Beyinsi

Podcast Yayını Nasıl Yapılır?

  • 1.804 kez görüntülendi.
Podcast Yayını Nasıl Yapılır?

5 Basit Adımda Kendi Podcast Yayınınızı Yapın
Kendi podcast yayınınızı yapmak için bundan daha iyi bir zaman olamazdı. Kendi podcast yayınınızı yapmak için en basit 5 adımı sizin için sıraladık.
Gertçekten İstiyor Musunuz?
Bu işe başlamadan önce atacağınız ilk adım, bu işe kendinizi adayıp adayamayacağınızı belirleme. Podcast çok heyecanlandırıcı ve basit görünüyor olabilir fakat sadece sese kanmayın. Podcast devam eden bir süreçtir ve her bölümünü özenle hazırlamanız gerekir. Link, video ve resimlerin eşlik ettiği bir podcast takipçileri çok daha fazla tatmin edecektir. En başarılı podcast sahipleri günlük veya haftalık düzenli olarak içerik yüklerler.
Size Uygun Konuyu Bulun
Podcastın en iyi tarafı da size özgü bakış açınızla yayın yapıyorsunuz ve farklı kitleler edinebiliyorsunuz. Her ne kadar daha önce konuşulmuş şeylerden bahsediyor olursanız olun konuya kendi farklı bakış açınızı getirmek içeriğinizi yepyeni bir hale getirecektir.
Size uygun konuyu bulduktan sonra yayınınıza bir isim vermeniz gerekiyor. Dinleyicilerinizin sizden duymaya alışık olduğu veya sizden duymayı bekledikleri şeylerle uygun bir isim bulun. Bu sadece ismi aklında tutmalarını kolaylaştırmayacak aynı zamanda ilgilendikleri konularla ilgili önerilerinde de çıkacaktır.
Son olarak da nasıl bir konseptiniz olacağını belirleyin. Dinleyicilerinizle tek başınıza mı konuşacaksınız, konuk davet edecek misiniz? Bütün bunlara karar verdikten sonra bir podcast yayınına hazırsınız demektir.
Doğru Ekipmana Yatırım Yapın
İhtiyacınız olacak en önemli ekipman iyi bir mikrofon olacaktır. Ekipmanınızın kalitesi yayınınızın kalitesini doğrudan etkileyecektir. Ayrıca yayınınızı kaydetmek, düzenlemek ve yüklemek için iyi bir bilgisayarınız da olması gerekiyor.
Yapın, Olsun
Yukarıdekilerin hepsini yapmaya karar verdikten sonra, yayınınızı yapmanız gerekiyor. İlk bölümünüz üzerine yoğunlaşabilirsiniz. Bu bölüme “0. bölüm” denir ve kendinizi, ne hakkında konuşmak istediğinizi açıklamanız gereken bir bölümdür. Hata yapmaktan çekinmeyin, sonradan hatalarınızı düzenleme kısmında düzeltebilirsiniz.
Gözden Geçirin
İlk bölümünüzü bitirdiğinizde duruma bir gö zatın. Neleri iyi yaptığınızı, nerelerde hata yaptığınızı bulmaya ve takipçi sayınızı artırmaya çalışın. Düzenli olarak yayın yüklemeyi de unutmayın.

İlginizi Çekebilir..  İngilizce Neden Uluslar arası Bir Dildir?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.