Beyinsi

Programlama (Kodlama) Nedir? Faydaları Nelerdir?

  • 848 kez görüntülendi.
Programlama (Kodlama) Nedir? Faydaları Nelerdir?

Programlama (Kodlama) Nedir? Faydaları Nelerdir?

Programlama ya da en çok kullanılan adıyla kodlama artık okullarda ders olarak veriliyor. Bu dersi alan öğrencilerin anne ve babaları da bu dersin tam olarak neyi öğrettiğini merak edip araştırmaya başlıyorlar. Kodlamanın kelime anlamı belirli şartlara ve düzene göre yapılması öngörülen işlemlerin bütünüdür. Kodlamanın uygulama olarak anlamı da bilgisayara ya da elektronik devre ve mekanik sistemlerden oluşan düzeneklere bir işlemi yaptırmak için yazılan komutlar dizisinin bütünü veya bir kısmıdır. Teknolojinin gelişimi ve insanlık için sağladığı faydalar saymakla bitmez. Kimi zamanda zararları olabilir ancak bu teknolojiyi nasıl kullandığımızla alakalıdır.

Kodlama çocuklarımıza öğretilmeye başlandı. Çocuklar programlama yapabilecek bu da onlara olumlu katkılar yapacak. Küçük yaşta bilgisayar ile tanışan ve programlama yapıp kendini geliştiren bilgisayar dahileri başarılarını erken yaşta programlama yapmalarına borçlu olduklarını söylüyor. Çocuklara neler kazandıracak? derseniz, çocuklar teknoloji ile erken yaşta tanışacak. Sistematik düşünme becerilerini geliştirecekler bu beceri ile paralel olarak alternatif düşünme sonuç odaklı çalışmaları yapabilecekler. Çocuklar bununla birlikte problem çözme becerilerini de geliştirecek. Aldıkları sonucu diğer bir çalışma ile karşılaştırıp kendilerini daha da geliştirmek için çalışacaklar. Yaratıcı olacaklar ve kendi geliştirecekleri programlarla ileride ihtiyaç duyanlara hizmet verecekler.

Çocuklara basite indirgenmiş haliyle kodlama öğretilmeye başlanacak. Kolaydan zora doğru eğitimleri verilecek. Sıkıcı hale gelmemesi içinse çeşitli eğlenceli aktiviteler de yapılacak

İlginizi Çekebilir..  Adana-Çukurova İlkokul Ortaokul Ve Liseler
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.