahip olan bir yazılım ile virüsleri taratıyoruz. Tarama işlemi için tam tarama başlatmalısınız. Anti-virüs yazılımı olarak da Avast veya Avira gibi kaliteli anti virüs programlarını temin edebilirsiniz. Ayrıca bu programları satın almanız gerekmez. Deneme sürümlerini kullanarak temizlik başlatabilirsiniz. Programların kurulum işlemlerini gerçekleştirdikten sonra sistemimizde tam bir tarama işlemi başlattık ve kalan virüsleri tespit ettik. Bu virüsleri de temizliyoruz. Bazı durumlarda sisteme yerleşen virüslerin tamamen kaldırılabilmesi için anti virüs yazılımları sizlerden bir yeniden başlatma isteyebilmektedir. Tabi ki bu isteklerine de olumlu cevap veriyor ve sistemi yeniden başlatıyoruz.  Sistemi yeniden başlattıktan sonra sisteminizde bulunan zararlı yazılımlardan kurtulmuş olacaksınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.