Beyinsi

Prostata Gelmeyin!

  • 1.846 kez görüntülendi.
Prostata Gelmeyin!

Prostat Hastalığı ve Kanseri

İyi huylu olan prostat bezinin öncesine göre daha büyük boyutlara ulaşması ve yine idrar yolu üzerine baskıya neden olan hastalık çeşididir. İyi huylu olan prostat bezinin büyümesi ise idrar kesesinden dışarı çıkma noktası ve idrar yoluna giriş bölgesinde olan bölgenin eskiye göre daha da daralması sonucunda idrarın tam anlamıyla boşaltılamaması sonucunda oluşabilmektedir. İdrar kesesi içerisinde normalden fazla kalmakta olan idrarın geri kaçması da böbreğin kan temizleme fonksiyonuna zarar verebilmektedir.   Prostat büyümesinde geceleri sık bir şekilde tuvalete çıkma isteği oluşabilmektedir. Yine ani şekilde oluşan idrar yapma istekleri de belirtiler arasındadır. Bu hastalığa sahip olan kişiler idrarlarını dışarıya tam olarak atamayabilirler.

 

Mesane Tam Olarak Boşalmamış Gibi Hissedilir

En çok seyredilmekte olan belirti ise mesanenin tam anlamıyla boşalmadığı hissine varılmasıdır. Ağrı ve yanmalar, idrarın iç çamaşırına bulaşması, idrar çıkış noktası ve akışının oldukça düşük olması, idrar yapıldıktan sonra damlaların artması da prostat belirtileri arasında yer almaktadır. Bu belirtiler en yaygın durumlardır ve böyle bir durumla karşılaştığınız takdir de mutlaka hastaneye başvurarak çeşitli testlerden geçmeniz önerilmektedir. Bu hastalar çeşitli faaliyetlerden de mecbur bir şekilde uzak kalabilmektedirler. Örnek vermek gerekirse uzun yolculuklara gidemeyebilir ve bu yüzden de çeşitli ruhsal bozukluklarda oluşabilir.

 

prostat kanseri-beyinsi (1)

 

Prostatın Yaşantıya Etkisi

Prostat hastalığına yakalanan kişiler yolculuklardan kaçınabilirler, günlük yaşamlarını zorlayacak bir çok unsur da meydana gelebilmektedir ki bu özellikle iş yerinde meydana gelmektedir. Erkeklerde idrar kesesinin alt kısmında bulunan salgı bezine prostat denilmektedir. Bu prostat bezi kadınlarda değil sadece erkeklerde olur. Genç yaşlarda olan erkeklerde bu hastalıkl ceviz büyüklüğünde görülebilmektedir. Ayrıca yine genç erkeklerde oldukça az rastlanmaktadır. Ancak yetişkin erkeklerde oldukça sık bir şekilde rastlanabilmektedir. Ancak bu hastalığın cinsel yaşama etkisi o kadar da yüksek değildir. Ancak cinsel ilişki anında ani idrar gelmesi de cinsel hayatı etkileyen ufak faktörler arasında yer almaktadır. Ebu yüzden de erkek bireylerin cinsel arzuları bu durumda oldukça düşebilmektedir.

İlginizi Çekebilir..  Aknetrent Yan Etkileri

 

prostat kanseri-beyinsi (3)

 

Prostat Kanseri ve Önleyici Doğal Yöntemler

Erkeklerde deri kanserinden sonra oldukça sık bir şekilde karşılaşılmakta olan hastalık çeşididir. Kansere bağlı olan çeşitli hayat kaybetmeleri arasında bulunan prostat kanseri, testler sonucunda yine erken teşhis konulabilir ve tedavi yolu da oluşabilir. Prostat kanserinin kesin bir şekilde tedavisi bulunmamakla beraberinde henüz prostat için tıbbi açıdan çözümler yoktur. Ancak lazer ameliyatları önemli ölçüde bu hastalığı düşürebilmektedir. Prostat kanserine yakalanmamak için oldukça yoğun miktarlarda domates yiyebilirsiniz. Domates %15 oranında prostat kanseri riskini azaltmaktadır. Soya fasulyesi ve balık yağı da aynı miktarda azaltmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.