Beyinsi

Para Kazanmanın Zor Yanları

  • 0
  • 3.463 kez görüntülendi.
Para Kazanmanın Zor Yanları

Para Kazanmanın Zor Yanları

Para; yeri gelir onsuz olmaz yeri gelir ihtiyaç duyulmaz. Tartışmasız yaşamımızda en büyük temel taşlardan biridir. Yaşam derken öncelikli olarak nasıl bir yaşama sahibiz onu açıklayalım. Paraya mümkün olduğu kadar az ihtiyaç duyulduğu bir yaşama sahip olanlar için önem arz eden konuların başında gelmez. Ya da tamamen para üzerine kurulu bir yaşama sahip olanlarda durum tamamen farklıdır. Bunu daha detaylı anlatacağız konumuzun içerisinde. Asıl konumuza gelmeden önce kısa bir açıklama yaptık. Şimdi para kazanırken ne tür zorluklarla karşılaşıyoruz bunlardan bahsedelim.

Para Kazanmak

Yaşamımızın sürekliliği için kazanmak zorunda olduğumuz maddi varlığa para diyoruz. Kimileri zor kimileri kolay kazanır. Havadan gelen şans oyunlarından gelen kazanımlar konumuz dışındadır. Emek verilmeden kazanılan paraları ve hayatımızdaki yerini de yine ayrı bir konuda ele alacağız. Kolay para kazanmak diye bir şeyin olmadığını öncelikle kabul etmemiz gerek. Nasıl kolay para kazanılır ki? Hani orda burda dönen reklamlar vardır kolay para kazanmak istiyorsanız şunları yapmalısınız gibi işte buna benzer boş işlere tamah etmeyiniz. Emek vermediğimiz ve sadece yatarak para kazanacağımız bir iş var mıdır? Para kazanmanın gerçek manasını düşünecek olursak emek verilen ve verilen emeğin karşılığı olarak elimize geçen varlık olarak tanımlarız. Zor para kazanmak deyimini günümüzde sıklıkla duyabiliriz. Her yıl değişen ekonomi ve güven vermeyen istikrar gibi konular ön planda oldukça zor para kazanmak lafını dilimize dolamaya devam edeceğiz.

Zor Yanları

Hani meslek gurubu olursa olsun kazanım elde edebilmek için var gücümüzle çalışırız. Bazen saatlerin önemi kalmaz. Güneş batar hala iş bitmemiş olur. Tamamlanması gereken bir iş varsa herşeyi unutur onu bitirmeye çalışırız. Yer altında çalışıyorsak güneş ışığına hasret kalır işin bitmesini bekleriz. daha sayabileceğimiz bir çok meslek gurubunda buna benzer örnekler verilebilir. Sonuçta zor kazanırız ve harcarken doğal olarak elde titremeye başlar:). Para kazanmanın kolay yanları adlı konumuzu hazırladığımızda burada olanların tam tersini okuyacağınız aşikar ama zor yanları hazırlarken daha bir iştahla hazırladığımızı da belirtmek isterim. Zor iş derken aklımıza önce hangisi gelir? Maden? Oto tamiri? çiftçilik? tersane? demir doğrama? inşaat? hepsi gelir akla ve gördüğümüzde Allah yardımcısı olsun deriz. Biz de belki aynı zorluğa denk bir işte çalışıyoruzdur ama vicdan ve merhamet sahibi insanlar olarak Allah yardımcınız olsun cümlesini kurarız.

İsterseniz ortaokulu terk edip inşaatta çalışmak zorunda kalan bir arkadaşımızın hayat hikayesini dinleyelim.

İlçeye bağlı köyde yaşayan bir genç ortaokuldan ayrılır ve babası çalışamaz durumda olduğu için kendisi de ailesine bakmak zorunda kalır. Sanayide çırak olarak çalışır sonra inşaata geçer. Çalışanlar ne kadar ağır metallerle çalışıldığını bilir. Genç arkadaşımız da bu işleri yapmaya başlar. Evde bütün yük onun omuzlarına binmiştir ve okutmak zorunda olduğu kardeşine de yardım eder. Gençliğimi yaşayamadım diyenler vardır işte genç arkadaşımız da aynı durumdadır. Yaşıtları çeşitli aktivitelerle sosyal bir şekilde yaşarken kendisi sadece çalışmaktadır. Yorgun argın eve gelip yemeğini yiyip uzanır ve yorgun düştüğü için hemen uyuya kalırmış. Aradan epey zaman geçer ve para biriktirmeye başlar. Kardeşi başını kurtarmıştır. Kazandığı para da artarak günden güne birikiyormuş. Öyle ki artık kendisi işler almaya başlamış. Sonuç olarak artık feraha erdiği bir vakit beldeki rahatsızlığı artmış ve çalışamaz hale gelmiş. Çocuk sayılacak bir yaşta ağır işlerle meşgul olduğu için genç sayılabilecek bir yaşta iş hayatından çekilmek durumunda kalmış.

Şimdi biz de kendi yaptığımız işi bir düşünelim. Ne yapıyoruz? Karşılığında ne kazanıyoruz? Nereye harcıyoruz? Nasıl harcıyoruz? Yaptığımız ne kadar zor? Diğer mesleklerle karşılaştırdığımız da zorluk derecesi bakımında  nerede? Eğer evet şanslıyım diyorsanız sahip olduğunuz iş işin bir kez daha şükredin ama ah be abi nerdeeee diyorsanız o zaman bize de Allah yardımcınız olsun demek düşer.

Para kazanmanın zor yanlarını madde madde yazacak olsaydık en başa hangisini koyardık? Biz kendimizce olayı maddeleştirdik. Katılır ya da katılmazsınız ama yorumlarınızı bekleriz.

Madde Halinde Para Kazanmanın Zor Yanları

  1. İstemeden ve zorunda olduğu için yapılan işler
  2. İnsan gücüne dayalı ağır materyaller
  3. Verilen emeğin karşılığının alınmadığı işler
  4. Aşırı stresli iş günleri ve baskı altında kalındığı durumlar
  5. Ailevi sorunların işe yansıması
  6. Çevresel sorunlar
  7. Ruhsal bozukluklar

Maddeler daha da çoğaltılabilir ve her madde kendi içerisinde detaylandırılabilir. Biz sadece ilk akla gelenleri sizlerle paylaşmaya çalıştık. Evet yazımızı sonlandırırken birazcık da olsa sizlere fayda sağlayabildiysek ne mutlu bizlere. Zor şartlar altında çalışan ve hayatını idame ettiren herkesin Allah yardımcısı olsun. Sağlıcakla kalın!

Tweetle
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.